W październiku w Radomiu kolejne zbiórki elektrośmieci, w ramach ogólnopolskiego programu edukacyjnego „Moje miasto bez elektrośmieci”. Mieszkańcy mogą bezpłatnie korzystać z dedykowanych punktów zbierania prowadzonych przez ElektroEko – największą Organizację Odzysku Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego.
Za niepotrzebne urządzenia elektryczne i elektroniczne oddane w punkcie zbierania elektrośmieci rozdawane będą również kupony Funduszu Oświatowego, które można przekazać jednej z 35 szkół, uczestniczących w programie „Moje miasto bez elektrośmieci”. Po co? Za zebrane kupony placówki oświatowe mogą otrzymać nowoczesne pomoce dydaktyczne takie jak tablice multimedialne, rzutniki, a także sprzęt sportowy oraz elementy wyposażenia sal.
Adres punktu zbierania | Godziny otwarcia |
Parking przed Urzędem Miejskim w Radomiu u zbiegu ulic Kilińskiego i Staszica | Każda pierwsza sobota miesiąca w godzinach 9:00 -15:00 |
Parking przed supermarketem E.Leclerc, przy ul. Wierzbickiej | Każda druga sobota miesiąca w godzinach 9:00 – 15:00
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjciIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjciIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+
|
Parking przed Uniwersytetem Technologiczno-Humanistycznym, przy ul. Chrobrego | Każda trzecia sobota miesiąca w godzinach 9:00 -15:00 |
Zakład Utylizacji Odpadów Komunalnych, ul. Witosa 96 | Poniedziałek – piątek w godzinach 10:00-17:00 Sobota w godzinach 9:00 - 14:00 |
Pralka, zmywarka i lodówka to problem?
Zadzwoń i zamów bezpłatny odbiór: 2222 333 00
Program „Moje miasto bez elektrośmieci” oferuje także usługę bezpłatnego odbioru wielkogabarytowego sprzętu elektrycznego i elektronicznego bezpośrednio z domu. Wystarczy zadzwonić pod numer: 2222 333 00 lub wypełnić krótki formularz dostępny na stronie www.elektroeko.pl. Zamawiając usługę, należy jednak pamiętać, żeby odpowiednio przygotować sprzęt, aby odbiór przebiegał sprawnie i szybko. Oznacza to, że urządzenie musi być odłączone od instalacji elektrycznej (np. lodówki), gazowej (kuchenki), czy też wodociągów (pralki). Zamawiając odbiór wielkogabarytowego sprzętu możesz też pozbyć się mniejszych urządzeń, jak również zużytych świetlówek.
Dlaczego to takie ważne?
Elektrośmieci wyrzucone do śmietnika lub porzucone na łonie natury zanieczyszczają środowisko stwarzając zagrożenie dla zdrowia ludzi i zwierząt. Szkodliwe substancje (np. freon w lodówkach, rtęć w świetlówkach i kineskopach), mogą wydostać się na zewnątrz ze źle zagospodarowanych lub zdemontowanych zużytych urządzeń, następnie przenikają z deszczem do gleby i wód gruntowych.
W konsekwencji, niewłaściwe pozbywanie się zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego może być w przyszłości przyczyną poważnych problemów zdrowotnych.
Więcej informacji znajduje się na stronach www.mmbe.pl oraz www.elektrosmieci.pl.