Na portalu społecznościowym facebook można znaleźć już profile kilku radomskich osiedli. Są już tam m.in. Planty, Południe, osiedle Etiuda na Gołębiowie II. Znajdziemy na nich zdjęcia (zarówno współczesne, jak i archiwalne), informacje o lokalnych inicjatywach i wydarzeniach, komentarze mieszkańców. Strony niie są jeszcze bardzo popularne, ale wszystko wskazuje na to, że staną się platformą do wymiany opinii między mieszkańcami lokalnego środowiska.
- Nie jestem rodowitym mieszkańcem Radomia, przyjechałem tutaj z Iłży. Długo zastanawiałem się, gdzie w tym mieście chcę zamieszkać. Ostatecznie zdecydowałem się na osiedle Południe. Teraz chcę przekonać innych, że fajnie się tutaj mieszka, że nie jest to - jak mówią niektórzy - „wieś pod Radomiem”. Są szkoły, przedszkola, fajne place zabaw - wyjaśnia Przemysław Burek, który od niedawna prowadzi fanpage Osiedla Południe (zobacz więcej TUTAJ).
- Zależy mi, żeby za pomocą profilu na FB dowiadywać się o problemach społeczności lokalnej i interweniować w spółdzielni. Walczyć o ważne na osiedlu sprawy, na przykład takie jak skatepark, miejsca parkingowe, naprawę chodnika. Kiedy będzie nas więcej, może uda nam się wspólnie organizować rodzinne pikniki, a nawet „czyny społeczne”, aby zrobić coś razem dla naszego osiedla lub po prostu poznać się – dodaje Burek. - Ważne jest dla mnie również rozruszanie lokalnej przedsiębiorczości. Chcę przekonać mieszkańców, że warto robić zakupy i korzystać z rozmaitych usług blisko domu. Chcę, aby za pomocą FB odbywały się rozmaite konkursy oraz akcje, umożliwiające korzystanie z rabatów w sklepach na terenie naszego osiedla na preferencyjnych warunkach.
- Czasy powoli się zmieniają. Wcześniej towarzyszyła nam duża potrzeba prywatności. Jednak ludzie zaczynają rozumieć, że jest cienka granica pomiędzy prywatnością, a samotnością. Nadmiar prywatności prowadzi do alienacji społecznej. Charakterystyczne dla naszych czasów jest to, że bezpośrednie kontakty międzyludzkie zanikają. Ludziom są one jednak bardzo potrzebne i coraz częściej dostrzegają ich potrzebę, szczególnie młodzi. Dominującą dla nich formą komunikacji jest internet, dlatego takie osiedlowy fanpage jest ważny, aby poznać społeczność lokalną, ludzi obok których żyjemy, aby wspólnie zrobić coś dobrego. To bardzo pozytywne zjawisko –mówi Maria Gagacka.
Co o tym sądzicie? Czy założylibyście osiedlowy fanpage? Czy wydaje się Wam potrzebny?