Konferencja została zatytułowana "Bezpieczeństwo w Kryzysie". Pielęgniarki zapoznały się z medycyną taktyczną, technikami walki wręcz, samoobrony, czy obsługi broni palnej.
- Przedmiotem konferencji jest medycyna pola walki. Wiemy, jakie mamy czasy, wiemy co dzieje się z naszą wschodnią granicą. Bądźmy optymistami, natomiast przygotowujmy się na najgorsze. Medycyna pola walki może się przydać pielęgniarkom, lekarzom, każdemu. Nie tylko w przypadku konfliktu zbrojnego, ale nawet w przypadku wypadku samochodowego. To są podobne techniki ratowania ludzkiego zdrowia - tłumaczy dr Maciej Ferek, rektor EUST.
Konferencja została zorganizowana we współpracy z Okręgową Izbą Pielęgniarek i Położnych w Radomiu.
- Medycyna pola walki jest stosunkowo młodą dziedziną dla nas, pracowników medycznych. Jest to zupełnie inny rodzaj medycyny. W związku z tym musimy się przygotowywać w obecnej sytuacji, która się dzieje za naszą wschodnią granicą. Nie wiadomo, co się może wydarzyć, więc staramy się prewencyjnie przygotowywać na każdą ewentualność - mówi Małgorzata Sokulska, przewodnicząca Okręgowej Izby Pielęgniarek i Położnych w Radomiu.
Medycyna pola walki znacznie różni się od tej tradycyjnej, szpitalnej. Niektóre czynności wykonuje się w innej kolejności.
- Medycyna pola walki zaczyna się od tego, że hamujemy wykrwawienia, bo 90 proc. ludzi na wojnie, jak są ranni, traci bardzo dużo krwi i to jest przyczyną zgonów. Jeśli mówimy o medycynie normalnej, to w pierwszej kolejności udrażnia się drogi oddechowe, więc troszeczkę inaczej działamy - wyjaśnia Arkadiusz Dembiński, instruktor.
Jednym z elementów szkolenia było zakładanie opaski uciskowej w warunkach bojowych.
- Uczymy przede wszystkim podstaw. Ludzie, którzy do nas przyjechali, nie mają większego pojęcia, jak je zakładać, więc zaczynamy od klarowania, zapoznajemy ze stazami, które mamy dostępne na polskim rynku. Zarówno wojskowymi, jak i cywilnymi - mówi Sławomir Rutkowski, instruktor.
W konferencji wzięło udział około 60 pielęgniarek i pielęgniarzy z Radomia i regionu. Kolejna edycja warsztatów zaplanowana jest na październik.