Po raz pierwszy Narodowe Czytanie odbyło się w 2012 r. Bohaterem był "Pan Tadeusz" Adama Mickiewicza. W kolejnych latach czytano takie powieści jak "Lalka", "Quo vadis" czy "Wesele". Teraz przyszedł czas na "Nad Niemnem" Elizy Orzeszkowej. - Jest to promowanie przez prezydenta czytelnictwa, naszej narodowej kultury czytelniczej, powieści, związanych z naszą tożsamością narodową. Uważam, że to dobry pomysł i jakieś efekty to przyniesie w przyszłości - mówi Tomasz Trela, dyrektor Biblioteki Pedagogicznej w Radomiu.
"Nad Niemnem" powstało w 1888 r. Jest zaliczone do literatury pozytywizmu. Przedstawia panoramę polskiego społeczeństwa drugiej połowy XIX wieku, nawiązując także do czasów powstania styczniowego. - Do klasyki trzeba wracać, zarażać nią młodzież i wskazywać, co jest w niej nadal aktualne, pociągające i interesujące - mówi Katarzyna Kalinowska, wiceprezydent Radomia. - "Nad Niemnem" Elizy Orzeszkowej to pozytywizm. Pamiętam czasy szkolne, to mój ulubiony okres literacki, powstało wtedy wiele wspaniałych książek. Należy pokazywać młodzieży, jak wyglądała Polska w czasach pozytywizmu - dodaje Ilona Jaroszek, dyrektor Muzeum Wsi Radomskiej.
https://www.cozadzien.pl/foto/narodowe-czytanie-nad-niemnem-elizy-orzeszkowej-zdjecia/94634
Akcję Narodowego Czytania w naszym mieście zorganizowała m.in. Biblioteka Pedagogiczna w Radomiu. Oprócz dyrektora Tomasza Treli, wiceprezydent Radomia - Katarzyny Kalinowskiej oraz dyrektor Muzeum Wsi Radomskiej - Ilony Jaroszek, swój fragment powieści przeczytał Dawid Ruszczyk, dyrektor delegatury Urzędu Marszałkowskiego w Radomiu i radny Rady Miejskiej. - Musimy pokazać, że jest u nas takie miejsce jak Biblioteka Pedagogiczna. Jest nieco schowana, ale ma też swój charakter i zasób, który może być bardzo ciekawy dla naszych mieszkańców. Cieszę się, że właśnie ta jednostka włącza się w tę inicjatywę Narodowego Czytania - ocenia Ruszczyk.
W akcji Biblioteki Pedagogicznej wzięło udział kilkudziesięciu uczniów i nauczycieli z pobliskich szkół.
https://dami24.pl/wiadomosci/narodowe-czytanie-w-bibliotece-pedagogicznej/27495