Przypomnijmy, koncepcja Miejskiej Pracowni Urbanistycznej zakłada stworzenie w tym miejscu pierwszego w Radomiu parku tematycznego. O to, jak powinien wyglądać skwer pomiędzy ulicami Kelles-Krauza, Struga, Focha i placem Jagiellońskim zapytano mieszkańców. Pod koniec ubiegłego roku w tej sprawie odbyły się konsultacje społeczne. Wzięło w nich udział 189 osób, z czego dwie osoby przekazały swoje uwagi drogą e-mailową.
Przygotowana przez MPU ankieta składała się z siedmiu pytań. Ankietowani pytani byli m.in.: o to, „co należy poprawić lub zmienić na skwerze”, „co jest warte zachowania lub utrzymania w obecnym stanie skweru”, „jakie elementy zagospodarowania powinny pojawić się na nowym skwerze”. W ankiecie znalazły się także pytania dotyczące organizacji ruchu i obsługi komunikacyjnej tej części miasta.
https://www.cozadzien.pl/radom/jak-bedzie-wygladal-skwer-przy-placu-jagiellonskim/61604
Jak wynika z ankiet, mieszkańcy przede wszystkim chcieliby, aby na skwerze stanęły nowe ławki (25,1 proc.), było więcej i zróżnicowanej zieleni (19,3 proc.) oraz by powstały nowe chodniki (10,7 proc.). Respondenci wskazywali również na zmianę oświetlenia i stworzenie miejsca dla wystaw prac artystów, kawiarni czy placu zabaw. Wskazano także pomysł zakazu parkowania wzdłuż placu Jagiellońskiego i wyznaczenia przejścia dla pieszych przy ul. Struga i placu Jagiellońskim.
Na pytanie o powstaniu w tym miejscu parku tematycznego ankietowani, spośród czterech możliwości do wyboru, w większości ( 37 proc.) zaznaczyli „Park czterech żywiołów” (prezentowana ma tu być siła czterech żywiołów – ogień, woda, powietrze i ziemia za pomocą urządzeń, w tym interaktywnych), 34,2 proc. opowiedziało się za „parkiem rzeźby”, czyli za galerią prac miejscowych artystów, uczniów i studentów. Na trzecim miejscu wskazano „park zmysłów” (odkrywać będziemy otoczenie za pomocą wzroku, słuchu, węchu, smaku, dotyku, a mają w tym pomóc specjalne dobrane rośliny i urządzenia). Za tym pomysłem opowiedziało się 25,7 proc. Najmniej osób (8 proc.) wybrało „park techniki renesansowej”, czyli park prezentujący odkrycia i wynalazki epoki Renesansu za pomocą urządzeń.
Z kolei na pytanie dotyczące pojawienia się nowych elementów na skwerze, najwięcej osób, bo aż 73,3 proc., wskazało małą architekturę. „Radomianie dużą uwagę zwrócili na potrzebę nowych nasadzeń roślin (60,9 proc. znaczeń). Znaczna część osób uważa, że potrzebne jest miejsce zabaw dla dzieci (33,7 proc.) oraz element wodny (28,3 proc.). Doprecyzowując jaki element wodny miałby się znaleźć na skwerze najwięcej osób wpisało fontannę, wymieniono też oczko wodne, staw, wspomniano również o ręcznej pompie wodnej na placu zabaw” - możemy przeczytać w ogłoszonych przez magistrat wynikach konsultacji.
Respondenci we własnych propozycjach, co mogłoby się pojawić na skwerze, wpisywali m.in.: "oświetlenie chroniące niebo przed zanieczyszczeniem sztucznym światłem", zabudowę zamykającą pierzeję placu, deszczowe miniparki w donicach, napis „I love Radom”, sztuczną rzekę, domki dla motyli i "wonne kwiaty" czy zegar słoneczny.
Na pytanie „jakie połączenie skweru z drugą stroną ulicy Struga będzie korzystniejsze”, najwięcej osób wskazało przejście nadziemne – kładkę (45,5 proc.), z koeli przejście naziemne – zebrę zaznaczyło 26,7 proc.
48,1 proc. respondentów było za usunięciem fragmentu ul. Kelles-Krauza i połączenia skweru z placem przed teatrem, 33,7 proc. było przeciwko takiemu rozwiązaniu, a 16 proc. osób biorących udział w ankiecie zaznaczyło, że nie ma zdania.