Narodowe Czytanie jest organizowane przez Prezydenta RP od 2012 roku. Jego celem jest zachęcenie do wspólnego czytania największych dzieł polskiej literatury. W tym roku wybrano "Moralność Pani Dulskiej" Gabrieli Zapolskiej.
- Jesteśmy 115 lat po premierze tego dramatu, który powstał specjalnie na zlecenie reżysera teatru we Lwowie. Dramat ten jest nieśmiertelny. "Dulszczyzna" jest nadal powszechna i obecna. Postaramy się trochę odczarować klimat tego utworu - mówi Przemysław Czaja, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Radomiu - Przygotowaliśmy w ogrodzie inscenizację z salonikiem pani Dulskiej, z poczęstunkiem i kawą stylizowanym na te laty, kiedy odbyła się premiera utworu.
https://www.cozadzien.pl/zdjecia/narodowe-czytanie-2021-zdjecia/75816
Utwór wydano w 1907 roku w Warszawie. To jedno z największych dzieł autorki. Akcja utworu rozgrywa się na początku XX wieku we Lwowie (bądź w Krakowie – w zależności od adaptacji), w salonie państwa Dulskich. Sztuka Zapolskiej jest tragifarsą, czyli połączeniem elementów komedii z elementami tragedii. Główna bohaterka – Aniela Dulska – jest postacią obłudną, dwulicową, fałszywą, chciwą, nie potrafi okazać życzliwości, gardzi ludźmi biednymi, słabymi i wrażliwymi. Wszystko co robi, robi na pokaz. Jej postawa, nazywana dulszczyzną, prezentuje pozorną moralność; życie w zakłamaniu i obłudzie.
W postać pani Dulskiej wcieliła się Małgorzata Potocka - dyrektor Teatru Powszechnego w Radomiu. Głosami bohaterów "Moralności pani Dulskiej" byli także Katarzyna Kalinowska i Mateusz Tyczyński - zastępcy prezydenta miasta, a także dyrektorzy miejskich instytucji m.in. Beata Drozdowska, Grzegorz Molenda.
https://dami24.pl/wiesz-pierwszy/moralnosc-pani-dulskiej-na-10-narodowe-czytanie/21955
Akcja Narodowego Czytania organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Została zainicjowana wspólną lekturą Pana Tadeusza Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a podczas następnych edycji przeczytano kolejno: Trylogię Henryka Sienkiewicza oraz Lalkę Bolesława Prusa. Lekturą Narodowego Czytania 2020 była Balladyna Juliusza Słowackiego. Dzieło to zostało przeczytane w przeszło 3200 miejsc w Polsce i za granicą.
https://www.cozadzien.pl/radom/narodowe-czytanie-balladyny/67155