Mateusz Wojcieszak powołał wraz z przyjaciółmi grupę Zmiana i od 1 października rusza z blogiem Jawny Radom (www.jawnyradom.blogspot.com). Będą tutaj publikowane dane, jakie udało się uzyskać grupie, np. rejestry umów zawieranych przez radomski magistrat i Powiatowy Urząd Pracy z podmiotami zewnętrznymi, sprawozdania z realizacji zadań publicznych przez radomskie organizacje pozarządowe czy dane o kosztach budżetu obywatelskiego.
RAŻĄCE ZANIEDBANIA, CELOWE ZATAJANIE
- Wnioskowaliśmy do Urzędu Miasta oraz instytucji miejskich o udzielenie dokumentacji dotyczących kilkunastu zagadnień funkcjonowania gminy. Wiele wniosków zostało jednak odrzuconych, co jednoznacznie wskazuje na nieznajomość Konstytucji przez instytucje, rażące zaniedbania lub celowe zatajanie informacji – tłumaczy Mateusz Wojcieszak.
Grupa m.in. nie otrzymała z radomskich szkół odpowiedzi dotyczących zasad korzystania z sal gimnastycznych. Urząd Miasta nie udostępnił wykazu służbowych telefonów komórkowych urzędników korzystających z nich za publiczne pieniądz, ani kalendarza prezydenta i wiceprezydentów.
NAJWIĘKSZY OPÓR W SPÓŁKACH
- Jednak największy opór w udzielaniu informacji publicznej ważnej z perspektywy każdego mieszkańca wystąpił u spółek miejskich (gdzie 100 proc. udziałów posiada Gmina Miasta Radomia). Jest to szczególnie niepokojące biorąc pod uwagę ogromną szansę dla rozwoju sytuacji korupcjogennych w spółkach dysponujących naszymi pieniędzmi – mówi Wojcieszak.
Poniżej podajemy dokładny wypis grupy Zmiana, jak poszczególne spółki odpowiadały na obywatelskie zapytania. Okazuje się, że część... nie odpowiadała w ogóle, część po prostu odmówiła odpowiedzi.
ODPOWIEDŹ MAGISTRATU KRÓTKA
Spytaliśmy, czy prezydent Radomia może i zamierza wpłynąć na to, żeby spółki i instytucje miejskie wywiązywały się ze swoich obowiązków i odpowiadały obywatelom na pytania dotyczące m.in. wydawania publicznych pieniędzy. Czy prezydent wyciągnie konsekwencje wobec prezesów spółek i dyrektorów instytucji miejskich, które złamały prawo, zatajając publiczne informacje?
Odpowiedź rzecznika prezydenta na te pytania jest nad wyraz lakoniczna: "Fakt złamania prawa jest orzekany przez instytucje wymiaru sprawiedliwości. Prezydent Miasta Radomia nie otrzymał takiego powiadomienia w odniesieniu do prezesów spółek i dyrektorów instytucji miejskich".
***„Port Lotniczy Radom - spółka przedłużyła czas odpowiedzi na wniosek dot. sposobu wydatkowania gminnych pieniędzy, powołując się na skomplikowany charakter sprawy. Jednocześnie odmówiła udzielenia rejestru umów (już w pierwszym etapie, czyli pytania o sposób prowadzenia takich wykazów), przywołując się na tajemnicę przedsiębiorstwa. Spółka w odróżnieniu do innych miejskich firm korzysta z usług prywatnej zewnętrznej kancelarii prawnej, a jej odpowiedzi wyróżniają się długością i profesjonalnością. Mimo to odpowiedź nie zawierała znamion decyzji administracyjnej (koniecznej w przypadku odmowy). Działanie Spółki nie tylko łamie art. 61 ust. 1 Konstytucji oraz przepisy ustawy o dostępie do informacji publicznej, ale również jest niezgodne z zasadą przejrzystości i jawności finansów publicznych określonej przepisami ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych. Skarga na bezczynność spółki zostanie skierowana do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w ciągu następnego tygodnia.
Rewitalizacja - spółka odmówiła udzielenia rejestru umów, powołując się na jego charakter roboczy. Odpowiedź nie stanowiła decyzji i łamała przepisy Konstytucji i ustawy o finansach publicznych oraz o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji. Skarga do Sądu Administracyjnego została złożona kilka dni temu.
Miejski Zarząd Dróg i Komunikacji - instytucja odmówiła udzielenia rejestru umów, powołując się na jego charakter techniczny. Odpowiedź nie stanowiła decyzji i łamała przepisy Konstytucji i ustawy o finansach publicznych. Skarga do Sądu Administracyjnego została złożona kilka dni temu.
Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacji - spółka odmówiła udzielenia rejestru umów powołując się na jego charakter roboczy. Odpowiedź nie stanowiła decyzji i łamała przepisy Konstytucji i ustawy o finansach publicznych oraz o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji. Skarga do Sądu Administracyjnego została złożona kilka dni temu.
RADKOM - spółka odmówiła udzielenia rejestru umów, powołując się na tajemnicę przedsiębiorstwa. Odpowiedź nie stanowiła decyzji i łamała przepisy Konstytucji i ustawy o finansach publicznych oraz o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji. Skarga do Sądu Administracyjnego zostanie złożona w najbliższym tygodniu.
Wodociągi Miejskie - brak jakiejkolwiek odpowiedzi (!), wniosek został pominięty. Zaniedbanie realizacji wniosku nie było skutkiem błędnego dostarczenia pisma, a celowym niedopełnieniem obowiązków. Skarga do Sądu Administracyjnego zostanie złożona w najbliższym tygodniu.
RadPec - brak jakiejkolwiek odpowiedzi (!), wniosek został pominięty. Zaniedbanie realizacji wniosku nie było skutkiem błędnego dostarczenia pisma, a celowym niedopełnieniem obowiązków. Skarga do Sądu Administracyjnego zostanie złożona w najbliższym tygodniu.
RTBS Administrator - brak jakiejkolwiek odpowiedzi (!), wniosek został pominięty. Zaniedbanie realizacji wniosku nie było skutkiem błędnego dostarczenia pisma, a celowym niedopełnieniem obowiązków. Skarga do Sądu Administracyjnego zostanie złożona w najbliższym tygodniu”.