STANISŁAW LEWANDOWSKI
Solista, skrzypek ludowy, uczestnik wielu przeglądów i festiwali folklorystycznych. Urodził się i mieszkał w Brogowej. Już jako mały chłopiec - w czasie okupacji podpatrywał grę skrzypka Józefa Tworka, sam też próbował grać. Wkrótce zrobił proste skrzypce z deski z drutami telefonicznymi, a smyczek - z pałąka i końskiego włosia. Drugie skrzypce własnej roboty były dłubane i ładnie grały, co potwierdził ceniony skrzypek Franciszek Siwiec z Bąkowa. Po wojnie otrzymał skrzypce od wujków: Stanisława i Franciszka Pańczaka.
Pierwszy publiczny występ młodego Stanisława miał miejsce w Przysusze w 1950. Co roku uczestniczył w imprezach folklorystycznych – gminnych i regionalnych: dożynkach w Rusinowie, Festiwalu Muzyki Ludowej im. Jana Gacy w Przystałowicach Małych oraz w Dniach Kolbergowskich w Przysusze. Poza muzyką jego pasją było tworzenie instrumentów ludowych; wykonał blisko 50 bębenków, pięć barabanów i dwoje skrzypiec.
Zmarł 1 marca 2023. Miał 89 lat.
***
ROMAN KRZEŚNIAK
Znany muzyk ludowy z Kozienic, akordeonista zespołu Złota Jesień. W latach 80. ubiegłego wieku występował jako akordeonista w kapeli Macieja z Kozienic. W ostatnim czasie grał w zespole Kozienickiego Klubu Seniora „Złota Jesień”.
Zmarł 2 marca 2023 r.
***
JERZY FIGAS
Dziennikarz, sędzia piłkarski i działacz. Z zawodu był dziennikarzem, m.in. przez kilkanaście lat redaktorem naczelnym radomskiego „Słowa Ludu”, potem czasopism „Sędzia” i „Polska Piłka”.
Niezwykle serdeczny i życzliwy człowiek, który zabiegał o dobre imię całego środowiska piłkarskiego Radomia i regionu. Był m.in. członkiem zarządu Polskiego Związku Piłki Nożnej, Kolegium Sędziów PZPN, Centralnej Komisji KS PZPN, prezesem ROZPN i Komisji Sędziowskiej w Radomiu. Sprawował również zaszczytną funkcję honorowego prezesa Radomiaka Radom. Niemal do ostatnich chwil czynnie uczestniczył w życiu radomskiej delegatury Mazowieckiego Związku Piłki Nożnej. Kibice ulubionego przez niego zespołu - Radomiaka Radom mogli go zobaczyć jeszcze na kilka dni przed śmiercią m.in. na meczu PKO Ekstraklasy z Zagłębiem Lubin.
Zmarł 13 marca 2023 roku w wieku 89 lat. Został pochowany na cmentarzu przy ul. Limanowskiego.
***
WOJCIECH PESTKA
Matematyk, poeta, prozaik, dziennikarz, tłumacz, scenarzysta, założyciel i prezes Stowarzyszenia Jedlnia. Honorowy Obywatel Gminy Pionki.
Urodził się 27 listopada 1951 roku w Pionkach. Debiutował w 1972 roku na łamach dwutygodnika „Kamena”. Po ukończeniu dwa lata później studiów na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie był pracownikiem naukowym Wyższej Szkoły Pedagogicznej (dziś Akademia im. Jana Długosza) w Częstochowie. Autor kilku zeszytów poetyckich, tomików wierszy, zbioru opowiadań i tomu reportaży. Najważniejsze z nich to „Dziesięć wierszy dla Grosza” (Lublin 2005), „Spacer po linie” (Lwów 2008) - wspólnie z Anną Bagrianą, „Ballada o żyletce” (Warszawa 2009), „Jak mało…Ks. Józef Gacki (1805–1876) zarys biografii” (Radom 2012). Nominację do Nagrody im. Józefa Mackiewicza i Nagrodę Marszałka Województwa Mazowieckiego przyniósł mu w 2010 roku zbiór wstrząsających reportaży z Kresów „Do zobaczenia w piekle” (Warszawa 2009). W 2013 roku wydał powieść „Powiedzcie swoim”.
Odznaczony brązowym medalem Zasłużony Kulturze - Gloria Artis (2017). Uhonorowany Medalem Stulecia Odzyskanej Niepodległości i Srebrnym Krzyżem Zasługi.
Zmarł 3 kwietnia 2023 po ciężkiej chorobie. Miał 71 lat. Został pochowany na cmentarzu w Jedlni.
***
STANISŁAW BAWOR
Altowiolista, inicjator utworzenia w Radomiu orkiestry. Urodził się w 1957 roku. Ukończył Akademię Muzyczną w Krakowie, gdzie w latach 1979-1984 grał jako kameralista w Capelli Cracoviensis. W latach 1984-1995 z kolei był altowiolistą Opery Neapolitańskiej Teatro di San Carlo.
W 1995 roku zamieszkał w Radomiu i podjął starania o utworzenie orkiestry. Niestety, na takie przedsięwzięcie miasto nie miało pieniędzy, ale Stanisławowi Baworowi udało się założyć kwartet smyczkowy Radomiensis. Zespół koncertował w Polsce, na Łotwie, Słowacji, Ukrainie, w Czechach i Korei Południowej, nagrał trzy płyty. Altowiolista był także pomysłodawcą i organizatorem Międzynarodowego Festiwalu Kwartetów Smyczkowych.
W 2006 roku rada miejska i prezydent powierzyli muzykowi utworzenie Radomskiej Orkiestry Kameralnej. Rok później zespół rozpoczął koncertowanie, a Stanisław Bawor od początku był jego altowiolistą. Odznaczony medalem Bene Merenti Civitas Radomsiensis.
Zmarł 12 kwietnia w wieku 66 lat. Został pochowany na cmentarzu na Firleju.
***
WOJCIECH GAPCZYŃSKI
Wychowawca kilku pokoleń tenisistów ziemnych. Urodził się 29 maja 1944 roku. W środowisku sportowym Radomia dał się poznać przede wszystkim, jako znakomity wychowawca i trener tenisa. Po zakończeniu kariery zawodniczej w barwach Broni pozostał przy ukochanej dyscyplinie, ale już jako szkoleniowiec. Na kortach spędził praktycznie pół wieku.
Zmarł 15 kwietnia w wieku 79 lat. Został pochowany na cmentarzu przy ul. Limanowskiego.
***
WOJCIECH SZAFRAŃSKI
Pulmonolog, wieloletni ordynator oddziału pulmonologii Mazowieckiego Szpitala Specjalistycznego, doktor nauk medycznych, założyciel i prezes Fundacji Oddychanie, współautor „Radomskiego Rocznika Lekarskiego”.
Urodził się 13 grudnia 1942 roku. „Pozostanie w naszej pamięci, jako oddany i sumienny współpracownik, dla którego najważniejszym celem było bezpieczeństwo pacjentów. Przez 57 lat pracy zawodowej z pełnym oddaniem wykonywał swoje obowiązki” - mogliśmy przeczytać w komunikacie Mazowieckiego Szpitala Specjalistycznego w Radomiu.
Zmarł 31 maja 2023. Został pochowany na cmentarzu przy ul. Limanowskiego.
***
ANDRZEJ DĄBROWSKI
Przez 17 lat z sukcesami kierował Czarnymi Radom. Urodził się 21 listopada 1932. Ukończył Akademię Wychowania Fizycznego. W 1953 roku został przydzielony do służby w jednostce wojskowej w Radomiu, szkolił pilotów. W 1974 został kierownikiem Czarnych Radom, a dwa lata później wprowadził radomski klub do najwyższej klasy rozgrywkowej w Polsce. W 2017 został uhonorowany odznaczeniem Stowarzyszenia Czarni Radom za rozwój radomskiej siatkówki i szczególne zasługi dla klubu WKS Czarni Radom.
Zmarł 13 czerwca. Został pochowany na cmentarzu komunalnym na Firleju.