Najlepsze wiadomości video z Radomia znajdziesz na naszym kanale na YouTube - TUTAJ.
Uroczystość rozpocznie się mszą św. w katedrze o godz. 9, później nastąpi przemarsz główną aleją parku im. Tadeusza Kościuszki pod gmach byłego urzędu wojewódzkiego.
W kolejnej części uroczystości będzie miała miejsce rekonstrukcja powitania generała Józefa Hallera z dnia 30 września 1920, kiedy to generał przyjechał do Radomia podziękować za liczny zaciąg do Ochotniczej Armii, którą wówczas dowodził; potem złożenie kwiatów na Grobie Nieznanego Żołnierza i przemarsz uczestników na do rynku Starego Miasta przed pomnik Czynu Legionowego; uroczystość zakończy się odśpiewaniem Hymnu Narodowego.
- Marsz organizujemy z okazji rocznicy odzyskania niepodległości, ale też po to, aby zaangażować młodzież, jeśli młodzież bezpośrednio uczestniczy w wydarzeniu, to zostaje jej ono w pamięci - Nauka historii przychodzi im łatwiej i zapamiętują dlaczego jest takie święto - mówi Romuald Lis, dyrektor VI LO.
- To jest walka o pamięć, dzisiejsza szkoła głównie uczy, natomiast mniej zwraca się uwagę na wychowanie młodzieży, mówi dr Adam Duszyk, nauczyciel historii, opiekun grupy rekonstrukcyjnej z VI LO - Rekonstruujemy145 pułk piechoty strzelców kresowych Błękitnej Armii gen. Józefa Hallera, który przybył do Polski z Francji i został przekształcony w 72 pułk piechoty im. Dionizego Czachowskiego. Kultywujemy w ten sposób tradycje nie tylko Błękitnej Armii, ale też radomskiego wojska, związanego z naszym miastem przez cały okres 20-lecia międzywojennego – wyjaśnia dr Adam Duszyk.
Dlaczego warto być członkiem grupy rekonstrukcyjnej? - Historia jest pasją moją i moich kolegów z grupy. Chcemy odtwarzać, jak to wyglądało 100 lat temu, jak wyglądały mundury, jak zachowywali się żołnierze. Żywa historia jest o wile ciekawsza, niż ta książkowa. To świetna przygoda, świetnie spędzony czas, świetni ludzie – mówi Adam Szabelak, uczeń liceum, członek grupy rekonstrukcyjnej. - Historia w szkole może się wydawać nudna, jest zbiorem dat, a tak można to poczuć, to wciąga – dodaje Szabelak.
Instytucje pomagające zorganizować marsz to Prezydent Miasta Radomia, Radomski Klub Środowisk Twórczych „Łaźnia”, Ośrodek Kultury i Sztuki „Resursa Obywatelska”, Młodzieżowy Dom Kultury.
Najświeższe wiadomości z Radomia i regionu znajdziesz na profilu CoZaDzien.pl na Facebooku - TUTAJ.