Procedura wpisania zespołu klasztornego oo. Bernardynów w Radomiu na listę pomników historii trwała prawie pięć lat. Prezydent Andrzej Duda podpisał rozporządzenie 15 marca. Tym samym obiekt stał się pierwszym w Radomiu i na ziemi radomskiej, a 115 w Polsce, pomnikiem historii. – Na pewno teraz zmieni się prestiż tego miejsca, także w kontekście turystów, którzy odwiedzają Radom. Będzie to miało duże znaczenie i na pewno będzie zachęcało do tego, żeby ten zespół zabytkowy zobaczyć – mówi O. dr Czesław Gniecki, gwardian klasztoru oo. Bernardynów w Radomiu
Zaczęło się kilka lat temu
Zespół klasztorny ma gotycką architekturę. Jest mocno związany z historią Polski i Radomia, ponieważ oprócz codziennej działalności religijnej, w okresie zaborów był czynnie zaangażowany w działalność patriotyczną. Klasztor nie wyklucza, że uruchomi oprowadzanie turystyczne po obiekcie. Obszarem uznanym za posiadający wyjątkowe wartości historyczne i naukowe jest klasztor, kościół pw. Św. Katarzyny Aleksandryjskiej, budynek gospodarczy z kuchnią, w której zachowany jest unikatowy gotycki piec, brama – kaplica, mur przyklasztorny i ogród.
Procedura wpisania obiektu na listę pomników historii zaczęła się w maju 2017 r. od decyzji ówczesnego gwardiana klasztoru o. Stanisława Górki. Pomysł poparł Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków delegatura w Radomiu, który współpracował z klasztorem przy pisaniu stosownego wniosku. Został on złożony jesienią 2017 r. Projektem dowodził ks. Michał Krawczyk, diecezjalny konserwator zabytków, który nazywany jest ojcem tego sukcesu. Skromny kapłan. – Od samego początku był przy tym, działał i zawsze czuwał nad tym, żeby sprawy szły do przodu. Nawet jeżeli wydawało się, że wszystko jest przegrane, że sprawa nie pójdzie dalej, on nigdy nie wątpił i nie tracił ducha. Podtrzymywał także i mnie, i zakonników, żeby trwać przy tym. To jemu zawdzięczamy, że obiekt został wpisany na listę pomników historii – podkreśla O. Gniecki.
Aby obiekt stał się pomnikiem historii trzeba było wprowadzić kilka zmian. Rekomendacja zespołu opiniującego dotyczyła zmatowienia podłogi, by poprawić estetykę obiektu, a także zmianę wystroju wirydarza, czyli ogrodu umieszczonego wewnątrz murów klasztornych. Sugerowano powrót to średniowiecznej, historycznej roślinności. Zmian dokonano w 2020. – Wcześniej tej roślinności nie było. Był wirydarz, figura i kilka roślin, ale nie historycznych. Te nasadzenia dokonane za zgodą Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków spowodowały, że został poprawiony nie tylko element estetyczny wirydarza, ale też jego warstwa symboliczna. Są posadzone takie rośliny, które były sadzone w średniowieczu we franciszkańskich klasztorach – mówi ks. Michał Krawczyk, diecezjalny konserwator zabytków.
Teraz do klasztornego ogrodu nie weszliśmy, czekamy na lato, kiedy roślinność będzie w rozkwicie. – Te historyczne rośliny to chociażby róże, bo patronką prowincji bernardynów jest Niepokalana Najświętsza Maryja Panna, a róże ją symbolizują. Posadzonych zostało także kilka gatunków ziół, które mają swoje konkretne odniesienia. W symbolice wirydarza miało to być miejsce wyjątkowe, symbolizujące raj, miejsce odosobnienia dla zakonników. Chodziło też o to, żeby rośliny odnosiły się do kwestii wiary w życiu zakonników, którzy tu mieszkali – wyjaśnia ks. Krawczyk.
https://www.cozadzien.pl/zdjecia/kosciol-oo-bernardynow-oswietlony/43648
Unikatowa polichromia
W październiku 2020 r. zostały zakończone prace konserwatorskie w kaplicy Matki Bożej Anielskiej usytuowanej w pobliżu prezbiterium. Jest to jedyne miejsce w kościele, w którym zachowała się oryginalna polichromia autorstwa prof. Adama Stalony-Dobrzańskiego, wykonana w latach 1938-1942. Przy malowaniu pomagał kilkunastoletni Andrzej Wajda. Malowidła przedstawiają czczone w Polsce cudowne obrazy Matki Bożej. Stan zachowania polichromii był bardzo zły, w niektórych miejscach trzeba było wręcz podjąć działania ratujące malowidła przed całkowitą destrukcją.
Za zgodą Kazimierza Jagiellończyka pierwsi bernardyni przybyli do Radomia w 1468, czyli ponad 550 lat temu. Zaczęli oni wtedy budowę klasztoru oraz drewnianego kościoła pw. św. Katarzyny.