We wtorkowy wieczór sejm większością głosów przyjął uchwałę ws. przywrócenia ładu prawnego oraz bezstronności i rzetelności mediów publicznych oraz Polskiej Agencji Prasowej. Zanim jednak doszło do głosowania, znaczna grupa parlamentarzystów Prawa i Sprawiedliwości udała się do siedziby TVP na ul. Woronicza, gdzie rozpoczęła protest przeciwko podjętej uchwale. Wśród nich byli posłowie z ziemi radomskiej: Marek Suski, Radosław Fogiel czy Zbigniew Kuźmiuk.
Uchwała Hołownio-Tuskowa jest stalinowska. Wszyscy to już wiedzą. A my?.... Oni stoją tam gdzie ZOMO, a my, tam gdzie wtedy. Żeby Polska była Polską, dyżurujemy w obronie wolnych mediów i demokracji. Pierwsza zmiana#WolneMedia#PreczZKoalicją13grudnia pic.twitter.com/BsnsNc2MMo
— Przemysław Czarnek (@CzarnekP) December 19, 2023PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjciIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjciIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+
- Dyżurowałem w nocy wraz z grupą kilku innych posłów. Obecnie jest tam inna reprezentacja naszych parlamentarzystów. Zamierzamy dalej kontynuować ten protest, bo nowa większość próbuje łamać obowiązującą konstytucję i ustawę. Wszystko wskazuje na to, że wczorajsza uchwała miała umożliwić ministrowi kultury przejęcie mediów publicznych, być może nawet w sposób fizyczny - mówi nam Zbigniew Kuźmiuk, poseł PiS.
Parlamentarzysta dodaje, że zmiany w mediach publicznych to nic innego jak łamanie prawa. Na to zgody Prawa i Sprawiedliwości nie ma. Stąd też zapowiedź dalszego kontynuowania protestu. A co w sytuacji, kiedy w TVP pracować będą już nowe osoby, które nie wpuszczą posłów do siedziby stacji? - Dysponujemy immunitetami i mam nadzieję, że nasze wejście do siedziby TVP nie będzie oznaczało naszego aresztowania - tłumaczy Kuźmiuk.
O komentarz do sprawy poprosiliśmy Konrada Frysztaka, posła Platformy Obywatelskiej. - Kiedy oglądałem jeszcze wczoraj zdjęcia z siedziby TVP, w której siedzieli posłowie PiS to pierwsza myśl była taka, że politycy PiS spotkali się z funkcjonariuszami medialnymi z PiS. Posłanka Lichocka w reżyserce, poseł Suski próbujący połączyć się z przenośnym głośnikiem, by puszczać piosenki stałego komentatora TVP, poseł Fogiel który chyba znowu pojawił się żeby przypilnować partyjnego przekazu, bo chyba nie pojechał tam z pieczywem, poseł Kaczyński otoczony pracownikami redakcji TVP - te zdjęcia przejdą do historii. To także dowód na to, że PiS zamienił media publiczne w media pisowskie, opłacane z kieszeni wszystkich Polek i Polaków. To groteskowe przedstawienie nic im nie da. Przywrócimy media publiczne tak, aby służyły wszystkim Polakom - mówi Frysztak.
W środowe przedpołudnie Ministerstwo Kultury poinformowało o odwołaniu prezesów Telewizji Polskiej (Mateusza Matyszkowicza), Polskiego Radia (Agnieszka Kamińska) oraz Polskiej Agencji Prasowej (Wojciech Surmacz). Ok. godz. 11:30 wyłączono sygnał TVP Info (w jego miejsce transmitowany jest sygnał TVP 1). Nie działa też strona TVP Info. Sytuacja jest dynamiczna i z godziny na godziny będzie się zmieniać.