Motywem przewodnim inscenizacji będzie kampania korpusu gen. Mariana Langiewicza w okresie od wybuchu powstania w regionie radomskim w nocy z 22 na 23 stycznia 1863 roku, aż po jego ostatnią bitwę stoczoną pod Grochowiskami 18 marca 1863 roku.
- Razem ze Związkiem Harcerstwa Polskiego i Muzeum Historii Polski będziemy pokazywać widowisko historyczne "Poszli w boje chłopcy nasze!". Muzeum Wsi Radomskiej od wielu lat organizowało podobne widowiska historyczne. To żywa lekcja historii. Warto młodzieży pokazywać, jak kiedyś nasi rodacy walczyli o niepodległą Rzeczpospolitą - mówi Ilona Jaroszek, dyrektor Muzeum Wsi Radomskiej.
W organizację widowiska włączył się także Związek Harcerstwa Polskiego. Harcmistrzyni Martyna Kowacka podkreśla, że tego typu wydarzenia pomagają w patriotycznym wychowaniu młodzieży.
- Dla Związku Harcerstwa Polskiego to wychowywanie kolejnych pokoleń w duchu aktualnych wydarzeń, ale przy pamięci o naszej trudnej historii. Realizacja takich projektów jest stałym punktem w wychowywaniu młodych harcerzy - mówi Martyna Kowacka.
Inscenizacja będzie opatrzona komentarzem historycznym Przemysława Bednarczyka.
- Nasze widowisko chcieliśmy przede wszystkim poświęcić wydarzeniom, które rozpoczęły się w noc z 22 na 23 stycznia 1863 roku. Opowiemy o pierwszych epizodach powstańczych związanych z akcją na Szydłowiec i formowaniem oddziału gen. Mariana Langiewicza. Zilustrujemy to barwnymi i dynamicznymi epizodami w plenerach Muzeum Wsi Radomskiej - mówi Przemysław Bednarczyk, historyk i twórca rekonstrukcji.
https://www.cozadzien.pl/zdjecia/konferencja-weekend-w-skansenie-zdjecia/88553
W widowisku wezmą udział liczne grupy rekonstrukcyjne piechoty i kawalerii, odtwarzające polskie i rosyjskie formacje. Łącznie to około 100 rekonstruktorów.
- W widowisku udział wezmą najlepsze grupy rekonstrukcji historycznej odtwarzające epokę, m.in. z Rzeszowa, Buska-Zdroju, Przasnysza, a także z okolic Radomia. Zaszczycą nas też swoją obecnością damy przebrane w ziemiańskie stroje żałobne - wylicza Przemysław Bednarczyk.
Historyk przypomina, że organizacja widowisk w Muzeum Wsi Radomskiej ma wieloletnią tradycję. W skansenie zobaczymy także aktorów, którzy wzięli udział w zdjęciach do filmu o powstaniu styczniowym.
- 2005 rok to pierwsze widowisko, które tutaj zorganizowaliśmy. W następnych latach były kolejne. W 2012 roku rozpoczęliśmy zdjęcia do filmu "Rok 1863", który miał premierę rok później, więc spotkamy się w 10. rocznicę tego wydarzenia. W skansenie zobaczymy aktorów, którzy wzięli w nim udział - dodaje.
Inscenizacja "Poszli w boje chłopcy nasze!" rozpocznie się w sobotę (21 stycznia) o godz. 12.00. Widowisko poprzedzą prezentacje grup rekonstrukcyjnych. Na godz. 13.00 zaplanowane jest spotkanie z aktorami połączone ze wspólnym śpiewaniem pieśni powstańczych i poczęstunkiem.
Wstęp na widowisko będzie bezpłatny.