Wtorek, 17 września
Bezpłatne zwiedzanie Muzeum Polskich Rowerów (dzień otwarty dla grup zorganizowanych oraz indywidualnych zwiedzających). Placówka, którą prowadzi Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji, została otwarta 30 marca tego roku. To jedyne takie muzeum w Polsce! Są w nim prezentowane eksponaty pochodzące od kolekcjonerów, między innymi od
członków Radomskiego Towarzystwa Retrocyklistów Sprężyści. W sumie udało się zgromadzić już ponad sto rowerów. Można zobaczyć między innymi kilka typów jednośladów produkowanych dawniej w Fabryce Broni w Radomiu, w tym na przykład rower wojskowy. Są też prezentowane inne eksponaty pokazujące historię rowerów od XIX wieku do lat 80. dwudziestego stulecia. Nie brakuje poza tym ciekawych pamiątek związanych z historią radomskiego kolarstwa.
Miejsce: ulica Curie-Skłodowskiej 4.
Godziny: 10:00-18:00.
Środa, 18 września
Spacer szlakiem rowerowego Radomia. Fabryka Broni produkowała kiedyś także rowery. Jeżeli ktoś o tym nie wie, to powinien wziąć udział w spacerze poświęconym rowerowej historii naszego miasta. Przewodnikiem będzie Łukasz Wykrota z Radomskiego Towarzystwa Retrocyklistów Sprężyści. Zapraszamy szczególnie uczniów radomskich szkół.
Miejsce startu: Muzeum Polskich Rowerów, ulica Curie-Skłodowskiej 4.
Godzina: 10:00.
Czwartek, 19 września
Oficjalne otwarcie ciągu pieszo-rowerowego wzdłuż ulicy Kuronia. Ciąg ten w znacznym stopniu usprawni ruch wzdłuż południowej obwodnicy Radomia - na odcinku pomiędzy Prędocinkiem a Młodzianowem. Był to do tej pory jedyny odcinek przy tej trasie, gdzie nie było możliwości bezpiecznego poruszania się pieszo i rowerem.
Miejsce: ciąg pieszo-rowerowy na wysokości ulicy Pola.
Piątek, 20 września
Radomskie spotkania podróżników: „Moje podróże rowerowe - Lwów”. Stowarzyszenie Droga Mleczna zaprasza wszystkich pasjonatów wypraw rowerowych, a także wielbicieli wschodnich kierunków na wrześniowe spotkanie radomskich podróżników. Gościem będzie Grzegorz Boniek, który opowie o swojej rowerowej wyprawie do Lwowa.
Miejsce: Kawiarnia Artystyczna MOK Amfiteatr, ulica Parkowa 1.
Godzina: 19:30.
Promocja inwestycji zrealizowanych w Radomiu w ciągu roku od poprzedniego ETZT (strona www.mzdik.pl).
Sobota, 21 września
Spacer po Radomiu „Komunikacja zbiorowa kiedyś i dziś”. Stowarzyszenie Droga Mleczna zaprasza na spacer, podczas którego będzie można poznać początki transportu zbiorowego w naszym mieście i jego dynamiczny rozwój. Ponadto w planach są: przejazd kultowym ikarusem, zwiedzanie zajezdni MPK Radom oraz quiz wiedzy o radomskiej
komunikacji miejskiej. Spacer poprowadzi Krzysztof Skarżycki. Uwaga! Zakończenie imprezy nastąpi w zajezdni MPK przy ulicy Wjazdowej 4 - powrót na własną rękę (na przykład autobusami komunikacji miejskiej linii 1, 7, 12, 14, 25).
Miejsce startu: park imienia Jacka Malczewskiego na Obozisku (obok tężni solankowej).
Godzina: 15:00.
Warsztaty nauki jazdy na rolkach. Stowarzyszenie Zarolkujemy Radom zaprasza wszystkich, którzy chcieliby podnieść swoje umiejętności jazdy na rolkach. Można będzie nauczyć się między innymi skutecznego hamowania.
Miejsce: plac Jagielloński (przed Teatrem Powszechnym).
Godzina: 16:00.
Niedziela, 22 września
Wielki festyn z okazji Dnia bez Samochodu i otwarcia zrewitalizowanego parku na Obozisku.
Miejsce: park imienia Jacka Malczewskiego na Obozisku (ulica Parkowa).
Godziny: 13:00-20:30.
W programie festynu:
13:00-14:00. Prezentacje i pokaz rowerów retro.
13:00-14:00. Joga na trawie.
13:00-17:00. Akademia „Zwariowane rowery”. Wystrzałowe atrakcje rowerowe, między innymi 8 różnych niekonwencjonalnych rowerów: rower przeciwskrętny - zwany również pijanym rowerem, rower o dwóch kierownicach, minibike, energorower z bańkami mydlanymi czy energorower z produkcją soków naturalnych.
15:00-15:20. Pokaz freestyle z Radomskim Kolektywem.
14:00-16:00. Spektakl plenerowy „Noe” Adama Walnego. „Noe” to oryginalnie zrealizowana, piękna opowieść o muzyku - demiurgu, którzy zabiera widzów w niezwykłą podróż do krainy wyobraźni. Tytułowy bohater - dyrygent - staje przed zadaniem poprowadzenia koncertu na podstawie partytury o znamiennym tytule „Potop". Niestety, członkowie orkiestry przerażeni zapisem treści utworu uciekają, a osamotniony maestro - aby nie zawieść oczekiwań publiczności - zaczyna improwizować. I tak na oczach widzów pojawiają się instrumenty - zwierzęta, a wśród nich: żyrafa-fortepian, kangur-kontrabas czy słoń-suzafon, z których wkrótce popłyną przepiękne dźwięki.
14:00-16:00. Warsztaty fotografii smartfonem. Jak komponować zdjęcie? Jak wykonać ciekawe selfie? Jak użyć telefonu do dokumentacji czy reportażu? Czym zwrócić uwagę fanów na Instagramie czy Facebooku? Jak używać dodatkowych gadżetów i czy ich potrzebujemy? Tego można dowiedzieć się podczas warsztatów z Karoliną Falkiewicz.
15.30. Pokaz tai-chi.
15:00-18:00. Wyplatanie kolorowych warkoczyków.
Prowadzenie: Zespół Szkół Skórzano-Odzieżowych, Stylizacji i Usług w Radomiu.
16:00-17:30. Nightskating, czyli zorganizowany przejazd rolkarzy i rowerzystów przez miasto (długość:
około 11 kilometrów). Start i meta przy ulicy Parkowej, trasa przejazdu prowadzi przez centrum Radomia.
16:00-18:00. Łukasz Bach mówi „Trach!” - warsztaty i pokazy naukowe.
16:00. Gramy Vabank! - potańcówka na dechach.
17:00-18:00. Warsztaty „Las w słoju” - zabierz do domu kawałek natury!
19:00. Wielki finał - koncert zespołu InoRos (muzyka rozrywkowa inspirowana folkiem pasma Karpat).
20:30. Zakończenie festynu.
Wstęp na wszystkie wydarzenia organizowane w ramach ETZT jest bezpłatny!
Organizatorzy festynu: Miejski Ośrodek Kultury Amfiteatr, Miejski Zarząd Dróg i Komunikacji w Radomiu. Organizatorzy zastrzegają sobie prawo do wprowadzania zmian w programie obchodów ETZT.