Pod koniec minionego roku pojawiły się informacje o planach likwidacji policyjnej izby dziecka w Radomiu (czytaj więcej TUTAJ). W tej sprawie na początku stycznia interweniowała Komisja Bezpieczeństwa i Porządku dla miasta Radomia i wydała oświadczenie, w którym wyraziła zaniepokojenie planami likwidacji radomskiej placówki. Komisja wystosowała pismo do komendanta głównego Policji Marka Działoszyńskiego, zwracając się o ponowne przeanalizowanie możliwości utrzymania izby w Radomiu (czytaj więcej TUTAJ).
W połowie lutego sprawa likwidacji policyjnych izb dziecka została odesłana z Ministerstwa Spraw Wewnętrznych do ponownego przeanalizowania przez Komendę Główną Policji. Chodziło o naniesienie pewnych poprawek, zasugerowanych przez Marka Michalaka – Rzecznika Praw Dziecka (czytaj więcej TUTAJ).
Jak udało nam się ustalić, w ponownie przeanalizowanej przez KGP koncepcji funkcjonowania policyjnych izb dziecka w kraju, radomska placówka przeznaczona jest do likwidacji. - Nasze stanowisko niewiele się zmieniło. Podtrzymujemy wcześniejsze ustalenia, uważamy, że policyjna izba dziecka w Radomiu powinna być zlikwidowana – mówi Piotr Bieniak z biura prasowego KGP.
- Nasze decyzje wynikają z wnikliwej analizy. Sprawdziliśmy, ile osób przebywało w izbach. Tam gdzie było ich niewiele uznaliśmy, że powinny być one zlikwidowane. Uwzględniliśmy również względy ekonomiczne. Pomimo tego, że w wybranych izbach przebywało niewielu zatrzymanych, musiała być zagwarantowana pełna obsada pracowników. Ci funkcjonariusze, którzy przebywali tam niekiedy bezczynnie, teraz będą mogli być oddelegowani do innych działań, wpływających na poprawę bezpieczeństwa – wyjaśnia Mariusz Sokołowski, rzecznik prasowy Komendy Głównej Policji.- Teraz sprawa izb ponownie trafi do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych. - Decyzję w tej sprawie powinniśmy poznać w ciągu najbliższych dwóch tygodni – mówi Małgorzata Woźniak, rzecznik prasowy Ministerstwa Spraw Wewnętrznych.
Jak czytamy w raporcie Rzecznika Praw Dziecka z kontroli przeprowadzonej w lutym 2011 r., w skład kadry policyjnej izby dziecka w Radomiu wchodzą: kierownik i 9 funkcjonariuszy policji. Służba pełniona jest całodobowo przez co najmniej dwóch funkcjonariuszy w ramach 12 - godzinnych dyżurów. W 2010 r. w radimskiej izbie przebywało 100 nieletnich, w tym 93 chłopców i 7 dziewcząt. 76 z nich to osoby w wieku od 15 do 17 lat. W 2010 r. powyżej 5 dni przebywało 7 osób, natomiast najdłuższy pobyt osoby zatrzymanej w izbie trwał 8 dni.