W poniedziałek, 12 czerwca na scenie Teatru Powszechnego w Radomiu odbył się finał I edycji konkursu wiedzy o historii Radomia, który został zorganizowany przez Muzeum im. Jacka Malczewskiego. Został on podzielony na dwie kategorie: szkół podstawowych oraz średnich. W konkursie wzięli udział uczniowie z 17 radomskich szkół. Rywalizacja składała się z dwóch etapów: szkolnego i międzyszkolnego, który był podzielony na dwie części: testową oraz finałową, która odbyła się w formule popularnego teleturnieju "Jeden z dziesięciu".
- Mam nadzieję, że ten konkurs stanowi początek długotrwałej edukacji młodzieży. Muzeum im. Jacka Malczewskiego oprócz zachowania historii dla przyszłych pokoleń, odgrywa także istotną rolę edukacyjną - mówił Leszek Ruszczyk, dyrektor Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu. - Konkurs doskonale wpisuje się w ideę wystawy stałej "Historia miasta Radomia", ponieważ uczestnicy oglądając wystawę mogą zdobywać wiedzę i znaleźć odpowiedzi na pytania, które są zadawane podczas konkursu. Dzięki temu uczniowie mają możliwość poszerzania swojej wiedzy historycznej.
Do finału zakwalifikowało się 17 uczestników - dziesięciu ze szkół podstawowych i siedmiu ze szkół średnich. Jednak w trzecim etapie konkursu nie wszyscy mogli być obecni i finalnie udział wzięło dziewięć osób ze szkół podstawowych i sześć z ponadpodstawowych. Jak zauważył wicedyrektor muzeum, poziom wiedzy uczestników był bardzo wysoki.
- W przyszłym roku musimy przygotować większą liczbę pytań, ponieważ młodzież była tak dobrze przygotowana, że prowadzący konkurs musieli na bieżąco wymyślać nowe pytania, gdyż zapas się wyczerpał – mówił Adam Duszyk, wicedyrektor Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu. - Nasze miasto jest jedynym w Polsce, które podchodzi tak kompleksowo do edukacji regionalnej. Opracowaliśmy program edukacji historycznej dla Radomia, który obejmuje wiele elementów: dwa tomy scenariuszy prowadzenia lekcji, zeszyt ćwiczeń, a także mamy Muzeum Historii Radomia oraz stronę internetową z materiałami multimedialnymi. Ten konkurs stanowi wisienkę na torcie, jest zwieńczeniem naszych działań i pozwala nam ocenić efekty pracy nauczycieli i uczniów. Naszym celem jest, aby konkurs odbywał się regularnie.
W kategorii szkół podstawowych pierwsze miejsce zajął Mikołaj Kępa z PSP nr 28, drugie Michał Rogoziński z PSP nr 12, a trzecie Maja Czerwiec z PSP nr 15. Natomiast w kategorii szkół średnich zwycięzcą został Kacper Kurys, uczeń X LO im. Stanisława Konarskiego w Radomiu. Drugie miejsce zajął Piotr Siara z I LO im. Mikołaja Kopernika, a trzecie Błażej Śliwiński z ZST im. Tadeusza Kościuszki.
- Jestem ogromnym miłośnikiem historii i dlatego chciałem wziąć udział w konkursie. Kiedy zacząłem się przygotowywać, szybko zdałem sobie sprawę, że tak naprawdę niewiele wiem o historii Radomia. Gdyby wszyscy radomianie zagłębili się w historię miasta i odkryli wszystkie jego zakamarki, to z pewnością doceniliby w jakim pięknym mieście żyjemy – mówił Kacper Kurys, zwycięzca konkursu.
13 października br. odbędzie się uroczysta gala z okazji 100-lecia Muzeum im. Jacka Malczewskiego. Podczas wydarzenia dyrektorom szkół, których uczniowie zwyciężyli w konkursie zostaną wręczone specjalne statuetki wykonane przez profesora Krzysztofa Nitscha.