Szóstoklasiści mieli okazję do poznania historii Radomia od czasów średniowiecza po XX wiek. Blisko 1800 uczniów szóstych klas wzięło udział w zeszłorocznej edycji projektu "Poznaj swoje miasto". - W sposób przystępny, przyjazny i pod okiem profesjonalnych przewodników chcemy pokazać młodym ludziom nasze miasto. Chcemy pokazywać jego zabytki i zapoznawać z historią - wyjaśnia Katarzyna Kalinowska, wiceprezydentka Radomia.
Każdy spacer trwał ok. 2 godzin, a uczniowie otrzymywali również zestaw zadań do samodzielnego wykonania. Projekt realizowany był we współpracy z Lokalną Organizacją Turystyczną Ziemi Radomskiej. - Zrealizowaliśmy 88 spacerów, w których wzięło udział 90 klas. Uczniowie z przewodnikami spacerowali w zasadzie po ścisłym centrum Radomia. Swoją wycieczkę zaczynali na terenie Miasta Kazimierzowskiego, a więc teren dawnego zamku, rynek, spacer ulicą Rwańską, oczywiście na naszej trasie nie mogło zabraknąć także Klasztoru Ojców Bernardynów - wylicza Magdalena Krajewska, prezeska Lokalnej Organizacji Turystycznej Ziemi Radomskiej.
W ramach projektu uczniowie musieli także we własnym zakresie zbierać pieczątki z określonych miejsc - muzeów czy instytucji kultury znajdujących się w Radomiu. Najaktywniejsze klasy zostały nagrodzone. Pierwsze miejsce należało do 6b z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 32 im. Marszałka Józefa Piłsudskiego. Drugie miejsce zajęła klasa 6d z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 4 z Oddziałami Integracyjnymi im. św. Kazimierza Jagiellończyka. Na miejscu trzecim znalazła się 6a z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 19 im. Edmunda Bakalarza.
https://www.cozadzien.pl/radom/znaja-radom-jak-wlasna-kieszen/98285
Celem konkursu na najaktywniejszego turystę było zachęcenie młodzieży do samodzielnego poznawania miasta, odkrywania jego zabytków i historii, a także poznawania funkcjonujących w Radomiu instytucji kultury.
- Dzięki tym spacerom jeszcze lepiej poznaliśmy swoją małą ojczyznę i było naprawdę świetnie - podkreśla Gabriela Ignasiak, uczennica PSP nr 32.
- Zobaczyliśmy bardzo dużo radomskich zabytków, na które wcześniej nie zwracaliśmy w ogóle uwagi - mówi Marcelina Mikulska, uczennica PSP nr 32.
- Ja mieszkam w Radomiu od urodzenia, a dzięki tym spacerom dowiedziałem się wielu informacji, o których do tej pory nie miałem pojęcia - dodaje Marcin Skrok, nauczyciel z PSP nr 32.
Projekt "Poznaj swoje miasto" realizowany jest od połowy 2023 roku. Od tego czasu okazję do bliższego przyjrzenia się miastu miało prawie 3 tys. uczniów.