- Rodzicielstwo zastępcze jest niezwykle wymagającym zadaniem, które wymaga poświęcenia i pracy przez całą dobę. Jednak z drugiej strony, rodzice zastępczy często wyrażają ogromną satysfakcję z pełnienia tej roli. Jest to szczególnie widoczne, gdy dzieci, którymi się zaopiekowali, po wielu latach odnajdują się w życiu i osiągają sukcesy. To niezwykłe uczucie widzieć, jak te dzieci dorastają, kończą dobrą szkołę, a nawet wyjeżdżają na drugi koniec świata, jednocześnie pamiętając o swoich rodzicach zastępczych - mówił Marcin Gierczak, dyrektor MOPS w Radomiu.
Z okazji Dnia Rodzicielstwa Zastępczego Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej i Akademia Handlowa Nauk Stosowanych w Radomiu wspólnie zorganizowały spotkanie "Rodzic na zastępstwo, miłość na zawsze - bezpieczeństwo i troska o dziecko". Jego celem było m.in zwrócenie uwagi na problemy dzieci osieroconych w kontekście organizowanych dla nich form pieczy zastępczej.
- To spotkanie może być taką zachęty dla osób, które rozważają rolę rodziny zastępczej. O tym trzeba dużo mówić. Takie wydarzenia dostarczają cennych informacji, rodziny mogą podzielić się swoimi doświadczeniami oraz przedstawić korzyści płynące z pełnienia tej roli - mówiła Agnieszka Pysiak, zastępca dyrektora MOPS w Radomiu.
Pani Jolanta wraz z mężem wychowuje dziewięcioro dzieci. Jak podkreślała, idea założenia rodzinnego domu dziecka wynikła z ich pragnienia niesienia pomocy dzieciom.
Dzieci potrzebują naszej pomocy, a my możemy im tę pomoc zapewnić. Widzimy wdzięczność tych dzieci i to jak doceniają wspólnie spędzony czas. Nawet jeśli dzieci utrzymują kontakt z rodzicami biologicznymi, to cieszę się, że także ja otrzymuję laurki np. w Dniu Matki - opowiadała pani Jolanta. - Jeżeli więź z rodzicami biologicznymi została zerwana, dzieci szybko zaczynają nazywać nas "mamo" i "tato". Jednak jako rodzice zastępczy nie narzucamy tego, pozostawiamy im swobodę i czas, aby nawiązali więź z nami w swoim własnym tempie.
Osoby zainteresowane prowadzeniem rodziny zastępczej mogą kontaktować się z MOPS przy ul. Limanowskiego 134 w Radomiu. Cały proces od zgłoszenia do otrzymania kwalifikacji rodziny zastępczej trwa kilka miesięcy. W przypadku osób spokrewnionych proces ten może być krótszy.
- Aby zostać rodzicem zastępczym, konieczne jest spełnienie określonych warunków, które są opisane w ustawie o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej. Jednym z tych warunków jest zapewnienie, że osoba ta będzie jak najlepiej pełnić rolę rodzica zastępczego. Dodatkowo, ważne jest, aby nie była ona karana - mówiła Ewa Stysiek, kierownik działu pieczy zastępczej w MOPS w Radomiu.
Obecnie w Radomiu w różnych formach pieczy zastępczej przebywa ponad 300 dzieci. Podczas spotkania w AHNS można także było podziwiać rysunki dzieci umieszczonych w pieczach zastępczych. Prace ukazywały ich największe marzenie. Galeria jest dostępna poniżej.