WIESŁAW KOBYŁKA
Uczestnik robotniczego protestu w czerwcu 1976 roku, represjonowany przez władze komunistyczne.
Za udział w proteście otrzymał jeden z wyższych wyroków pozbawienia wolności. Po odbyciu kary współtworzył niezależne związki zawodowe w Zakładach Mięsnych, gdzie pracował. W stanie wojennym internowany. Działacz Solidarności podziemnej. Za swoją działalność odznaczony m.in. Krzyżem Oficerskim Polonia Restituta i medalem 100-lecia Niepodległości.
Zmarł 7 stycznia 2021 roku w wieku 72 lat.
ADAM WASILEWSKI
Wieloletni nauczyciel języka polskiego i wicedyrektor VI Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Kochanowskiego w Radomiu.
Urodził się 5 stycznia 1946 roku w Lublinie, gdzie w 1969, na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej, uzyskał dyplom magistra filologii polskiej. Po studiach rozpoczął pracę w Zespole Szkół Geodezyjno-Drogowych w Lublinie, a po ślubie z radomianką w 1971 roku uczył w Technikum Mechanizacji Rolnictwa w Radomiu. Od 1 września 1973 pracował w VI LO. 20 lat później został tam wicedyrektorem, a funkcję tę sprawował do czasu odejścia na emeryturę w roku 2012. Odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi (1993) i Medalem Komisji Edukacji Narodowej (1995).
„Wspaniały nauczyciel (drugi stopień specjalizacji z języka polskiego w 1987r.) i regionalista, który posiadał rozległą wiedzę historyczną, był wychowawcą wielu pokoleń kochanowszczaków. Przez wiele lat jako nauczyciel olimpijczyków i dyrektor ds. pedagogicznych zaangażowany był w ruch Towarzystwa Szkół Twórczych. Profesor Adam Wasilewski przez lata, także na emeryturze, brał udział w Marszach Wolności, odgrywając wielokrotnie rolę marszałka Józefa Piłsudskiego i generała Hallera propagując wiedzę historyczną na temat odrodzonej ojczyzny. Zawsze angażował się w działalność szkolną, współtworząc tradycję uroczystego pożegnania absolwentów, tematycznych balów studniówkowych, uczestniczenia uczniów w życiu kulturalnym Radomia i Polski. Do końca był związany ze Szkołą, uczestnicząc w pracach komisji socjalnej i komisji zdrowia” - mogliśmy przeczytać na stronie internetowej VI LO.
Zmarł 11 stycznia 2021 roku.
JERZY MADEJSKI
Znany radomski dziennikarz, pisarz, regionalista i fotografik.
Urodził się w 1942 roku w Radomiu. Absolwent IV Liceum Ogólnokształcącego im. Tytusa Chałubińskiego. Ukończył filologię polską na Uniwersytecie Łódzkim. Swoje życie zawodowe związał z Radomiem. Pracował w „Echu Skórzanych” - gazecie zakładowej Radomskich Zakładów Przemysłu Skórzanego „Radoskór”, a potem przez kilkadziesiąt lat w „Słowie Ludu”. Zajmował się nie tylko informacją, ale także publicystyką; pisał reportaże poświęcone rodzinnemu miastu, rozmawiał z ciekawymi ludźmi. Przez kilka ostatnich lat tworzył, wydawaną przez Wyższą Szkołę Handlową, „Gazetę Radomską”.
Fotografował od najmłodszych lat, a zdjęcia publikował nie tylko w radomskiej prasie, ale także prezentował na licznych wystawach. Autor m.in. monografii Iłży, reportażowego wydawnictwa „Śladami Leśmiana, Malczewskiego, Dygasińskiego” i powieści „Połowa mężczyzny”. Założył w Radomiu Towarzystwo Przyjaźni Polsko-Austriackiej. Na swoim profilu na Facebooku w informacjach o sobie napisał: „Z wykształcenia filolog polski. Zainteresowania: kobiety - nieustająco, wysokogórskie wyprawy (Dolomity, Pireneje, Alpy, Karpaty - zach. Ukraina)”.
Przez kilkanaście dni chorował na COVID-19. Zmarł 22 stycznia 2021 roku. Miał 79 lat.
CZESŁAW GĄSIOROWSKI
Współtwórca programu i założyciel stowarzyszenia Bezpieczne Miasto. Wieloletni pracownik Urzędu Miejskiego w Radomiu. Pracę w urzędzie rozpoczął w marcu 2003 roku. Przez wiele lat pracował w Wydziale Bezpieczeństwa, Zarządzania Kryzysowego i Ochrony UM; pełnił tu funkcję kierownika referatu ochrony i monitoringu miasta. Od 1979 roku pracował w Komendzie Miejskiej Policji w Radomiu. W latach 1999-2002 był komendantem miejskim policji.
Zmarł 26 stycznia 2021 roku. Miał 65 lat. Został pochowany na cmentarzu parafialnym w Jedlni-Letnisku.
JERZY STĘPKOWSKI
Aktor, reżyser i dziennikarz. Aktor Teatru Powszechnego im. Jana Kochanowskiego w Radomiu w latach 1980-1983 i 1986-1991.
Urodził się w 1953 roku we Włocławku. W 1976 ukończył studia na Wydziale Aktorskim Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie. Grał w Teatrze Dramatycznym m. st. Warszawy, Teatrze Dramatycznym im. A. Mickiewicza w Częstochowie, Teatrze im. C. K. Norwida w Jeleniej Górze, Teatrze Polskim w Bydgoszczy, Teatrze Powszechnym im. J. Kochanowskiego w Radomiu, Teatrze Narodowym w Warszawie, Teatrze im. S. Jaracza w Olsztynie. Zasłużony działacz kultury. Kierownik artystyczny Teatru Impresaryjnego we Włocławku (1991). Aktor Polskiego Radia. Nauczyciel akademicki na kierunku filologia polska na Wydziale Humanistycznym UMCS (filia w Radomiu) (2009–2010). Nauczyciel kontraktowy dykcji, recytacji i zadań aktorskich w Zespole Szkół Muzycznych im. Oskara Kolberga w Radomiu w klasach wokalnych.
Zajmował się reżyserią i inscenizacją spektakli teatralnych i widowisk, pedagogiką artystyczną, adaptacjami scenicznymi dzieł literackich. Pracował jako redaktor i dziennikarz w mediach lokalnych (radio, prasa, telewizja) oraz animator kulturalny w instytucjach i placówkach kultury (MKiSz, WOKiSZ „Resursa” w Radomiu, zarząd ZMW). Autor recenzji teatralnych. Kierował amatorską działalnością teatralną, pracą i organizowaniem stowarzyszeń pozarządowych.
Zmarł 26 stycznia 2021 roku.