Niedziela na Rynku – Od Frontu. Resursa Obywatelska rozpoczyna cykl cotygodniowych atrakcji organizowanych dla całych rodzin. Przez pięć kolejnych wakacyjnych niedziel OKiSz pomoże dorosłym powrócić do czasów dziecięcego świata, a maluchom pokaże, jak ich rodzice i dziadkowie w ciekawy sposób spędzali wakacyjny czas w mieście. Nie zabraknie małej sceny wyposażonej w sprzęt sceniczny, na której mali artyści będą mogli zaprezentować swoje talenty, konkursów z nagrodami, zabaw prowadzonych przez animatorów, wspólnego grania w bierki, twistera i gumę. Chętni będą mogli poskakać na skakance, ułożyć puzzle i wypróbować swoją pamięć grając w memory. Główną atrakcją najbliższej niedzieli będą parkatoniki, czyli mobilne skrzynki teatralne. Parkatoniki w swoim kształcie i konstrukcji przypominają stary skrzynkowy aparat fotograficzny na statywie, który służy prezentacji minispektakli teatralnych, ubarwionych muzyką klasyczną. Widz zakłada słuchawki i przez specjalny otwór „podgląda” odgrywaną specjalnie dla niego miniaturę teatralną. Resursa zaprasza na rynek w godz. 14-19. Wszystkie atrakcje w ramach imprezy są bezpłatne.
„Czesław Tański – Ikar z Mazowsza". Na imprezę plenerowa poświęconą Czesławowi Tańskiemu, który nazywany jest ojcem polskiego lotnictwa, zaprasza Muzeum Wsi Radomskiej. Wydarzenie rozpocznie się o godz. 12 przed dworem z Pieczysk inscenizacją „Z wizytą u Tańskich”. Potem nastąpi otwarcie plenerowej wystawy przybliżającej życie i twórczość Czesława Tańskiego, osiągnięcia jego syna – Tadeusza i historię dworu z Pieczysk. W programie jest także prezentacja repliki lotni Czesława Tańskiego i repliki samochodu CWS T-1 zaprojektowanego przez Tadeusza, otwarcie ekspozycji „Historia polskich skrzydeł” oraz wystawy modeli samolotów w skali od 1:6 do 1:72, mundurów, sprzętu lotniczego i wyposażenia pilotów samolotów bojowych. Zaplanowano też ekspozycje i pokazy plenerowe: Narodowego Muzeum Techniki w Warszawie, Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie, Aeroklubu Polskiego, Aeroklubu Radomskiego, Liceum Ogólnokształcącego im. Cz. Tańskiego w Puszczy Mariańskiej, Muzeum Oręża Polskiego w Studziankach Pancernych, Klubu Modelarsko-Historycznego „Sokół”.
https://www.cozadzien.pl/kultura/ikar-z-mazowsza/84018
Wykład w "Malczewskim". Wykład pt. "Oleodruki", prezentujący historię oleodruków, omówienie ikonografii i przybliżenie głównych drukarni. Wykład odbędzie się w Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu, o godz. 12.00. Wygłosi go Katarzyna Jendrzejczyk - kierownik działu sztuki nieprofesjonalnej.
Festiwal Folkloru im. Józefa Myszki w Iłży. Festiwal Folkloru im. J. Myszki to impreza popularyzująca twórczość wybitnego twórcy ludowego Józefa Myszki pochodzącego z Błazin k/Iłży. W programie imprezy odbywają się konkursowe prezentacje kapel, śpiewaków ludowych oraz zespołów. Organizowane są również liczne imprezy towarzyszące: warsztaty artystyczne, kiermasze sztuki ludowej, koncerty muzyki inspirowanej folklorem. Wydarzenie rozpocznie się mszą świętą w Kościele WNMP w Iłży. Ten dzień będzie pełen muzyki ludowej z całego regionu. Początek o godzinie 12.15 na iłżeckiej przystani. Gwiazdą wieczoru będzie zespół InoRos ok. godz. 19.30. Wstęp wolny.
Powiat grójecki dla ukraińskich żołnierzy na froncie. Impreza odbędzie się na stadionie Mogielanki. Początek o godz. 13.00. Wydarzenie rozpocznie się meczem piłki nożnej Polska - Ukraina, pomiędzy drużyną Dominika Wojdalskiego - reprezentacją powiatu grójeckiego, a reprezentacją Ukrainy powiatu grójeckiego. Podczas meczu piłkarzom i kibicom czas będzie umilać orkiestra dęta z Mogielnicy. O godz. 15.00 koncert w rytmie disco zagra Marcin Siegieńczuk, były wokalista zespołu Toples. O godz. 16.00 koncert śpiewaczki operowej Anny Marii Adamiak. O godz. 17.00 projekcja reportaży, o godz. 19.00 występ Amelki dziewczynki z Kijowa, która zasłynęła wykonaniem hymnu Ukrainy w metrze. O godz. 20.00 koncert zespołu IRA.
https://www.cozadzien.pl/region/powiat-grojecki-dla-ukrainskich-zolnierzy-zagra-ira/84058