Po decyzji Ministra Zdrowia, dotyczącej zawieszenia Marka Pacyny - dyrektora Radomskiego Szpitala Specjalistycznego, prezydent Radosław Witkowski wydał oświadczenie, w którym twierdzi, że decyzja ministra to próba odwrócenia uwagi od nieudolności i nieporadności rządu z walką z pandemią.
https://www.cozadzien.pl/radom/witkowski-decyzja-ministra-ma-polityczny-charakter/71276
W obronie zawieszonego dyrektora stanęli radni Koalicji Obywatelskiej, którzy w poniedziałek spotkają się na nadzwyczajnej sesji. Radni będą dyskutować o sytuacji w RSS i podejmą lub nie, uchwałę o wniesieniu skargi do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego od decyzji ministra zdrowia, który zawiesił Marka Pacynę.
https://www.cozadzien.pl/radom/radni-ko-w-obronie-dyrektora-rss/71294
Prezydent zapowiedział, że mimo wszystko będzie wspierał nowego pełnomocnika do wykonywania praw i obowiązków kierownika RSS-u, Andrzeja Cieślika w jego działaniach, mając na względzie przede wszystkim dobro mieszkańców. Do decyzji ministra odniósł się również zawieszony Marek Pacyna, który nawiązuje m.in. do zarzutu dotyczącego niezapewnienia kadry medycznej.
- Szpital ma 60 podań od pielęgniarek, salowych, opiekunek oraz 15 lekarzy. Umowy częściowo są już przygotowane. Mamy nawet rozpisane dyżury do końca marca. Zarzuty ministra są bezpodstawne. Jeśli ktoś zaczyna kogoś szkalować, to niech najpierw sprawdzi fakty, a dopiero potem puszcza w eter stwierdzenia, że dyrektor szpitala sobie nie radzi - mówi zawieszony w obowiązkach Marek Pacyna.
W czwartek, 11 marca konferencję prasową zorganizowali posłowie Koalicji Obywatelskiej, Konrad Frysztak, Dariusz Joński i Michał Szczerba. Posłowie do Radomia przyjechali prosto z Kielc, gdzie wizytowali szpital tymczasowy.
- Nie może być tak, że 600 mln zł poszło na szpitale tymczasowe, które nie są przygotowane. Pan minister Niedzielski, miał tego przypilnować, a uprawia politykę - mówi poseł KO ziemi łódzkiej, Dariusz Joński - Minister przyjeżdża do Radomia, odwołuje dyrektora szpitala , który przez rok zabezpieczał 700 łóżek. To nie on miał budować ten szpital w Radomiu tylko spółka skarbu państwa, pana Sasina - Totalizator Sportowy, który miał przypilnować żeby ten szpital funkcjonował. W kieleckim szpitalu tymczasowym miało być 300 łóżek - jest 20 - dodaje poseł.
Ministerstwo Zdrowia zleciło spółkom skarbu państwa wybudowanie 19 szpitali tymczasowych dla pacjentów covidowych. Dziewięć z nich nie zostało otwartych, m.in. w Radomiu, Kielcach i Łodzi. Po konferencji, posłowie odbyli kontrolę w Radomskim Centrum Rehabilitacji, który według zapowiedzi miał zostać uruchomiony 12 marca.
- Ten termin nie zostanie dotrzymany, spółka Sasina nie jest gotowa na to by w piątek, 12 marca przekazać ten budynek. Termin nie został bliżej określony - mówi Konrad Frysztak, poseł KO.
Według informacji, które przekazał będąc w Radomiu Minister Zdrowia, Adam Niedzielski szpital tymczasowy w Radomiu ma być gotowy na 20 kwietnia lub wcześniej.
https://www.cozadzien.pl/radom/minister-zdrowia-zawiesza-marka-pacyne/71273