O przemocy w rodzinie nie wolno milczeć. Trzeba o niej mówić. Stąd akcja Niebieski Tydzień, która rozpocznie się w Radomiu w poniedziałek 25 marca. - Niebieski Tydzień to jest okres, gdzie można uzyskać i pomoc prawną i można porozmawiać z funkcjonariuszem policji poza komisariatem. Gdzie można otrzymać pomoc psychologiczną, gdzie można uzyskać pomoc interwencyjną w jakichś istotnych sprawach, dotyczących braku komunikacji, jak również przemocy - mówi Włodzimierz Wolski, dyrektor Ośrodka Interwencji Kryzysowej w Radomiu.
Niebieski Tydzień będzie prowadzony w Ośrodku Interwencji Kryzysowej przy ul. Malczewskiego, a także w Zespole ds. Przeciwdziałania Przemocy przy ul. Grabowej. Od poniedziałku do piątku dyżurować tu będą prawnicy, psychologowie, którzy za darmo udzielą pomocy potrzebującym. - Przemoc w rodzinie jest dużym problemem, co nie znaczy, że Radom jest miastem okrutników, ale jeśli powiem, że w skali roku jest wszczynanych ponad 590 procedur niebieskiej karty. Jeśli do ośrodka wpływa około 1400 spraw dotyczących przemocy, no to jest problem. I tu jest istotne, żeby chcąc przeciwdziałać temu problemowi, trzeba szerokiej edukacji, przeciwdziałania - mówi Włodzimierz Wolski, dyrektor Ośrodka Interwencji Kryzysowej w Radomiu.
Z problem przemocy w rodzinie, zderzają się na co dzień, pracownicy Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej. - W strukturach naszego ośrodka funkcjonuje nawet specjalny zespół, który zajmuje się między innymi obsługą procedur niebieskiej karty na terenie Radomia. Ale przemoc to zjawisko społeczne, które towarzyszy naszym pracownikom na co dzień. Jednak warto o tym mówić, bo przemoc jest zjawiskiem, które rozprzestrzenia się po cichu i każda sposobność, żeby o tym mówić przyczynia się do tego żeby to zjawisko ograniczać - mówi Marcin Gierczak dyrektor MOPS w Radomiu.
Instytucją, która w Radomiu - zresztą jak i w całej Polsce - najczęściej wszczyna procedurę Niebieskiej Karty jest Policja. - Policjanci zawsze są pierwsi, gdyż najczęściej interweniują, tam gdzie dochodzi do przemocy w rodzinie. Dlatego jesteśmy na pierwszym miejscu, zawsze na linii frontu, zawsze sporządzamy najwięcej procedur niebieskiej karty - mówi asp. szt. Krzysztof Jabłonka naczelnik Wydziału Prewencji KWP w Radomiu.
Akcja skierowana jest głównie od ofiar przemocy w rodzinie. Ale nie tylko. Jest także kierowana do otoczenia, które widzi, że są taka przemoc występuje i że jej ofiary wstydzą się same prosić o pomoc. Cały czas, także w ramach Niebieskiego Tygodnia czynna jest pomoclinia 800 900 007. Eksperci będą dyżurować w ramach Niebieskiego Tygodnia w godzinach od godz. 8 do 15. Niebieski Tydzień potrwa do 29 marca.