Dolar zł. 6.48
Brak materjału na prywatnym rynku dolarowym wywołał dalszą zwyżkę dolara do 6.61. jest to zwyżka w zaofiarowaniu. Obroty minimalne przy obliczeniu międzynarodowem 6 60.
Bank wobec braku materjału nieco podwyższył cenę dolarów, a mianowicie do 6.48.
Złoto i funt angielski – nadal słabną.
Ziemia Radomska nr 180, 9 sierpnia 1933
Barbarzyńcy – bez serca – winni być ukarani surowo
Jak brutalnie traktują bezrobotnych lokatorów niektórzy kamienicznicy na przedmieściach Radomia, ilustruje nam dosadnie cały szereg faktów, które należy napiętnować jako niesłychany skandal wołający o ingerencje – do kompetentnych władz..
Informują nas z całego szeregu ulic zamieszkałych przez biedotę, o krwawych bójkach staczanych przez gospodarzy z lokatorami na tle należności za komorne.
Kamienicznicy nie mogąc ściągnąć czynszu – bo skąd może płacić nieszczęsny bezrobotny – uciekając się częstokroć do rękoczynów.
Fakt podobny miał miejsce ostatnio w domu Nr. 34 przy ul. Ciasnej, gdzie współwłaściciele domu Chęciński i Książek pobili młotkami bezrobotnego Jana Wiśniewskiego, oraz jego żonę, chcąc ich zmusić tym sposobem do wyprowadzenia się z mieszkania.
Ziemia Radomska nr 168, 26 lipca 1934
Firma „Brago” cofnęła robotnikom wymówienie
RADOM, dn. 8.8
Na skutek artykułu, jaki ukazał się w „Ziemi Radomskiej” o wymówieniu pracy robotnikom w fabryce firmy „Brago” odbyły się w redakcji „Z. R.” kilkakrotnie konferencje z dyrektorem fabryki p. Wacławem Szymańskim i przedstawicielami robotników. W wyniku rozmów – uzyskaliśmy cofnięcie wypowiedzenia pracy a nawet obietnicę przyjęcia zwiększonej liczby robotników.
Ze swej strony robotnicy podkreślili, że przez pewnych osobników, którzy do pracy w fabryce przyjęci zostali spoza Radomia (wędrujący w poszukiwaniu pracy), byli podburzani przeciwko właścicielowi i dyrekcji fabryki.
(…) Sądzimy, że w wyniku ingerencji naszej, obie strony są zadowolone. Przecięte bowiem zostały i wyjaśnione wszelkie fermenty, jakie zapanowały w ostatnich czasach na terenie fabryki.
Ziemia Radomska nr 180, 9 sierpnia 1934
„Bezrobotny” - pracujący w fabryce broni - brał zasiłek z komitetu
Miejski Komitet Niesienia Pomocy Bezrobotnym, podczas niedawno przeprowadzonej akcji sprawdzenia istotnie potrzebujących pomocy, ustalił, że 6 osób pobierających zapomogi doraźne, pracuje w różnych instytucjach. Jeden taki „bezrobotny” pracował w fabryce broni, pobierając jednocześnie skromny zasiłek z Komitetu. Wobec tego, że czyn ten jest k a r y g o d n y m przestępstwem, sprawę przeciwko niemu przekazano policji dla przeprowadzenia dochodzenia, celem skierowania skargi na drogę sądową za oszustwo. Jednocześnie pomysłowi „bezrobotni” otrzymali wezwania zwrócenia równowartości pobranej przez nich żywności.
Ziemia Radomska nr 180, 9 sierpnia 1934
Nowy program ćwiczeń fizycznych w szkołach
Tegoroczny sezon szkolny zapowiada się pod hasłem: sport to zdrowie. Bowiem jak się dowiadujemy, Ministerstwo Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego wydało nowy program ćwiczeń fizycznych dla szkół powszechnych i średnich. W klasach niższych, począwszy od roku szkolnego 1934-35 zastosowana ma być codzienna 10-cio minutowa lekcja gimnastyki.
W związku z rozpoczynającym się rokiem szkolnym, w dniu 17 b.m. odbędą się w Radomiu konferencje kierowników szkół pod przewodnictwem inspektora szkolnego.
Ziemia Radomska nr 181, 10 sierpnia 1934