Zmiana czasu, obecnie odbywająca się dwa razy w roku (w ostatni weekend października cofamy zegarki o godzinę, a w ostatni weekend marca przesuwamy o godzinę do przodu) ma to służyć efektywniejszemu wykorzystaniu światła dziennego i oszczędności energii. Jednak od wielu lat trwają dyskusje nad sensem zmiany czasu. Pojawiają się również głosy krytyki, że jest ona bezsensowna i rozstraja organizmy ludzi. Pojawił się również pomysł zniesienia zmiany czasu. Parlament Europejski w Strasburgu opowiedział się za projektem regulacji zniesienia zmiany czasu. Nowelizacja dyrektywy przewiduje, że ostatni raz zmiana czasu nastąpi w przyszłym roku. Kraje, które wybiorą czas letni, dokonają ostatniej zmiany czasu w marcu 2021 roku, zaś te, które pozostaną przy zimowym – w październiku 2021.
Utrudnienia dla podróżujących
Zmiana czasu dotkliwa jest szczególnie dla osób podróżujących. Jak informują Koleje Mazowieckie, zmiana czasu będzie dotyczyła autobusów ZKA: odjeżdżającego z przystanku PKP Małkinia o 2.49 i odjeżdżającego z przystanku PKS Radom o godz. 2.36 i 2.55 - autobusy te odjadą zgodnie z godzinami według czasu zimowego z kolei autobus odjeżdżający z przystanku PKS Radom o godz. 1.51 odjedzie z 60-minutowym opóźnieniem.
Z kolei podróżujący PKP Intercity muszą liczyć się z wdrożeniem specjalnego rozkładu jazdy. Jak informuje przewoźnik, 15 pociągów PKP Intercity kursujących w noc przejściową, zatrzyma się na godzinny postój na najbliższej stacji, po czym wyruszy w dalszą trasę, aby dotrzeć do celu zgodnie z obowiązującym rozkładem jazdy.
Również, jak informuje MZDiK, autobusy linii N1, N2 i N3 rozpoczną ostatnie kursy tuż przed godziną 2.00 czasu letniego. Kolejne zaczną po 2.00, ale już według czasu zimowego. W trakcie zmiany czasu będą więc odbywać postoje na pętlach.
https://www.cozadzien.pl/radom/kursowanie-linii-nocnych-podczas-zmiany-czasu/68162
Skąd pomysł?
Pierwszy znany postulat zmiany czasu wywodzi się od Benjamina Franklina, który w swoim humorystycznym tekście wskazał, że wraz z nastaniem wiosny ludzie wstają dopiero kilka godzin po wschodzi słońca, przez co zmuszeni są codziennie pracować przez kilka godzin po ciemku w blasku świec. Wyliczył także koszt ich zużycia. Grubo 100 lat później Niemcy wprowadziły zmianę czasu, przesuwając 30 kwietnia 1916 roku zegary do przodu, a następnie cofając je 1 października. Podyktowane to było chęcią zaoszczędzenia węgla używanego do produkcji energii elektrycznej, a jednocześnie bardzo cennego w czasie wojny. Wkrótce po tym, zmiany czasu wprowadzono w Anglii i w większości krajów europejskich. W Polsce zmiany czasu były stosowane okresowo. Zostały wprowadzone w okresie międzywojennym, a następnie podczas okupacji hitlerowskiej, po wojnie w latach 1946-49, 1957 – 64. Obecnie zmiana obowiązuje nieprzerwanie od 1977 roku.
Obecnie zmiana czasu obowiązuje w blisko 70 krajach na świecie. W Europie nie stosują się do niej jedynie Islandia i Białoruś. Czasu nie zmienia się także w Rosji.