Konkurs trwał trzy dni. W czwartek i w piątek (30 listopada - 1 grudnia) odbyły się przesłuchania. Do konkursu zgłosiły się 54 osoby. - Mamy ludzi ze Szczecina, Suwałk, Olsztyna, Krakowa, są praktycznie z całej Polski. Przez to imię Marii Fołtyn wyjdzie też poza Radom - tłumaczyła Monika Świostek, dyrektor artystyczny konkursu.
Uczestnicy zostali podzieleni na dwie kategorie. W pierwszej rywalizowali uczniowie pierwszej i drugiej klasy szkoły muzycznej, w drugiej trzeciej i czwartej klasy. Młodsi uczestnicy musieli wykonać utworów polski, utwór dowolny oraz arię. W drugiej kategorii rywalizacja wyglądała podobnie, z tą jednak różnicą, że w drugim etapie uczestnicy musieli dodatkowo wykonać arię oraz drugą arię lub pieśń. Co oceniało jury? - Walory głosowe przede wszystkim, czyli jaki kto ma głos, ale też sposób wykonania. Czy było ono adekwatne do utworu, czy było stylistyczne, czy osoba, która śpiewała rozumiała tekst, bo mimo wieku, uczestnicy śpiewali w różnych językach. Ocenialiśmy też emocjonalność uczestnika, bo muzyka to też coś, co oceniamy w sposób uczuciowy. Zwracaliśmy uwagę na to czy te emocje, zawarte w tekście zostały przekazane przez uczestników - wyjaśniał prof. dr hab. Rafał Majzner, przewodniczący jury.
https://www.cozadzien.pl/zdjecia/ogolnopolski-konkurs-wokalny-im-marii-foltyn-zdjecia/96851
Przewodniczący jury podkreślał, że poziom konkursu był wysoki. To pokazuje, że organizacja pierwszego takiego wydarzenia w naszym mieście była dobrym pomysłem. - W naszej szkole znajduje się sala kameralna im. Marii Fołtyn. Pomyślałam, że miasto potrzebuje takiego wydarzenia artystycznego, które upamiętni pamięć o znakomitej polskiej śpiewaczce, reżyserce, rodowitej radomiance, honorowej obywatelce miasta Radomia - dodała Świostek.
Zwieńczeniem przesłuchań był sobotni koncert galowy, na którym wręczono nagrody i wyróżnienia. W kategorii uczniów klas I i II szkół muzycznych zwyciężyła Matylda Pich, druga była Katarzyna Wolner, a trzeci Miłosz Dobrucki, uczeń Zespołu Szkół Muzycznych w Radomiu. W drugiej kategorii, przeznaczonej dla uczniów kl. III i IV szkół muzycznych najlepsza okazała się Ewa Achtelik, drugi był Filip Wesołowski, a trzecia Aleksandra Wołosewicz.