Z ustaleń Centralnego Biura Antykorupcyjnego wynika, że Marcin Ś., były już menadżer Polskiej Grupy Zbrojeniowej zażądał 2 proc. prowizji od planowanej transakcji umowy leasingowej na samochody typu SUV znanej marki. O sprawie informuje w komunikacie CBA.
Marcin Ś. usłyszał trzy zarzuty o charakterze korupcyjnym. Ustalenia śledczych z warszawskiej delegatury CBA wskazują, że manager z koncernu zbrojeniowego PGZ S.A. zażądał dla siebie łapówki – nielegalnej 2% prowizji od planowanej transakcji umowy leasingowej na samochody typu SUV znanej marki.
Oprócz tego przyjął korzyść majątkową w postaci opłacenia kosztów naprawy prywatnego samochodu terenowego, czytamy w komunikacie Centralnego Biura Antykorupcyjnego. Agenci CBA zabezpieczyli nośniki informacji oraz dokumentację związaną z zamówieniami organizowanymi przez PGZ S.A.
To duży cios dla Polskiej Grupy Zbrojeniowej, tym bardziej, że polityka firmy stawia na najwyższe standardy etyczne i antykorupcyjne. W PGZ obowiązuje zasada „Zero tolerancji dla korupcji”.
- Nie tolerujemy łapówek ani żadnej innej formy korupcyjnego zachowania w działaniach biznesowych. Grupa, jako podmiot biznesowy, pracownicy i inne osoby działające w naszym imieniu mają obowiązek przestrzegania Procedury Antykorupcyjnej Polskiej Grupy Zbrojeniowej S.A. Zabrania ona pracownikom oraz pośrednikom PGZ S.A. oferowania i/lub przyjmowania korzyści majątkowych czy też osobistych w celu niewłaściwego pozyskania lub utrzymania kontraktów, kontaktów biznesowych, jak również zezwoleń udzielanych przez instytucje publiczne państwowe bądź samorządowe. Dowiadujemy się ze strony PGZ.
Zarząd PGZ S.A. wydał oficjalne oświadczenie w tej sprawie. Jego treść publikujemy poniżej:
Zarząd Polskiej Grupy Zbrojeniowej S.A. informuje, że Pan Maciej Ś. został zatrudniony na stanowisku menadżera przez poprzedni Zarząd PGZ S.A. i zwolniony z tego stanowiska przez obecny Zarząd przed postawieniem mu zarzutów korupcyjnych przez CBA.
Jednocześnie Zarząd PGZ S.A. podkreśla, że wyznaje zasadę zero tolerancji dla korupcji. W tym celu, w dniu 15 lutego br. powołał Biuro ds. Etyki i Przeciwdziałania Korupcji.