Co roku na wiosnę Zakład Usług Komunalnych przeprowadza prace porządkowe na placach zabaw oraz na siłowniach „pod chmurką”. W ciągu najbliższych tygodni w kilkudziesięciu radomskich piaskownicach oraz w podłożu siłowni, stary i zanieczyszczony piach zostanie wymieniony na nowy. Co stanie się z 300 tonami starego?
Zakład Usług Komunalnych ma pod swoją opieką 62 place zabaw i siłownie „pod chmurką” w Radomiu. W kwietniu i w maju, w 40 piaskownicach oraz w podłożu zewnętrznych siłowni, stary i zanieczyszczony piach zostanie wymieniony na nowy. Do tego celu potrzeba w sumie 300 ton piachu (235 w piaskownicach i 82 tony w podłożu w pobliżu urządzeń zabawowych).
Nowy piach dostarczany jest przez kopalnię, która wyłaniania jest w drodze przetargu. Certyfikat jakości wydawany jest najpierw przez Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach, a próbki ponownie badane w maju przez Powiatową Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Radomiu.
Piach ma być przede wszystkim czysty i bezpieczny dla dzieci. W przypadku piaskownic zanieczyszczonych odchodami psów lub kotów może dość do zakażenia groźną chorobą odzwierzęcą toksokarozą (nie mylić z toksoplazmozą – przyp. red.). Połknięte jaja larw przedostając się przez ściany jelita do krwiobiegu, dalej trafiają do kolejnych narządów powodując niszczenie zarażonych tkanek. Najlepszym sposobem uniknięcia zakażenia jest profilaktyka, czyli m.in. dbanie o higienę. Bardzo istotne jest, aby dzieci nie brały piachu do buzi, nie jadły pokarmów, które spadły do piaskownicy, a po zakończonej zabawie myły ręce np. na „sucho” (żelem antybakteryjnym). Stan czystości wielu placów zabaw w Radomiu znacznie poprawił się odkąd otaczają je ogrodzenia utrudniające dojście zwierzętom.
Stary piach trafi do bazy ZUK przy ul. Suchej, a następnie zostanie wykorzystywany przy pracach budowlano-remontowych np. przy układaniu kostki brukowej.
Stan techniczny urządzeń na placach zabaw oraz siłowniach jest monitorowany na bieżąco przez pracowników ZUK, a wszelkie usterki w miarę możliwości usuwane. Zgłoszenia można kierować pod nr (48) 331-15-69.