POD TEKSTEM GALERIA ZDJĘĆ
Komu dedykowany jest ten oddział?
- Nasza oferta skierowana jest do osób z całościowymi zaburzeniami rozwoju, czyli z diagnozą F84 zgodnie z klasyfikacją ICD-10. Specjalizujemy się przede wszystkim w pomaganiu dzieciom, młodzieży i ich rodzinom.
Co ta diagnoza dokładnie oznacza?
- Mogą się do nas zgłaszać osoby, u których zdiagnozowano zaburzenia ze spektrum autyzmu, zespół Aspergera, zaburzenia dezintegracyjne, czy zespół Retta. Warto zaznaczyć, że chcemy również kierować naszą ofertę pomocy do dzieci i młodzieży, u których jednocześnie współwystępują inne schorzenia, jak epilepsja, mózgowe dziecięce porażenie, wady narządów zmysłów czy upośledzenia umysłowe.
Skąd pomysł, aby powstało takie miejsce?
- Jesteśmy placówką, która od wielu lat specjalizuje się w pomaganiu dzieciom i młodzieży z zaburzeniami w sferze neurologicznej. Dzięki temu mamy doskonałych specjalistów i zdobyte bogate doświadczenie. Rośnie również świadomość społeczna dotycząca autyzmu, co zwiększa jego wykrywalność. Rodzice małych dzieci zauważają, że dzieje się coś niepokojącego i zaczynają poszukiwać pomocy.
A na czym będzie polegała pomoc na oddziale?
- Oferujemy codzienną, bezpłatną, kilkugodzinną, kompleksową opiekę terapeutyczną nad pacjentem. W jej ramach odbywać się będą grupowe zajęcia pedagogiczne i rehabilitacyjne, zajęcia indywidualne z naszymi specjalistami, terapia zajęciowa oraz spotkania konsultacyjno-edukacyjne dla rodzin pacjentów. Programy opracowywane są indywidualnie w oparciu o wytyczne zespołu leczącego kierowanego przez lekarza psychiatrę. Zajęcia na nowym oddziale będą odbywały się w godzinach od 12 do 18. Istnieje również możliwość, aby dziecko, które do nas przyjdzie, uczęszczało w godzinach porannych do naszego przedszkola lub szkoły, co będzie stanowiło świetne dopełnienie terapii.
Kto będzie pracował na nowym oddziale?
- Podczas pobytu na oddziale nad pacjentami będzie czuwał zespół leczący, któremu przewodzi lekarz psychiatra. Ponadto zespół tworzą: psycholog kliniczny, pedagodzy specjalni, fizjoterapeuci i logopedzi.
Jakie zajęcia będą w ofercie nowego oddziału?
- Oferta jest bardzo zróżnicowana i modyfikowana tak, by w pełni dostosować ją do potrzeb naszych pacjentów. Przygotowaliśmy m.in. cykl spotkań dotyczący treningu umiejętności społecznych dla dzieci z zespołem Aspergera”, podczas których będziemy kształtować takie
umiejętności jak nawiązywanie kontaktów, komunikacja, wyrażanie emocji i samokontrola. Inny blok zajęć skupia się na obszarze bycia „istotą społeczną”, na nim to dzieci będą uczyły się jak należy się zachować w codziennych sytuacjach np. w sklepie, na poczcie, czy u fryzjera. Mamy w ofercie również zajęcia z arteterapii, formy terapii wykorzystującej działania w obszarze sztuk plastycznych i twórczości.
STOWARZYSZENIE Po Pierwsze Rodzina
Od 11 lat Stowarzyszenie zarządza utworzoną przez siebie w Radomiu Poradnią Rehabilitacji Neurologicznej dla Dzieci i Młodzieży „Aga”. A od 10 lat działa przy niej Niepubliczna Szkoła Podstawowa z Oddziałami Przedszkolnymi Realizująca Program Rehabilitacji „Nasza Szkoła”, która niedawno obchodziła jubileusz 10-lecia (Czytaj więcej – TUTAJ). Stanowią one jeden z pięciu ośrodków na trenie Mazowsza utworzonych i prowadzonych przez Stowarzyszenie „Po pierwsze rodzina”. Warto zaznaczyć, że od niedawna pacjenci mogą tam skorzystać z nowej metody rehabilitacji przy użyciu kombinezonów Dunag 0.1. Jest to nowatorska metoda umożliwiająca prowadzenie i wspomaganie rehabilitacji u osób z uszkodzeniami centralnego układu nerwowego. Ta metoda jest z powodzeniem stosowana tylko w kilku ośrodkach w całej Polsce, teraz dołącza do nich Radom.
ul. Królowej Jadwigi 12
26-600 RadomTel. 483-450-733