To już tradycja, że Muzeum Wsi Radomskiej organizuje uroczystości Niedzieli Palmowej. Jak co roku nie zabrakło elementów ludowych i wystaw. Mszy świętej w kościele pw. św. Doroty z Wolanowa przewodniczył bp Marek Solarczyk.
- Co roku staramy się wprowadzać dodatkowe inne elementy. Oczywiście elementem stałym jest Eucharystia pod przewodnictwem księdza biskupa Marka Solarczyka. Dodatkowo mieliśmy przyjemność otwarcia tryptyku, który przygotował dla muzeum artysta, twórca ludowy pan Jacek Pożyczka. Przedstawia on oczywiście elementy wielkiego postu, Wielkiej Nocy, czyli od momentu przyjazdu Jezusa do Jerozolimy, aż po jego śmierć - tłumaczy Ilona Jaroszek, dyrektorka Muzeum Wsi Radomskiej.
https://www.cozadzien.pl/zdjecia/niedziela-palmowa-w-muzeum-wsi-radomskiej-zdjecia/108227
Autorem tryptyku jest radomski rzeźbiarz Jacek Pożyczka.
- Przedstawia, tak jak w Ewangelii, wszystko od początku. Czyli wjazd Jezusa do Jerozolimy. Później jest modlitwa Jezusa w ogrójcu, scena pod krzyżem z wszystkimi postaciami, pieta z aniołem, który próbuje wyjąć ciernie z głowy Jezusa. I na dole jest Jezus Zmartwychwstały. Na dole wszystko jest zwieńczone Ostatnim Wieczerzą. Natomiast początek, góra, jest już ukierunkowana właśnie na nas, czyli jest radomski patron królewicz Jagiellończyk, św. Dorota, patronka kościoła z Muzeum Wsi Radomskiej i św. Andrzej Bobola - opisuje Jacek Pożyczka.
Odwiedzający radomski skansen mogli także wziąć udział w warsztatach pisania pisanek metodą batikową, czy zakupić ozdoby wielkanocne na kiermaszu.
W Domu Ludowym została otwarta wystawa "Pisanki Wandy Gotkiewicz". Na ekspozycji znajdziemy prace, które są połączeniem tradycji z nowoczesnym podejściem do sztuki ludowej.
- Jest to naprawdę zachwycająca wystawa, gdyż pisanki są przygotowane własnoręcznie przez panią Wandę Gotkiewicz, zasłużoną twórczynię z Radomia. Prezentujemy to w Domu Ludowym. Ponad dwa tysiące różnego typu pisanek na wydmuszkach możecie państwo obejrzeć - zachęca Ilona Jaroszek.
Wystawa będzie czynna do 28 października. Oprócz tego w Kurniku z Konar można oglądać ekspozycję "Tradycyjne wycinanki ludowe z kolekcji Mariana Sołobodowskiego".