Najnowocześniejszy w kraju angiograf do badań naczyniowych, mammograf czy aparat rentgenowski z ramieniem C - to tylko niektóre z zakupów, jakich w tym roku dokonał RSS. Nowy sprzęt trafił nie tylko na trzy oddziały szpitala, ale także do ośrodka rehabilitacji dziennej przy ul. Giserskiej. Cały nowy sprzęt to koszt ponad 14 mln złotych, z czego ponad 8,7 mln zł pochodziło z rządowej dotacji. Były to pieniądze, które trafiły do Radomia dzięki decyzji byłej premier Ewy Kopacz. Pozostała część pieniędzy, czyli ponad 6 mln zł. przekazała gmina. - Tu właśnie w tym szpitalu odbywałam swój staż, a potem robiłam specjalizację na oddziale pediatrycznym – mówiła Ewa Kopacz podczas uroczystego otwarcia nowej Pracowni Radiologii Zabiegowej. - Cieszę się kiedy ten szpital pięknieje, bo pięknieje nie tylko dla tych którzy tu pracują, ale również dla tych, którzy jako młodzi lekarze będą uczyć się tutaj zawodu. Chcę żeby radomscy pacjenci nie czuli się tu gorzej, niż pacjenci z dużych miast. To, że mogłam mieć swój wkład w rozwój placówki, traktuję jako dowód wdzięczności za wiedzę jaką zdobywałam pracując kiedyś w tym szpitalu.
Jak przyznała Ewa Kopacz, tak jak przez 15 lat nie zapomniała o Radomiu, tak teraz dalej będzie jedną z ambasadorek - obok posłanek Anny Marii Białkowskiej i Anny Kwiecień - działającej na rzecz naszego miasta.
Zakupiony sprzęt służy już pacjentom. Na oddziale rehabilitacji pojawił się nowoczesny sprzęt jak SpaceCab, który służy do wzmacniania mięśni grzbietu, tułowia, mięśni stawów biodrowych, kolanowych po zabiegach ortopedycznych, a także ćwiczeń równoważnych. - Wymieniliśmy całą bazę fizykoterapeutyczną. Udało się zakupić wszystkie niezbędny sprzęty, jakie potrzebowaliśmy, więc jesteśmy bardzo zadowoleni i możemy już dzisiaj pracować z pacjentami – mówi Małgorzata Mijas, kierownik zakładu rehabilitacji.
Cyfrowy angiograf, którego zakup i montaż kosztował ponad 4 mln złotych, będzie wykorzystywany przede wszystkim w leczeniu pacjentów oddziału chirurgii naczyniowej. Służy on nie tylko do wykonywania badań, ale jednocześnie do terapii, czyli leczenia pacjenta w czasie wykonywania badania. – To najnowocześniejsze tego typu urządzenie w Polsce. Dzięki niemu możemy udrażniać i wzmacniać naczynia, a kolejki oczekujących pacjentów zmniejszą się o połowę - mówi Andrzej Ostrach, ordynator oddziału chirurgi naczyniowej.
Szpital rocznie hospitalizuje ponad 27 tys. pacjentów i udziela ponad 250 tys. porad laboratoryjnych. Jak przyznaje p.o dyrektora Marek Pacyna, zakupiony sprzęt bardzo pomoże w leczeniu i diagnostyce, ale potrzeby szpitala wciąż są spore. Marek Pacyna w swoim wystąpieniu podziękował m.in. poseł Annie Marii Białkowskiej, za zaangażowanie w pozyskiwanie środków finansowych na rzecz RSS.
Wiceprezydent Jerzy Zawodnik wyraził nadzieję, że w kolejnych latach wyposażenie Radomskiego Szpitala Specjalistycznego nadal będzie się poprawiało. – Pracujemy nad kolejnymi projektami i będziemy zabiegać o pieniądze z różnych źródeł na następne zakupy – zapowiedział wiceprezydent.