"W krzakach wzdłuż drogi pojawiły się niedawno worki z odpadkami z gospodarstw domowych, stare opony, szmaty, pozostałości po remoncie jakiegoś budynku, a nawet... lodówka. Nie jest to, niestety, pierwszy taki przypadek - nie tylko w tej części miasta, ale w ogóle w jego granicach. Podobne sytuacje mają również często miejsce między innymi przy ul. Towarowej, Bieszczadzkiej, Banacha, Witosa oraz kilku innych, zwłaszcza na obrzeżach naszego miasta. Nasi wykonawcy muszą potem usuwać te śmieci. Warto tu podkreślić, że robią to wyłącznie z działek stanowiących pas drogowy. Jeśli worki, opony i inne rzeczy leżą wprawdzie obok drogi, ale już na terenach prywatnych, to wtedy straż miejska zobowiązuje właścicieli działek do ich posprzątania. Niestety, muszą to robić na własny koszt. Sprzątają zawsze zarządcy terenu, chyba że dzięki czyjejś czujności uda się złapać śmieciarzy na gorącym uczynku albo przynajmniej ich później ustalić." - czytamy na stronie MZDiK.
https://www.cozadzien.pl/radom/mloda-lewica-z-dwoma-wnioskami-do-bo-2022/71204
Podrzucanie śmieci, to wciąż duża plaga. Trzeba pamiętać, że wszyscy muszą także pośrednio płacić za wywożenie odpadków przez służby miejskie, odpowiedzialne za sprzątanie pasów drogowych. A tymczasem opony, odpady gabarytowe i wiele innych odpadów przyjmuje Punkt Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych przy ulicy Witosa 96.
Jak zaznacza MZDiK, zdarza się również, że niektórzy radomianie wynoszą duże worki z odpadami do koszy na drobne śmieci, ustawionych przy chodnikach albo obok przystanków autobusowych. - Prosimy, aby tego nie robić, ponieważ potem zapychają one całe wnętrze kosza i pozostałe rzeczy lądują poza pojemnikiem - na chodniku. Odpady z domów należy wyrzucać jedynie do kontenerów - przypomina MZDiK. - Po raz kolejny apelujemy, aby w przypadku zauważenia sytuacji, gdy ktoś wyrzuca odpadki w miejscu nieprzeznaczonym do tego celu, od razu zgłaszać to na przykład do dyżurnego straży miejskiej. Gdy jest pewność, iż dany teren stanowi pas drogowy, można to zgłaszać bezpośrednio do naszego Działu Czystości i Zieleni (numer 48 386-91-65 albo e-mail: [email protected]). Wszystkim mieszkańcom powinno zależeć na wyglądzie Radomia - apeluje MZDiK.