Niedziela Palmowa nazywana jest również w niektórych regionach Polski Wierzbną czy też Kwietną, zwana też jest Niedzielą Męki Pańskiej. Przypada ona na siedem dni przed Wielkanocą i rozpoczyna najbardziej uroczysty okres w roku liturgicznym - Wielki Tydzień. W tym dniu wszyscy wierni zgromadzeni w kościele święcą palmy wielkanocne. W tym roku Niedziela Palmowa będzie wyjątkowa, jak całe nadchodzące święta Wielkiejnocy.
W związku z ograniczeniami związanymi z epidemią koronawirusa nie będzie również w tym roku procesji z palmami. Co roku Muzeum Wsi Radomskiej organizowało uroczyste obchody Niedzieli Męki Pańskiej. Centralnym punktem uroczystości była zawsze msza święta, celebrowana w zabytkowym kościele p.w. św. Doroty z Wolanowa. A po niej miało miejsce procesyjne przejście na pola uprawne, gdzie w narożach pola osadzono kilkumetrowe, poświęcone palmy, które zgodnie z ludową tradycją chronić mają zasiewy i zapewnić urodzajne plony. W tym roku radosne obchody Niedzieli Palmowej będą miały ograniczony wymiar. Niedzielę Męki Pańskiej będziemy przeżywać we własnych domach.
Tak wyglądała uroczystość Niedzieli Męki Pańskiej w ubiegłym roku w skansenie.
https://www.cozadzien.pl/zdjecia/niedziela-palmowa-w-skansenie-zdjecia/55440
- Naprawdę warto się zastanowić. Święta są przeżyciem religijnym, duchowym i rodzinnym dla nas wszystkich, ale ten intensywny kontakt przy świątecznym stole jest w tym roku, w tym trudnym okresie epidemii ogromnym zagrożeniem – mówił podczas sobotniej konferencji Łukasz Szumowski, minister zdrowia. - To są święta nowego życia i oby takie były. Postarajmy się, żeby były symbolem życia, a nie epidemii, która może zdziesiątkować nas, jeżeli zintensyfikujemy nasze kontakty międzyludzkie.
Święcenie palm
Święcenie palm zostało wprowadzone do liturgii kościoła katolickiego w XI wieku i tradycja ta trwa nieprzerwanie do dziś. Stanowią one pamiątkę gałęzi palmowych, które rzucano podczas wjazdu Jezusa do Jerozolimy i tym samym palmy stały się symbolem męczeńskiej śmierci Zbawiciela.
Palmom wielkanocnym przypisywano bogatą symbolikę. Wierzono, że baźki palm chronią od bólu gardła. W tym celu po poświęceniu palmy połykano kawałek gałązki, żeby uchronić się przed chorobą. Symbolicznie uderzano nimi dzieci, aby przez cały rok były grzeczne i nie sprawiały kłopotów rodzicom. W domostwach palmy miały specjalne miejsce, umieszczono je przy świętych obrazach. Poświęconych palm nie można było wyrzucić, gdyż mogło to sprowadzić na dom nieszczęście, zamiast tego kruszono je lub palono. Pokruszone palmy dodawano do ziarna, którym wysiewano pole w celu zabezpieczenia plonów.
W ludowej tradycji regionu radomskiego jeszcze do lat 60. XX wieku noszono do kościoła skromne palemki, które najczęściej wykonane były z gałązek borówek i wierzby związanych wstążką. Później ta tradycja uległa zmianie i pod wpływem mody wileńskiej nastał czas na palmy bardziej ozdobne i dekoracyjne. Współczesne palmy wielkanocne wykonywane są z suchych kwiatów i farbowanych traw, które łączone są w różnorodne kompozycje i bywają bardzo finezyjne.
Przypominamy, w każdą niedzielę o 12.30 transmitujemy mszę świętą z parafii pw. Opieki Najświętszej Maryi Panny w Radomiu w Telewizji DAMI w sieci kablowej Vectra na kanale 140, a także na stronach: www.dami24.pl, www.cozadzien.pl i na profilach Facebook Radio Rekord FM Cozadzien.pl