Radio Rekord Radom 29 lat z Wami Radio Rekord Radom 29 lat z Wami
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjEiIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+DQo=

Minister Błaszczak z wizytą w Radomiu

Minister Błaszczak z wizytą w Radomiu

- Mimo stresu związanego z pracą po 12 godzin, także w porze nocnej, praca operatora numeru alarmowego daje mi wiele satysfakcji i radości, że mogę pomagać osobom, które znalazły się w bardzo trudnej sytuacji – tak o swojej pracy mówią osoby, które niejednokrotnie uratowały życie osobom dzwoniącym na numer alarmowy 112.


PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjciIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+

Galeria zdjęć



Praca numeru alarmowego to nie tylko stres oraz duża odpowiedzialność. To także świadomość tego, że dzięki tej pracy uratowało się życie drugiej osobie. Satysfakcja i radość, że dzięki skutecznej interwencji została udzielona natychmiastowa pomoc osobie potrzebującej.

Operatorzy numeru alarmowego potwierdzają, że zdarzają się różne zgłoszenia na numer 112. Począwszy od telefonów związanych ze złym samopoczuciem osób starszych, zakłócaniem porządku publicznego, kolizji drogowych i niegroźnych wypadków, po zgłoszenia, które na długo zapadają w pamięć operatorom numeru alarmowego. Jak przyznają sami operatorzy takimi telefonami są między innymi rozmowy z osobami, które chcą odebrać sobie życie.

PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjQxIiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0K

Do jednej z takich rozmów doszło w Gdańsku w listopadzie 2015 roku. Operator numeru 112 odebrał telefon od starszego mężczyzny, który chciał odebrać sobie życie. Jak mówią operatorzy taka rozmowa wymaga dużego taktu, spokojnego podejścia i zadawania odpowiednich pytań. W tym przypadku operator pytał między innymi o powody jakie skłoniły tego mężczyznę do podjęcia takiego kroku, czy jest sam w mieszkaniu, gdzie jest teraz jego żona lub dzieci. Im dłużej trwała rozmowa tym więcej informacji operator numeru alarmowego mógł uzyskać. Mężczyzna jednak nadal nie chciał podać swojego adresu. W tym przypadku pomocna okazała się mapa która wskazuje miejsce skąd trafia do CPR zgłoszenie. Na pytanie operatora czy mężczyzna dzwoni z miejscowości, która się wyświetliła operator uzyskał twierdzącą odpowiedź. To pozwoliło mu dopytać ulicę i numer budynku. Dzięki uzyskanym informacjom operator mógł jak najszybciej przekazać informacje do policji i dyspozytora pogotowia ratunkowego. Służby potwierdziły przyjęcie zgłoszenia i niezwłocznie wysłały radiowóz oraz karetkę. Niemniej jednak operator numeru 112 nadal kontynuował rozmowę. Drugi dyspozytor natomiast na bieżąco monitorował dojazd służb ratunkowych i przekazywał informacje na ten temat. W momencie gdy mężczyzna powiedział, że ktoś puka do jego drzwi, operator powiedział mu, że ma otworzyć i sprawdzić kto do niego przyszedł. Okazało się, że są to ratownicy medyczni wraz z asystą policji. Po upewnieniu się, że zgłaszający trafił w dobre ręce i zostanie mu udzielona pomoc, operator uznał zgłoszenie za zakończone.

- Mimo wielu zgłoszeń, które odbieramy podczas każdego dyżuru, te dotyczące samobójstw są wyjątkowo wstrząsające. Często my, jako operatorzy numeru alarmowego jesteśmy jedynymi osobami, które mogą w tym momencie pomóc i do których po tę pomoc potrzebujący się zgłaszają. Musimy wykazać się cierpliwością, taktem, empatią oraz sprytem, aby uzyskać potrzebne informacje. Nieoceniona jest także pomoc operatorów którzy razem z nami pełnią dyżur – mówią operatorzy numeru 112.

W 2015 roku Centrum Powiadamiania Ratunkowego odebrało 21 milionów zgłoszeń skierowanych do numeru alarmowego 112, z których tylko 3,8 mln zgłoszeń było zgłoszeniami zasadnymi. W Polsce jest obecnie 17 Centrów Powiadamiania Ratunkowego w których pracuje 1022 operatorów numerów alarmowych.

Polecamy