- Zgoda na szczycie władz państwa owocuje dobrymi decyzjami, jak również przyśpieszeniem wielu procesów istotnych z puntu widzenia bezpieczeństwa ojczyzny. Chodzi także o bezpieczeństwo militarne. Dzięki decyzjom obecnego rządu ruszyła konsolidacja przemysłu zbrojeniowego, to wielka szansa – powiedział prezydent Bronisław Komorowski.
- Chcę podkreślić, że proces konsolidacji polskiego przemysłu zbrojeniowego to ogromne osiągnięcie, które wymaga kontynuacji i dalszego wysiłku. Jest to szczególnie istotne, bowiem trwa proces konsolidacji przemysłu europejskiego, powstają potężne koncerny z którymi należy zacieśniać współpracę i szukać szansy dla naszego przemysłu – dodał.
Prezydent wyraził nadzieję, że modernizacja przemysłu zbrojeniowego, przyczyni się nie tylko do tego, że duże pieniądze trafią do polskich firm, ale również pozwoli zacieśnić współpracę z firmami zagranicznymi. - To będzie dopływ nowych możliwości i technologi, a także pośrednio może przyczynić się do pozyskania nowych rynków zbytu. Dziękuję za decyzję, że 2 proc. produktu krajowego brutto zostanie przeznaczone na obronność. To zaowocuje konkretnymi programami zbrojeniowymi, które przełożą się na kontrakty. To szanse dla konsolidującego się, na szczęście po wielu latach, polskiego przemysłu zbrojeniowego – powiedział prezydent Bronisław Komorowski.
- Bezpieczeństwo to priorytet mojego rządu, które opiera się na dwóch filarach. Pierwszy filar to udział w Sojuszu Północnoatlantyckim, drugi to silna i nowoczesna armia. Armia potrzebuje nowoczesnego sprzętu, a do tego potrzebne są takie ośrodki, jak ten tu w Radomiu, które produkują nowoczesną broń. Robią to w oparciu o współpracę z Uniwersytetem Technologiczno-Humanistycznym, który transferuje innowację do tej produkcji - powiedziała szefowa rządu.
Premier Ewa Kopacz podkreślała, jak bardzo zmieniała się w ostatnich latach Fabryka Broni, która obecnie jest bardzo nowoczesnym ośrodkiem. Rozwój i nowa siedziba fabryki wiąże się także z powstaniem kolejnych miejsc pracy w Radomiu.
Szefowa rządu zwróciła uwagę na fakt, że w Radomiu swoją siedzibę ma również Polska Grupa Zbrojeniowa (PGZ), producent sprzętu dla armii, który skupia ponad 30 firm. Premier mówiła, że PGZ będzie beneficjentem wielomiliardowych umów offsetowych. 11 spółek Grupy będzie korzystało z pieniędzy, które w wyniku negocjacji Ministerstwa Obrony narodowej trafią do PGZ.