Lena i Antoni to najpopularniejsze imiona w 2015 roku, czyli podsumowujemy ubiegły rok.
W ubiegłym roku na świat przyszło na świat 3535 dzieci. - Tradycyjnie, rodzi się nieco więcej chłopców niż dziewczynek – mówi Małgorzata Milewska kierownik USC. Najpopularniejsze imiona dla dziewcząt to: Lena, Zuzanna, Amelia, Julia, Zofia, Maja. Natomiast najchętniej chłopcom nadawane były imiona: Antoni, Adam, Jan, Filip, Franciszek.
-Jeśli chodzi o imiona dla chłopców to Antoni królował również w roku 2014. Spadła tylko popularność Jakuba i Kacpra, a wzrosła Filipa i Franciszka. Wśród imion dla dziewcząt, jak w roku 2014 na pierwszym miejscu jest Lena, a tuż za nią Zuzanna. Wzrosła popularność Zofii i Amelii, a spadła nieco Mai i Nikoli. Jako ciekawostkę możemy dodać, że Jakub po raz pierwszy od 2000 roku nie znalazł się w pierwszej piątce. W tym roku Jakub zajmuje dopiero 7 miejsce – wyjaśnia Małgorzata Milewska.
Niezwykle popularna od lat Julia ciągle plasuje się w pierwszej piątce. Tym razem na czwartej pozycji. Rzadkie imiona nadane przez rodziców w tutejszym Urzędzie Stanu Cywilnego to: Arleta, Mija, Kaja, Gaja, Liwia, Cyntia, Rafael, Markus, Kacjan, Cyprian. Najczęściej za granicą dzieci mieszkańców Radomia przychodzą na świat w Wielkiej Brytanii, Irlandii, Holandii, Niemczech, Włoszech, Norwegii i Francji. Rzadziej w USA, Szwajcarii, Francji, Australii, Kanadzie.
W 2015 roku w Radomiu zawartych zostało 1148 małżeństw. W tym czasie rozwiodło się 478 par. - Co warte podkreślenia, częściej rozpadają się związki z krótkim stażem. Pary z dłuższym stanem pożycia małżeńskiego rzadziej ulegają rozpadowi. To, co cieszy to, że aż 128 par małżeńskich w minionym roku obchodziło swoje jubileusze. Przede wszystkim złote gody, ale także 60 czy 65 rocznicę zawarcia małżeństwa – dodaje Milewska.
Pary z długoletnim stażem małżeńskim nagradzane są w naszym kraju przez prezydenta Rzeczypospolitej Polski medalem za długoletnie pożycie małżeńskie.
Jeżeli chodzi o śluby zawierane poza Urzędem Stanu Cywilnego oraz poza kościołem odbyły się trzy takie śluby. Jeden w Muzeum Wsi Radomskiej i dwa w domach weselnych, w których odbywały się później przyjęcia weselne.
W 2015 roku zmarło w Radomiu 3208 osób.