JERZY JARZĘBSKI
Jeden z najwybitniejszych polskich humanistów, współtwórca Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza, przyznawanej przez prezydenta Radomia i Muzeum Witolda Gombrowicza.
Jerzy Jarzębski urodził się w 1947 roku w Bytomiu,. Studia polonistyczne ukończył na Uniwersytecie Jagiellońskim. Tam się habilitował, w 1993 roku, w zakresie literaturoznawstwa na podstawie pracy „Prawda w prozie XX wieku”. Profesor Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego, znawca twórczości Witolda Gombrowicza, Brunona Schulza i Stanisława Lema.
Wykładał gościnnie na kilkudziesięciu wyższych uczelniach Europy, Azji i obydwu Ameryk. W 1998 wykładał przez semestr letni na Uniwersytecie Harvarda, zastępując Stanisława Barańczaka. Jego prace tłumaczono na 20 języków. W latach 2001-2003 był członkiem jury Nagrody Literackiej Nike, od 2016 roku przewodził jury Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza za debiut prozatorski. Laureat wielu nagród.
Jerzy Jarzębski zmarł 25 lutego. Miał 76 lat.
ALINA OSIENIECKA
Jedna z najbardziej rozpoznawalnych radomskich przewodniczek, współprowadząca Centrum Informacji Turystycznej.
Alina Osieniecka była wieloletnią pracowniczką MOSiR-u Radom i współprowadzącą Centrum Informacji Turystycznej, przewodnikiem terenowym i pilotem wycieczek. Związana z Polskim Towarzystwem Turystyczno-Krajoznawczym, służyła ogromnym wsparciem w trakcie prowadzenia Punktu Pomocy Ukrainie, aktywnie uczestniczyła w działalności stowarzyszenia Droga Mleczna. Znali ją dobrze czytelnicy „7 Dni”, którzy po tygodnik przychodzili do CIT-u.
„Z ogromnym smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci pani Aliny Osienieckiej - niezastąpionej przyjaciółki Kameralnego Lata, która była dobrym duchem festiwalu i przez lata bezinteresownie wspierała nas podczas warsztatów filmowych, wyszukując lokacje, grając w etiudach czy organizując niestandardowe wycieczki po mieście dla uczestników. Naszej imprezie towarzyszyła także jako wierna fanka i stała bywalczyni wszelkich projekcji i wydarzeń” - wspominali panią Alinę organizatorzy Kameralnego Lata.
Alina Osieniecka zmarła 9 marca w wieku 65 lat. Spoczęła na cmentarzu na Firleju.
STANISŁAW ROMAŃCZUK
Artysta rzeźbiarz, wieloletni nauczyciel w Zespole Szkół Plastycznych w Radomiu.
Stanisław Romańczuk urodził się w 1945 roku. Studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie w latach 1964-1970. Dyplom uzyskał w pracowni profesora Tadeusza Łodziany, w 1970 roku. Autor realizacji plenerowych, m.in. pomnika Matki Polki Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi (z Tadeuszem Markiewiczem). W Radomiu wykonał pomnik upamiętniający funkcjonariuszy Policji Państwowej, pomordowanych przez NKWD w latach 1939-1945, znajdujący się przed budynkiem Komendy Wojewódzkiej Policji przy ul. 11 Listopada. Romańczuk jest także autorem Pomnika 72. Pułku Piechoty u zbiegu ulic Struga i Malczewskiego, a także rzeźby z napisem „Nigdy więcej " znajdującej się przed dawną siedzibą gestapo i NKWD przy ul. Kościuszki 6. Na cmentarzu przy ul. Limanowskiego dokonał renowacji pomnika ku czci radomskich harcerzy zamordowanych przez hitlerowców. Przez wiele lat pedagog w Państwowym Liceum Sztuk Plastycznych, obecnie Zespół Sztuk Plastycznych w Radomiu. Uczestnik plenerów rzeźbiarskich i pobytów twórczych w Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku. Tworzył w zakresie rzeźby, medalierstwa i malarstwa.
Zmarł w kwietniu 2024 roku w Radomiu. Miał 79 lat. Został pochowany na cmentarzu parafialnym w Orłowie Murowanym, koło Krasnobrodu w powiecie zamojskim.
MIROSŁAW ZIĘTKOWSKI
Radomski działacz sportowy i przedsiębiorca.
Mirosław Ziętkowski był twórcą stowarzyszenia Zarolkujemy Radom, współzałożycielem Roll Ball Polska, zdobywał medale mistrzostw Polski w siatkówce plażowej i halowej oldbojów. Był też jedną z osób, która reaktywowała Radomkę Radom, a także trenerem mentalnym i przedsiębiorcą.
Urodził się 1 sierpnia 1963. Zmarł 9 maja 2024. Został pochowany na cmentarzu na Firleju.
JANISA JOHNSON
Była zawodniczka Moya Radomki Radom.
Janisa Johnson urodziła się 22 września 1991 w Long Beach w Stanach Zjednoczonych. W sezonie 2020/21 reprezentowała barwy E.Leclerc Moya Radomki Radom. Była jedną z czołowych zawodniczek radomskiego klubu. Niestety, nie dokończyła rozgrywek. Jak się potem okazało, siatkarka zmagała się z nowotworem. Początkowo leczyła się w naszym kraju, na dalsze leczenie wyjechała do Holandii. Wydawało się, że wygrała walkę ze straszną chorobą, bo w sezonie 2022/23 podpisała kontrakt z hiszpańskim zespołem CD Heidelberg Volkswagen. Niestety, choroba ponownie dała o sobie znać.
Janisa Johnson zmarła 25 maja 2024 roku. „Jeden, wyjątkowy sezon wystarczył, abyś na zawsze zapisała się w historii Radomki a szczególnie w naszej pamięci. Całemu siatkarskiemu (i nie tylko) światu będzie brakować Twojej energii, Twojej gry i pasji oraz Twojego uśmiechu... Spoczywaj w pokoju J” - napisał radomski klub.
ks. ADAM RADZIMIRSKI
Przez 27 lat proboszcz parafii pw. Świętego Zygmunta w Szydłowcu.
Adam Radzimirski urodził się 20 czerwca 1946 roku w Wierzbicy. Święcenia kapłańskie przyjął 12 czerwca 1971 roku z rąk biskupa Piotra Gołębiowskiego. Jako wikariusz pełnił posługę w parafiach: Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Garbatce, św. Wawrzyńca w Niekłaniu, św. Józefa w Skarżysku-Kamiennej i w parafii pw. Opieki Najświętszej Marii Panny w Radomiu. Był proboszczem w parafiach: Świętej Trójcy w Tarłowie, Matki Boskiej Ostrobramskiej w Skarżysku-Kamiennej i Świętego Wojciecha w Wojciechowicach, a od 1992 do 2019 - w parafii Świętego Zygmunta w Szydłowcu. Ks. kanonik Adam Radzimirski ostatnie lata życia spędził w Domu Księży Seniorów w Radomiu.
Zmarł 1 czerwca 2024 roku. Miał 78 lat. Został pochowany na cmentarzu parafialnym w Szydłowcu.
MIECZYSŁAW KACA
Nestor radomskiego środowiska dziennikarskiego. Wieloletni redaktor naczelny i twórca świetności „Tygodnika Radomskiego”.
Mieczysław Kaca urodził się 29 grudnia 1933 roku. Pracę w dziennikarstwie zaczynał w 1951 roku jako korespondent na ziemi zwoleńskiej ówczesnego „Życia Radomskiego” – mutacji „Życia Warszawy”. Po ukończeniu studiów na Wydziale Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego, zgodnie z wyuczoną specjalizacją, podjął pracę w dziale zagranicznym kieleckiego dziennika „Słowo Ludu”. Na krótko zamienił tę redakcję na gazetę zakładową „Budujemy Samochody” w Starachowicach, by powrócić do Kielc i ponownie, na dłużej, związać się ze „Słowem Ludu”.
Dla czytelników z Radomia i ziemi radomskiej redaktor Mieczysław Kaca to przede wszystkim wieloletni redaktor naczelny i twórca świetności „Tygodnika Radomskiego” – pisma społeczno-politycznego, którego pierwszy numer ukazał się 1 lutego 1982 roku. Tytuł ten, z krótkimi przerwami, ukazuje się do dziś, choć w mocno zmienionej i okrojonej formule. Redaktor Kaca nie tylko organizował pracę redakcyjną, ale też dużo pisał, głównie na tematy dotyczące gmin ówczesnego woj. radomskiego i ich mieszkańców. W sposób szczególny interesował się historią II wojny światowej na tym terenie, publikował teksty przybliżające nieznane fakty z walk partyzanckich Armii Krajowej, Batalionów Chłopskich i Armii Ludowej.
Zmarł 8 sierpnia 2024 roku. Został pochowany na cmentarzu komunalnym na Firleju.
JAN WULKIEWICZ
Nauczyciel, inspektor oświaty i wychowania, były dyrektor I Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Radomiu.
Jan Wulkiewicz urodził się w Radomiu 6 września 1939 roku. Ukończył studia na Wydziale Matematyki Uniwersytetu Warszawskiego. Przez wiele lat był cenionym nauczycielem matematyki, także dyrektorem w kilku radomskich szkołach, inspektorem oświaty i wychowania. W latach 1984-1992 dyrektor I LO im. Mikołaja Kopernika. Na co dzień logicznie myślący matematyk był Jan Wulkiewicz także wielbicielem piękna i poezji. Był członkiem grup poetyckich: Radom 60 i Eliksir.
Zmarł 10 sierpnia 2024 roku. Został pochowany na cmentarzu przy ul. Limanowskiego.
JERZY GRALIŃSKI
Zawodnik II-ligowej sekcji tenisa stołowego Broni Radom, wieloletni urzędujący wiceprezes, prezes społeczny i prezes honorowy Broni Radom.
Jerzy Graliński urodził się 4 lutego 1943 roku w Łodzi. I to w tym mieście – jako zawodnik AZS Łódź - zaczynał swoją przygodę. Do Radomia trafił w 1966 roku. Pracował w Zakładach Metalowych „Łucznik”; był kierownikiem działu sportu i rozpoczął współpracę z przyzakładowym klubem Broń. Jego przygoda z nim trwała do 1995 roku. Przez ostatnie lata pełnił rolę pierwszego prezesa. Inicjator budowy hali MOSiR-u przy ul. Narutowicza 9. Jerzy Graliński to postać wyjątkowa, żywa lekcja historii. W domu zgromadził prawdziwe klubowe muzeum. W ostatnich latach przygotowywał monografię klubu, która miała zostać wydana na 100-lecie Broni Radom.
W 2023 roku podczas Walnego Zgromadzenia RKP 1926 Broń Radom Jerzemu Gralińskiemu nadano tytuł prezesa honorowego klubu.
Jerzy Graliński zmarł 18 września 2024. Został pochowany na cmentarzu przy ul. Limanowskiego.
ADAM GRABOWSKI
Były trener Radomki Radom.
Adam Grabowski przez wiele lat pracował w klubach żeńskiej ekstraklasy siatkówki, z którymi odnosił sukcesy. Miał na swoim koncie m.in. kilka tytułów mistrza Polski, zdobywał też puchar kraju. W sezonie 2019/20 był szkoleniowcem E.Leclerc Radomki Radom.
W ostatnim czasie Adam Grabowski zmagał się z nieuleczalną chorobą - stwardnieniem bocznym zanikowym. W połowie października przegrał tę walkę. Miał 54 lata.