Trwa, przypomnijmy, modernizacja linii kolejowej nr 8. Od 1 września pociągi do Warszawy i z powrotem będą jeździć po dwóch torach. Ale to nie jedyna zmiana – zgodnie z sugestiami społeczników zgłaszanymi od paru lat, kolej odda także do użytku nowe przystanki. W rejonie Starej Woli Gołębiowskiej powstanie stacja Radom Stara Wola. Będzie także Radom Północny i Radom Gołębiów. Stacja Radom Wschodni - dla tych, którzy zechcą skorzystać z lotniska na Sadkowie – zostanie wybudowana przy wiadukcie w ul. Żeromskiego. Natomiast niejako po drugiej stronie miasta jest od lat stacja Radom Południowy.
Skoro w mieście mamy kilka przystanków kolejowych, ten najważniejszy powinien się chyba nazywać Radom Główny, a nie po prostu Radom. Do takiego wniosku doszli przed rokiem członkowie stowarzyszenia Radomskie Inwestycje i zwrócili się do PKP z prośbą o zmianę nazwy.
„Według zapowiedzi od 12 czerwca wrócą pociągi na LK8. Dzięki inicjatywie Kocham Radom z roku 2007 uruchomione zostaną również nowe przystanki: Radom Stara Wola, Radom Północny, Radom Gołębiów. To dobry czas na zmianę nazwy stacji Radom na Radom Główny” - napisał na swoim profilu na Facebooku Sebastian Pawłowski z Bractwa Rowerowego. - „Tego nie da się zrobić rękoma kilku mikoli, w sprawę musi zaangażować się prezydent i radni. Zgodnie z dokumentem PKP Polskie Linie Kolejowe SA: „Wytyczne dotyczące nazewnictwa stacji pasażerskich Ipi-5”: […] Aby zmienić nazwę przystanku lub stacji, do zarządcy infrastruktury należy złożyć wniosek z dołączoną uchwałą rady miasta lub gminy oraz opinią o zmianie nazwy”.
Inicjatywę bardzo szybko poparł wiceprezydent Mateusz Tyczyński i radni ze wszystkich opcji. Radni PiS: Piotr Kotwicki, Mateusz Kuźmiuk i Marcin Majewski poszli nawet krok dalej – przygotowali projekt uchwały w sprawie zmiany Radomia na Radom Główny.
O zmianie była mowa także w poniedziałek, podczas sesji rady miejskiej. W porządku obrad znalazł się bowiem punkt „Informacja dotycząca remontu linii kolejowej nr 8 Warszawa -Radom”. - Funkcjonuje procedura, która pozwala na taką zmianę - przyznał, zaproszony na posiedzenie, Krzysztof Pietras, dyrektor Regionu Centralnego Centrum Realizacji Inwestycji PKP Polskie Linie Kolejowe. - Potrzebna jest do tego uchwała rady miejskiej. No i miasto musi się zgodzić na pokrycie kosztów takiej operacji. Nie chodzi tu tylko o koszt tablic na dworcu, peronach czy na pociągach. Trzeba także pokryć koszty zmian w systemach informatycznych. Ale jeżeli będziecie mieli państwo takie życzenie, to jesteśmy gotowi je zrealizować.
Wiceprezydent Mateusz Tyczyński zauważył, że rzecz nie do końca wygląda tak, jak przedstawia to dyrektor Pietras. - Jak czytamy w par. 1 ustęp 3 „Wytycznych dotyczących nazewnictwa stacji pasażerskich lpi-5”, jeżeli w miejscowości znajduje się kilka stacji, „w nazwie każdego z obiektów pierwszy człon powinien być tożsamy z nazwą miejscowości, w brzmieniu ustalonym w wykazie urzędowych nazw miejscowości , a drugi człon powinien jednoznacznie wskazywać na usytuowanie obiektu, np. dzielnicę miasta (np. Warszawa Ochota), kierunek świata (np. warszawa Zachodnia), nazwę ogólnie znanego obiektu użyteczności publicznej, w pobliżu którego dana stacja jest zlokalizowana (np. Warszawa ZOO)” - mówił wiceprezydent. - Owszem, z wnioskiem o zmianę nazwy mogą wystąpić władze miasta. Ale w przypadku, gdy trzeba dostosować nazwę stacji do zasad określonych w par. 1 ust. 3 - a z taką sytuacją, naszym zdaniem, mamy tu do czynienia - z takim wnioskiem, na swój koszt występuje właściwy zakład linii kolejowych. W naszym przypadku to zakład w Skarżysku-Kamiennej.
Wiceprezydent Tyczyński poinformował, że miasto już przygotowało pismo do Zakładu Kolejowego Skarżysko-Kamienna, w którym prosi, by kolej dostosowała nazwę stacji Radom do nowych warunków. Czyli zmieniła ją na Radom Główny. Pismo zostało wysłane we wtorek.
Dyrektor Pietras zapewnił, że między Warką a Radomiem ruch po jednym torze zostanie przywrócony w połowie czerwca. Oba tory mają być nie później niż 1 września.