Radio Rekord Radom 29 lat z Wami Radio Rekord Radom 29 lat z Wami
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjEiIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+DQo=

Młodzi znają swoje miasto jak nikt inny

Młodzi znają swoje miasto jak nikt inny

Szóstoklasiści mieli okazję do poznania historii Radomia od czasów średniowiecza po XX wiek. Blisko 1800 uczniów szóstych klas wzięło udział w zeszłorocznej edycji projektu "Poznaj swoje miasto". - W sposób przystępny, przyjazny i pod okiem profesjonalnych przewodników chcemy pokazać młodym ludziom nasze miasto. Chcemy pokazywać jego zabytki i zapoznawać z historią - wyjaśnia Katarzyna Kalinowska, wiceprezydentka Radomia.

Każdy spacer trwał ok. 2 godzin, a uczniowie otrzymywali również zestaw zadań do samodzielnego wykonania. Projekt realizowany był we współpracy z Lokalną Organizacją Turystyczną Ziemi Radomskiej. - Zrealizowaliśmy 88 spacerów, w których wzięło udział 90 klas. Uczniowie z przewodnikami spacerowali w zasadzie po ścisłym centrum Radomia. Swoją wycieczkę zaczynali na terenie Miasta Kazimierzowskiego, a więc teren dawnego zamku, rynek, spacer ulicą Rwańską, oczywiście na naszej trasie nie mogło zabraknąć także Klasztoru Ojców Bernardynów - wylicza Magdalena Krajewska, prezeska Lokalnej Organizacji Turystycznej Ziemi Radomskiej.

W ramach projektu uczniowie musieli także we własnym zakresie zbierać pieczątki z określonych miejsc - muzeów czy instytucji kultury znajdujących się w Radomiu. Najaktywniejsze klasy zostały nagrodzone. Pierwsze miejsce należało do 6b z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 32 im. Marszałka Józefa Piłsudskiego. Drugie miejsce zajęła klasa 6d z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 4 z Oddziałami Integracyjnymi im. św. Kazimierza Jagiellończyka. Na miejscu trzecim znalazła się 6a z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 19 im. Edmunda Bakalarza.

PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjciIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+

https://www.cozadzien.pl/radom/znaja-radom-jak-wlasna-kieszen/98285

Celem konkursu na najaktywniejszego turystę było zachęcenie młodzieży do samodzielnego poznawania miasta, odkrywania jego zabytków i historii, a także poznawania funkcjonujących w Radomiu instytucji kultury. 

- Dzięki tym spacerom jeszcze lepiej poznaliśmy swoją małą ojczyznę i było naprawdę świetnie - podkreśla Gabriela Ignasiak, uczennica PSP nr 32.

- Zobaczyliśmy bardzo dużo radomskich zabytków, na które wcześniej nie zwracaliśmy w ogóle uwagi - mówi Marcelina Mikulska, uczennica PSP nr 32.

PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjQxIiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0K

- Ja mieszkam w Radomiu od urodzenia, a dzięki tym spacerom dowiedziałem się wielu informacji, o których do tej pory nie miałem pojęcia - dodaje Marcin Skrok, nauczyciel z PSP nr 32.

Projekt "Poznaj swoje miasto" realizowany jest od połowy 2023 roku. Od tego czasu okazję do bliższego przyjrzenia się miastu miało prawie 3 tys. uczniów.  

Chcemy, żeby nasze publikacje były powodem do rozpoczynania dyskusji prowadzonej przez naszych Czytelników; dyskusji merytorycznej, rzeczowej i kulturalnej. Jako redakcja jesteśmy zdecydowanym przeciwnikiem hejtu w Internecie i wspieramy działania akcji "Stop hejt".

Dlatego prosimy o dostosowanie pisanych przez Państwa komentarzy do norm akceptowanych przez większość społeczeństwa. Chcemy, żeby dyskusja prowadzona w komentarzach nie atakowała nikogo i nie urażała uczuć osób wspominanych w tych wpisach.

Polecamy