Choć pl. Jagielloński oficjalnie został oddany do użytku 27 października ubiegłego roku, nadal wiele rzeczy wymaga poprawek. W ostatnim tygodniu zostały m.in. ustawione gazony między pneumatycznymi słupkami. Mają blokować wjazd samochodów na nową płytę placu. Czy to rozwiązanie będzie skuteczne? Pokaże czas.
Dlaczego w tym tygodniu postanowiłem poruszyć właśnie ten temat? Z powodu wykonawcy placu – firmy Rosa-Bud. Zarząd firmy złożył do sądu wniosek o upadłość likwidacyjną. Co zatem z gwarancją na wykonane prace? W tym kontekście ciężko mi na ten temat cokolwiek napisać. Martwi mnie jedynie to, że gdy wystąpią jakieś usterki, miasto nie będzie miało się do kogo zwrócić, aby w ramach gwarancji poprawił to, co nie przetrwało. Ale cóż - może usterek nie będzie. Przecież nie od dziś ludzie powiadają, że prowizorki są najtrwalsze. W tym przypadku właśnie z taką prowizorką mamy do czynienia. Przecież wcześniej organizowano kilka konkursów na opracowanie architektoniczne tej części miasta. Zwycięzcy jednak nie wybrano, a miasto zdecydowało się na ogłoszenie przetargu na opracowanie dokumentacji projektowo-kosztorysowej dla przebudowy pl. Jagiellońskiego. Wtedy przetarg wygrała radomska firma Embi Architektura. Jednak w tym przypadku umowa nie została zrealizowana i remont placu wykonała firma Rosa-Bud.
Jedno w tym wszystkim należy podkreślić – wszystkie dotychczas prezentowane koncepcje przebudowy placu przewidywały budowę parkingu, którego brak ewidentnie widać podczas przedstawień teatralnych. Ktoś może powiedzieć – jak kogoś stać na bilet do teatru, to stać go też na taksówkę. Ale powiedzmy sobie szczerze - kto będzie jechał taksówką, komunikacją miejską czy też rowerem (w ostatnim przypadku wyjątkiem są ekstremiści) do teatru, skoro ma samochód?
Nie ma co się oszukiwać i zakłamywać rzeczywistości, że w magiczny sposób, za sprawą różnego rodzaju utrudnień nagle kierowcy z centrum miasta znikną. Tak nie będzie. Jedyne, co może się zdarzyć, to to, że kierowcy coraz częściej będą przeklinać władze miasta za to, że nie potrafią stworzyć im warunków do przemieszczania się i parkowania zgodnie z przepisami. A to, że widzowie będą chcieli zaparkować przy teatrze, trudne do przewidzenia nie było. Komercyjne firmy, jakimi są kina, potrafiły przewidzieć liczbę potrzebnych miejsc parkingowych. W przypadku miasta takiego planowania nie widać. Zarówno patrząc na liczbę miejsc parkingowych przy teatrze, jak i przy Resursie. Miejsca parkingowe, które istnieją, zazwyczaj są pozajmowane przez samych pracowników teatru oraz firm dzierżawiących od teatru pomieszczenia. Co zatem z resztą kierowców? Niech martwią się o siebie sami. W końcu każdy może dostać mandat. Podczas otwarcia placu prezydent mówił: - Dużo uwagi poświęcaliśmy na to, aby tworzyć miejsca przyjazne dla mieszkańców. Uważam, że plac Jagielloński jest tego najlepszym przykładem. Patrząc na problemy z parkowaniem i konieczność ustawiania gazonów, zamiast zwrócenie uwagi wykonawcy, że słupki są zbyt szeroko ustawione, można się tylko drwiąco zapytać, czy to miejsce jest na serio przyjazne.
Brak parkingu nie jest jedyną niedoróbką na pl. Jagiellońskim. Już podczas odbioru wiceprezydent Konrad Frysztak mówił, że brakuje m.in. parkletów czy też czwartego przejścia dla pieszych, które miało powstać obok Galerii Słonecznej. W przypadku przejścia wiceprezydent poinformował mnie, że obecnie MZDiK przygotowuje dokumentację, aby ogłosić przetarg na przebudowę skrzyżowania. Kiedy zatem prowizorka zostanie dokończona? Tego nie wie nikt.