Radio Rekord Radom 29 lat z Wami Radio Rekord Radom 29 lat z Wami
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjEiIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+DQo=

Orszak Trzech Króli za nami

Orszak Trzech Króli za nami

Kolorowy Orszak Trzech Króli przeszedł ulicami Radomia już siódmy raz. Co roku tłumy radomian spotykają się, by wspólnie świętować Objawienie Pańskie. W tym roku, aura była wyjątkowo łaskawa, a nie zawsze tak było; w ubiegłym było -15 stopni, a dziś (6 stycznia), 8 na plusie.

Jak podkreśla ks. Gabriel Marciniak, proboszcz parafii pw. Matki Bożej Bolesnej przy ul. Radosnej, to ważne, aby mieszkańcy brali udział w orszaku. - Bóg jest dla wszystkich, więc wszystkich zawsze zapraszamy, by przyszli pokłonić się panu Jezusowi, który niesie ponadczasowe wartości jak miłość, pokój; to jest nam bardzo potrzebne.

PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjciIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+

Orszak Trzech Króli rozpoczął się w Rynku o godz. 12, gdzie, tradycyjnie już, została odegrana scenka odczytania edyktu cesarza Augusta o spisie ludności. Dalej orszak przeszedł ulicami Wolność, Reja, przez plac Kazimierza Wielkiego, aż do placu Corazziego przed urzędem miejskim. Po drodze kolumna zatrzymała się przed kościołem ewangelicko-augsburskim, przy klasztorze ojców Bernardynów, u zbiegu z ul. Witolda, przed kościołem garnizonowym i przed Galerią Rosa, gdzie odbyły się kolejne scenki rodzajowe. - Można powiedzieć, że to takie jasełka rozciągnięte w czasie. Są i grzech pierwszych rodziców, gospoda, pasterze u żłóbka, odczytanie edyktu cesarza Augusta. Chodzi o to, aby całą tajemnicę Bożego Narodzenia przeżyć - mówi ks. Gabriel Marciniak, proboszcz parafii pw. Matki Bożej Bolesnej przy ul. Radosnej.

W radosnym korowodzie biorą udział mieszkańcy w różnym wieku. Są tacy, którzy w wydarzeniu biorą udział co rok, i tacy, którzy w orszaku wzięli udział po raz pierwszy. - W poprzednich latach nie uczestniczyłam. Przyszłam właściwie z całą rodziną. To dobrze, że są takie wydarzenia. Dobrze się spotkać tak całym miastem - mówi jedna z uczestniczek orszaku.

Chodzi nie tylko o wspólne świętowanie, ale także wypełnienie roli. - Przyszłam z wnuczkiem. Chciałam mu pokazać tradycję. My, jako starsze pokolenie, musimy to dzieciom przekazywać - uważa jedna z radomianek.

PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjQxIiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0K

Po raz pierwszy mieszkańcy Radomia mieli okazję uczestniczyć Orszaku Trzech Króli w 2012 roku. 

Chcemy, żeby nasze publikacje były powodem do rozpoczynania dyskusji prowadzonej przez naszych Czytelników; dyskusji merytorycznej, rzeczowej i kulturalnej. Jako redakcja jesteśmy zdecydowanym przeciwnikiem hejtu w Internecie i wspieramy działania akcji "Stop hejt".

Dlatego prosimy o dostosowanie pisanych przez Państwa komentarzy do norm akceptowanych przez większość społeczeństwa. Chcemy, żeby dyskusja prowadzona w komentarzach nie atakowała nikogo i nie urażała uczuć osób wspominanych w tych wpisach.

Polecamy