[gallery id=1753]
- Na pewno pieniądze zostaną bardzo dobrze wykorzystane, a sprzęt będzie służył mieszkańcom Radomia i regionu – mówiła wiceprezydent Anna Maria Białkowska. Od stycznia pacjenci Radomskiego Szpitala Specjalistycznego będą mogli korzystać z nowoczesnego sprzętu. Dzięki temu poprawi się jakość świadczonych usług, a także skróci się czas oczekiwania. To duży sukces wspólnych działań radomskich władz z rządem.
Środki pochodzą z rezerwy celowej budżetu państwa. Decyzją premiera przyznane zostały na wniosek wojewody mazowieckiego. - Bardzo mi miło, że możemy wreszcie podpisać umowy. Przekazane pieniądze zostaną wydane na wyposażenie oddziałów rehabilitacji i chirurgii naczyniowej. 5 mln zł. otrzyma chirurgia naczyniowa z odcinkiem zabiegowym jednego dnia. Plus 20 proc. pieniędzy będzie pochodziło z budżetu miasta. Natomiast oddział rehabilitacyjny otrzyma 3,7 mln. na zakup nowego sprzętu – mówiła Anna Maria Białkowska, wiceprezydent Radomia.
Uchwała Rady Ministrów w sprawie przekazania dotacji została podpisana przez premier Ewę Kopacz w pierwszych dniach lipca. - Cieszę się, że możemy podpisać te umowy. To naprawdę ekspresowe tempo podjęcia decyzji o uchwale – powiedział Jacek Kozłowski, wojewoda mazowiecki. Jak przyznaje, decyzją pani premier zostały przyznane trzy dofinansowania dla jednostek służby zdrowia w woj. mazowieckim. Dwa dla radomskiego szpitala na łączną kwotę 8,7 mln zł. a trzecie dla Mazowieckiego Centrum Rehabilitacji „Stocer” w Konstancinie-Jeziornie. - Bardzo się cieszę, w szczególności ze wskazania na Radom, który potrzebuje wsparcia dla rozwoju bazy lecznictwa szpitalnego. Trzeba to bardzo mocno podkreślić, to jest tak naprawdę wskazanie pani premier Ewy Kopacz, bo pani premier dobrze wie jakie są potrzeby służby zdrowia w naszym województwie – mówił Jacek Kozłowski.
Dzięki dotacji poprawią się warunki leczenia pacjentów, skróci się czas oczekiwania na badania i zabiegi, a szpital dostosowany zostanie do określonych przez ministra zdrowia wymagań, jakim powinny odpowiadać pomieszczenia i urządzenia placówek leczniczych. Zwiększone będą również możliwości diagnozowania i leczenia pacjentów placówki, pod której opieką znajduje się ponad 625 tys. osób rocznie.
Obie inwestycje, jak podkreślał to wojewoda, muszą zostać zrealizowane do końca tego roku, więc szpital musi jak najszybciej ogłosić przetarg.