Pod koniec 2020 r. rząd ogłosił trzeci nabór wniosków w ramach Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Samorząd województwa mazowieckiego w trzecim rozdaniu złożył projekt opiewający na 72 mln zł na budowę nowego szpitalnego oddziału ratunkowego przy Mazowieckim Szpitalu Specjalistycznym. Do rozdysponowania w tym rozdaniu rząd miał 1,6 mld zł. Szpital na Józefowie po raz kolejny nie otrzymał dofinansowania, a wniosek złożony w grudniu 2020 r. na budowę nowego pawilonu był drugim złożonym o wsparcie finansowe tej inwestycji.
- Mamy już zaprojektowany jeden z nowocześniejszych SOR-ów w Polsce. Kiedy dowiedzieliśmy się, że rząd uruchamia kolejny nabór w ramach Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych od razu - jako samorząd województwa mazowieckiego - złożyliśmy wniosek o dofinansowanie nowego SOR-u - mówi Rafał Rajkowski, wicemarszałek województwa - my oczywiście swoją część dołożymy. Ale co się okazuje? Pan wojewoda i jego koledzy z rządu, rząd podejmuje decyzję: Po co? Przecież te środki są na covid to lepiej wybudować basen. Została ogłoszona tzw. "dogrywka", czyli możliwość złożenia wniosku po raz drugi, złożyliśmy go i uprzejmie prosimy pana wojewodę aby środki, które są przeznaczone na walkę z pandemią trafiły do Radomia na budowę nowego pawilonu SOR-u, bo jest taka potrzeba - dodaje wicemarszałek.
Projekt budowy nowego SOR-u zakłada postawienie dwukondygnacyjnego pawilonu z podziemnym parkingiem przeznaczonego na szpitalny oddział ratunkowy. Obiekt połączony będzie z budynkiem głównym naziemnym łącznikiem. Utworzone w nim zostaną pracownie TK, USG, RTG. Zastosowane rozwiązania komunikacyjne pozwolą na oddzielenie ruchu pacjentów i personelu. Wydzielone zostaną strefy obsługujące pacjentów w różnym stopniu zagrożenia zdrowia i życia. Korytarze i wejścia zostaną przystosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych. Realizacja inwestycji poprawi dostępność do świadczeń w zakresie opieki nad pacjentami zgłaszającymi się do SOR. Zapewni społeczeństwu szybszą, sprawniejszą, całodobową dostępność do najwyższej jakości świadczeń specjalistycznej opieki medycznej.
- Apelujemy także do parlamentarzystów z Mazowsza o zaangażowanie i wsparcie, tak aby tym razem procedura oceny wniosków przebiegała w sposób rzetelny i transparenty i Mazowsze nie zostało zignorowane – zauważyła członek zarządu Elżbieta Lanc.