Wydarzenie odbyło się w siedzibie 42. Bazy Lotnictwa Szkolnego w Radomiu. Byli szefowie, współpracownicy, a także żołnierze, którzy pożegnali Baranowskiego podczas uroczystego apelu. - Nie da się ukryć emocji. Od 2018 roku, gdy byłem pierwszym dowódcą 62. Batalionu Lekkiej Piechoty w Radomiu, cały czas rozbudowywaliśmy struktury WOT na ziemi radomskiej. Wszystko po to, żeby "terytorialsi" mogli wspierać i bronić lokalną społeczność, zgodnie z naszym mottem "zawsze gotowi, zawsze blisko" - mówi płk Łukasz Baranowski, szef oddziału współpracy cywilno-wojskowej WOT w Warszawie.
Odejście Baranowskiego jest związane z jego przenosinami do Warszawy. Od poniedziałku, 4 kwietnia jest szefem oddziału współpracy cywilno-wojskowej Wojsk Obrony Terytorialnej. Dodatkowo, decyzją Ministra Obrony Narodowej, Baranowski awansował na stopień pułkownika. - Jest to szeroki zakres działania. Moje nowe obowiązki to współpraca cywilno-wojskowa w wielu obszarach. Będę mógł realizować wszystkie te dobre pomysły, które wprowadzaliśmy na ziemi radomskiej, już w skali całego kraju. Oczywiście nie zapominamy o naszej małej kochanej ojczyźnie, ziemi radomskiej - tłumaczy Baranowski. Warto dodać, że oprócz płk Baranowskiego, w piątek z radomską jednostką pożegnał się również mł. chor. Adrian Dubiel.
Pułkownik Łukasz Baranowski pochodzi z miejscowości Inowłódz w powiecie tomaszowskim. Urodził się 24 grudnia 1974 roku w Rawie Mazowieckiej. Od 1994 roku związany jest z jednostkami wojskowymi w Radomiu. Był między innymi szefem tamburmajorem orkiestry wojskowej, szefem sekcji wychowawczej w 1 Komendzie Lotniska, szefem sekcji wychowawczej w 42. Bazie Lotnictwa Szkolnego. W lipcu 2018 roku został pierwszym dowódcą 62. Batalionu Piechoty Lekkiej w Radomiu 6. Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej. Następnie, w 2020 roku został awansowany na zastępcę dowódcy tej brygady. Decyzją Nr 710 Ministra obrony Narodowej z dnia 8 marca 2022 r., został mianowany na stopień Pułkownika i wyznaczony na stanowisko służbowe Szefa Oddziału Współpracy Cywilno-Wojskowej w Dowództwie Wojsk Obrony Terytorialnej.
Jest absolwentem studiów magisterskich na Uniwersytecie Humanistyczno-Przyrodniczym w Częstochowie oraz studiów podyplomowych w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie i Akademii Sztuki Wojennej w Warszawie. Podczas dotychczasowej służby wojskowej ukończył szereg kursów specjalistycznych, w tym m.in. Kurs Dowódców Batalionów, przeznaczony dla kandydatów do objęcia stanowisk dowódców pododdziałów (batalionów/ dywizjonów/ równorzędnych).
Pułkownik Baranowski wykazał się ogromnym zaangażowaniem w działania zapobiegające skutkom pandemii COVID-19. Jest inicjatorem wielu akcji niesienia pomocy mieszkańcom regionu radomskiego. Współpracujący z samorządami szczebla lokalnego w monitorowaniu i eliminowaniu potencjalnych zagrożeń kryzysowych. Organizator wielu akcji charytatywnych dla radomskich domów dziecka i seniorów oraz akcji oddawania krwi, o bardzo dużym zasięgu na terenie południowego mazowsza. Jego podopieczni czynnie wspierali również placówki służby zdrowia regionu radomskiego. Dowodził i nadzorował procesem tworzenia, a następnie funkcjonowania punktu poboru wymazów DRIVE THRU w Radomiu, w którym pobrano prawie 19 tys. wymazów. Jako zastępca dowódcy 6 MBOT płk Łukasz Baranowski czynnie angażował się w tworzenie powszechnego punktu szczepień DRIVE THRU w Radomiu, który powstał dzięki współpracy z władzami Radomia oraz Radomskim Szpitalem Specjalistycznym.
Dowodzony przez pułkownika Baranowskiego 62 batalion lekkiej piechoty otrzymał w 2019 roku tytuł Lidera Regionu w kategorii „BEZPIECZEŃSTWO–OBRONNOŚĆ-EDUKACJA”, natomiast pełniąc obowiązki Zastępcy Dowódcy 6 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej został laureatem plebiscytu„ Osobowość Roku 2020” zdobywając blisko trzy tysiące głosów. To ogromne osiągnięcie, ponieważ po raz pierwszy w historii plebiscytu osoba mundurowa uzyskała tak wysoki wynik wśród wszystkich uczestników konkursu , a co za tym idzie to wyraz uznania dla radomskioch terytorialsów, którzy chociaż na terenie ziemi radomskiej działają stosunkowo niedługo, to cieszą się uznaniem wśród lokalnej społeczności.
Łukasz Baranowski jest zapalonym kibicem wielu dyscyplin sportowych. Żona Karolina jest nauczycielką w Publicznej Szkole Podstawowej numer 24 w Radomiu. Syn Cyprian ma 16 lat i jest uczniem III Liceum Ogólnokształcącego im. Dionizego Czachowskiego, a córka Emilia - 12 lat i uczęszcza do Publicznej Szkoły Podstawowej Nr 6 im. Orła Białego.