Obchody Święta Niepodległości ze względu na obecną sytuację epidemiczną i obostrzenia związane z wprowadzeniem czerwonej strefy na terenie całego kraju, nie mogły się odbyć w dotychczasowej formie. W radomskiej katedrze odprawiona została uroczysta msza święta pod za ojczyznę przewodnictwem bp. Henryka Tomasika. Po niej pod pomnikiem Czynu Legionów, 42 Baza Lotnictwa Szkolnego wystawiła wartę honorową. W tym czasie przedstawiciele władz, instytucji oraz organizacji pozarządowych złożyli wieńce pod pomnikiem.
-11 listopada 1918 roku to jedna z najważniejszych dat w historii Polski. Po 123 latach niewoli nasza Ojczyzna odzyskała niepodległość. Przez ponad wiek Polska istniała tylko w sercach i umysłach swoich rodaków, którzy nigdy nie porzucili marzenia o wolności i niepodległości. Po 102 latach od tych wydarzeń, słowa Monteskiusza, który mawiał że: "wolność to dobro, które umożliwia korzystanie z innych dóbr", mają dziś dla nas szczególne znaczenie. Mimo, że nie możemy wspólnie i uroczyście świętować kolejnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, to o bohaterach sprzed ponad 100 lat nigdy nie zapomnimy - napisał na swoim profilu prezydent Radosław Witkowski.
W związku z ograniczeniami nie odbył się też tradycyjny marsz wolności organizowany przez VI LO im. Jana Kochanowskiego. Delegacja, w imieniu całej społeczności szkolnej, złożyła kwiaty pod Pomnikiem Czynu Legionów.
W ramach tegorocznych obchodów 13 listopada o godz. 18 Dom Kultury Borki w Radomiu zaprasza na koncert online „Niepodległa Niepokorna”. Koncert upamiętniający rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę, wykonają dzieci uczęszczające na zajęcia wokalne w Domu Kultury Borki. Wydarzenie będzie można oglądać on-line na stronie DK Borki.
Przypomnijmy, jako datę odzyskania przez Polskę niepodległości przyjmujemy 11 listopada, tymczasem Radom był wolny i samorządny już wcześniej. W sobotę, 2 listopada 1918 roku, po mszy za poległych w kościele św. Katarzyny, z gmachu Cesarsko-Królewskiej Komendy Powiatowej (dziś Urząd Miejski w Radomiu przy pl. Corazziego) zdjęto znaki okupacyjne, a zawieszono biało-czerwoną flagę, polskiego orła legionowego, herb Miasta Radomia i portret Józefa Piłsudskiego. W samo południe na frontowy balkon gmachu wyszli członkowie Komitetu Pięciu, komisarz Rządu Polskiego na powiat radomski Zygmunt Słomiński i komendant placu Józef Marjański. Do wiwatujących radomian przemówił wtedy Stanisław Kelles-Krauz: „Powiewały z tego balkonu sztandary carskie, pruskie, austriackie, jako symbole wrogich państw zaborczych. Obecnie – w imieniu Tymczasowego Komitetu Rządzącego – zawieszam nasz znak narodowy! Niech powiewa nad ich trony, na chwałę ludu polskiego, na pohybel wrogom! Niech żyje Polska!”.
A tak w Radomiu świętowaliśmy 101. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości:
https://www.cozadzien.pl/radom/radomianie-uczcili-101-rocznice-odzyskania-niepodleglosci/60616