O wsparcie będą mogli ubiegać się m.in. przedsiębiorcy, organizacje społeczne, samorządy, czy powiatowe urzędy pracy. Pierwsze konkursy mają być ogłoszone już pod koniec marca.
- Mocno zabiegaliśmy, żebyśmy mogli jak najszybciej ogłosić konkursy w ramach środków unijnych, a to niebagatelna kwota. Łączna wartość całego programu regionalnego Mazowsza to ok. 10 mld zł. Liczę na to, że subregion radomski bardzo dobrze poradzi sobie z pozyskiwaniem i wydatkowanie pieniędzy unijnych - mówił na konferencji prasowej wicemarszałek Rafał Rajkowski.
Oprócz tego dochodzą jeszcze pieniądze z programu Polska Wschodnia. Radom ma zagwarantowanych 40 mln euro.
- To nam daje dodatkowe pieniądze i mam nadzieję, że wszyscy beneficjenci wykorzystają je w sposób przemyślany, a potrzeb jest wiele - dodał wicemarszałek.
Wiceprezydent Radomia Mateusz Tyczyński mówi, że pieniądze z programu Polska Wschodnia to wielka szansa dla miasta.
- To pieniądze, które czekają, żeby je wziąć i dobrze wydać. Przygotowujemy się do tego od wielu miesięcy. Chcemy jak najlepiej wydać pieniądze w obszarach pozakonkursowych, dotyczących mobilności miejskiej, infrastruktury pieszej, rowerowej, ale też nowoczesnych systemów sterowania ruchem. Dzięki tym pieniądzom może nastąpić duża zmiana - powiedział wiceprezydent.
Mazowiecka Jednostka Wdrażania Programów Unijnych zorganizuje szkolenia, dzięki którym cały proces pozyskiwania pieniędzy ma być łatwiejszy.
- Zaplanowaliśmy szereg szkoleń dla wnioskodawców i potencjalnych beneficjentów, których będziemy chcieli poprowadzić przez każdy etap. Od informacji ogólnej, przez proces aplikowania do rozliczenia projektów - mówi Monika Tchórznicka, zastępca dyrektora ds. Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w Mazowieckiej Jednostce Wdrażania Programów Unijnych.
Od 31 marca będzie można składać wnioski o dofinansowanie zakupu średnich oraz ciężkich samochodów ratowniczo-gaśniczych dla ochotniczych straży pożarnych. Samorządy będą mogły ubiegać się także o fundusze na budowę lub modernizację oczyszczalni ścieków oraz rozwój sieci kanalizacyjnych, które nie spełniają wymogów tzw. dyrektywy ściekowej oraz zostały uwzględnione w Krajowym Programie Oczyszczania Ścieków Komunalnych). Pod koniec marca rozpocznie się również konkurs na wsparcie przedsiębiorstw społecznych i podmiotów ekonomii społecznej. W tym samym czasie wystartują również nabory wniosków na działania powiatowych urzędów pracy w zakresie aktywizacji osób znajdujących się w szczególnie trudnej sytuacji na rynku pracy.
W drugim kwartale tego roku będzie można ubiegać się o pieniądze na realizację projektów z zakresu kontroli jakości powietrza, gospodarki odpadami czy też rozwoju infrastruktury edukacyjnej. Wsparcie obejmie również aktywizację zawodową kobiet, rozwój usług dla mieszkańców w ramach społeczności lokalnych, integrację migrantów czy zapewnienie odpowiednich kompetencji przez pracowników Publicznych Służb Zatrudnienia.
Trzeci kwartał roku przyniesie kolejne możliwości pozyskania dofinansowania z programu regionalnego. Wsparcie obejmie wdrożenie wyników prac badawczo-rozwojowych i innowacji biznesowych. W planach są konkursy o dofinansowanie działań z zakresu zapewnienia infrastruktury społecznej, zarządzania inteligentnymi sieciami wodociągowymi czy usuwania miejsc nielegalnego składowania odpadów. Pracodawcy skorzystają z pomocy we wprowadzaniu telepracy, natomiast szkoły będą mogły starać się o fundusze na rozwój kompetencji kluczowych u uczniów. Będą również dostępne środki na kształcenie dorosłych oraz aktywizację społeczno-zawodową osób zagrożonych ubóstwem i wykluczeniem społecznym.
Z kolei w czwartym kwartale roku samorządy będą mogły składać wnioski o fundusze europejskie na budowę i przebudowę dróg powiatowych oraz gminnych. Wsparcie obejmie ograniczanie skutków suszy (retencjonowanie wód opadowych), ochronę różnorodności biologicznej, a także parków krajobrazowych. Będzie to również czas rozpoczęcia konkursów o dofinansowanie innowacyjnych projektów biznesowych (w nowej formule projektów modułowych) czy transformacji przedsiębiorstw w kierunku gospodarki obiegu zamkniętego. Końcówka roku przyniesie także możliwość pozyskania wsparcia na rozwój usług społecznych skierowanych do dzieci i młodzieży. Właśnie wtedy rozpocznie się również konkurs o wyjątkowym wymiarze, mający na celu wzmocnienie potencjału partnerów społecznych i organizacji pozarządowych w obszarze wartości i zasad horyzontalnych Unii Europejskiej.
Harmonogram naborów wniosków o dofinansowanie w ramach programu Fundusze Europejskie dla Mazowsza 2021-2027 dostępny jest na stronie www.funduszedlamazowsza.eu.