W piątek (15.03) ministerstwo funduszy przedstawiło projekt rewizji KPO i skierowało go do konsultacji. W poniedziałek (18.03) w Radomiu sekretarz stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej Jan Szyszko powiedział, że będą one przeprowadzone w niespotykanej od lat skali. Według niego, bardzo ważna jest także współpraca rządu z samorządami.
https://www.cozadzien.pl/zdjecia/briefing-prasowy-dot-krajowego-planu-odbudowy-zdjecia/99505
- Mamy trzy założenia strategiczne tej rewizji. To trzy cele, które chcemy, by Krajowy Plan Odbudowy osiągnął. Po pierwsze, to są inwestycje w polskie elektrownie wiatrowe na morzu, z polskim terminalem instalacyjnym w Gdańsku - mówił Jan Szyszko, sekretarz stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej. - Druga z kluczowych inwestycji, na które kładziemy nacisk, to jest program, który nazywamy "nowym czystym powietrzem". To są inwestycje w remonty, ocieplanie bloków, kamienic, domów jednorodzinnych, ale też instytucji publicznych.
Trzeci ważny obszar to inwestycje w sektor rolno-spożywczy.
- To są inwestycje przede wszystkim w małe i średnie polskie przedsiębiorstwa rolne. To są inwestycje w hale targowe, silosy, w zwiększanie produkcji i taką pomoc polskim rolnikom i polskiemu sektorowi rolno-spożywczemu w konkurowaniu z molochami z innych państw - tłumaczył Jan Szyszko.
W poniedziałek władze Radomia przeprowadziły rozmowy z sekretarzem stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej na temat potencjalnego wykorzystania środków z Krajowego Planu Odbudowy w naszym mieście. Jednym z rozważanych pomysłów jest stworzenie hal targowych.
- Prowadząc kampanię wyborczą spotykam się z mieszkańcami i wielokrotnie słyszę, że problemem jest to, że nie ma hal targowych na wszystkich osiedlach i to nawet na takich sporych. Mamy dwa duże targowiska, do których jesteśmy przyzwyczajeni, jako radomianie. Jeśli tutaj pojawia się taka możliwość, to z pewnością z takich środków skorzystamy - mówił Łukasz Molenda, wiceprezydent Radomia.
Prezydent Radomia Radosław Witkowski podkreślił, że nie można dokonać widocznej zmiany w naszym mieście właśnie m.in. bez środków z KPO.
- Żebyśmy skorzystali z tych projektów, to te kwestie muszą być skonsultowane i cieszę się bardzo z takiej przychylności, życzliwości i zrozumienia potrzeb samorządów, które mamy świadomość, że po ośmiu latach znalazły się w bardzo trudnej sytuacji finansowej. Zostaliśmy przez Prawo i Sprawiedliwość i przez rząd Morawieckiego dociśnięci do ściany. Dziś tylko liżemy rany i liczymy straty finansowe związane z Polskim Ładem, niedofinansowaniem edukacji i wieloma innymi negatywnymi czynnikami, które wprost wpłynęły na sytuację finansową samorządów - mówił Radosław Witkowski, prezydent Radomia.
O tym, jak ważne są pieniądze z Krajowego Planu Odbudowy mówił także przewodniczący Polski 2050 w Radomiu.
- To są środki przeznaczone dla samorządów, ale nie tylko. To są również pieniądze dla budżetu. Jako przewodniczący rady gospodarczej przy panu prezydencie Witkowski, dzisiaj omawiamy sposoby wsparcia lokalnych przedsiębiorstw nie tylko w Radomiu, ale także w całym okręgu radomskim, zwłaszcza w sektorze przetwórstwa owocowo-warzywnego. To są pieniądze, które musimy dziś wykorzystać - mówił Cezary Brymora, przewodniczący Polski 2050 w Radomiu.
Konsultacje publiczne mają potrwać do 15 kwietnia.
https://dami24.pl/wiadomosci/pieniadze-z-kpo-dla-radomia/29026