Jeszcze w ubiegłym roku stan placu i mauzoleum pozostawiał wiele do życzenia, zapadający się asfalt, trawa wyrastająca spomiędzy płyt, a sam pomnik pomazany i zaniedbany. Zdarzało się również, że wokół mauzoleum odbywały się libacje alkoholowe.
W sierpniu magistrat rozstrzygnął przetarg na przebudowę otoczenia Mauzoleum płk. Dionizego Czachowskiego. Najkorzystniejszą spośród pięciu ofert złożyła wówczas firma KOBALT z Klwatki. Realizacja zadania obejmowała przebudowę nawierzchni placu 72. Pułku Piechoty wraz z otoczeniem Mauzoleum płk. Dionizego Czachowskiego. Na placu ułożono nową nawierzchnię, a wokół pomnika płyty z piaskowca. Wykonawca naprawił także granitowe schody. Mauzoleum podświetlone zostało trzema projektorami, a na placu ustawiono nowe ławki, kosze na śmieci i stojaki na rowery. Odnowiony został również sam pomnik – chociaż pierwotnie prace tego nie zakładały. - Mauzoleum zostało wyczyszczone, wypiaskowane i zaimpregnowane. Dodatkowo zostały odtworzone litery na pomniku i wyczyszczone elementy granitowe, również fundamenty mauzoleum zostały poprawione – wyjaśnia Janusz Kalinowski z biura prasowego UM.
Jak wspomniał wnioskodawca projekt był mocno wspierany przez uczniów radomskich szkół, m.in. III Liceum Ogólnokształcącego im. Dionizego Czachowskiego. – Nie ukrywam, że bardzo cieszę się z tej inicjatywy. Dziękuję wszystkim, którzy wzięli udział w głosowaniu. Teraz to miejsce będzie bardziej znaczące – przyznała Danuta Sawicka, dyrektor III Liceum Ogólnokształcącego im. D. Czachowskiego.
Koszt inwestycji to ponad 600 tys. zł. - Mam nadzieję, że ta część naszego miasta została na stałe zwrócona mieszkańcom, jako część użyteczności publicznej – powiedział wiceprezydent Konrad Frysztak. I jak przyznał, niedaleko placu, czyli obok rogatki planowana jest budowa pomnika Żołnierzy 72. Pułku Piechoty - Myślę, że w przyszłym roku ten pomnik zostanie osłonięty - mówi wiceprezydent.
Mauzoleum płk. Dionizego Czachowskiego stało kiedyś przed kościołem oo. Bernardynów. W 1940 r. usunęli je stamtąd Niemcy. W 1963 roku pomnik ustawiono na placu 72. Pułku Piechoty – w setną rocznicę śmierci pułkownika. Marmurowy sarkofag zawiera urnę z ziemią z miejsc walki 72. pułku