Najlepsze wiadomości video z Radomia znajdziesz na naszym kanale na YouTube - TUTAJ.
Na czym polega radomski program? Dzięki wykorzystaniu deszczówki, nowej zieleni w mieście, pogłębieniu istniejących zbiorników wodnych czy powstaniu nowych, zmniejszy się ryzyko podtopień i poprawi jakość powietrza. W ramach programu „Life” miasto i Wodociągi Miejskie otrzymały ponad 12 mln dofinansowania z Komisji Europejskiej. Więcej na ten temat pisaliśmy TUTAJ.
Debata o klimacie w Bonn
Podczas Otwartego Europejskiego Dnia na rzecz w Bonn w Niemczech, przedstawiciele miast "prekursorów" jak również kluczowi gracze adaptacyjni wymienili się doświadczeniami w zakresie dostosowania miast do zmian klimatycznych. Podczas konferencji został także przedstawiony radomski program „Life”.
Dzięki interaktywnemu formatowi konferencji, uczestnicy mogli zabrać głos w debacie i przedstawić swoje działania w obszarze usług klimatycznych. Są one związane głównie z udostępnianiem, transferem oraz wykorzystywaniem wiedzy na temat klimatu, ale także narzędzi, metod i instrumentów umożliwiających świadome podejmowanie decyzji.
Konferencję zakończyła prezentacją raportu pt. „Miejska adaptacja do zmian klimatycznych 2016 – Transformacja miast w warunkach zmieniającego się klimatu" autorstwa Hansa Bruyninckx, Dyrektora Zarządzającego Europejską Agencją Ochrony Środowiska oraz Wolfganga Teubnera, Dyrektora Regionalnego ICLEI w Europie.
Raport bada, czy dotychczasowe działania prowadzą do zwiększenia odporności miast na zmianę klimatu, a jeśli nie, to co należy zmienić w tym zakresie. Raport podkreśla również korzyści płynące z inwestowania w długoterminowe środki zapobiegawcze, które miasta oraz ich władze powinny podjąć, aby w pełni wykorzystać możliwości przekształcenia miast w atrakcyjniejsze miejsca do życia.
Ograniczyć ryzyko powodzi. Cel nadrzędny
Radomski projekt „Adaptacja do zmian klimatu poprzez zrównoważoną gospodarkę wodą w przestrzeni miejskiej” to unikalny projekt na skalę europejską i został opracowany za czasów prezydentury Andrzeja Kosztowniaka (PiS). Celem projektu jest m.in. ograniczenie ryzyka powodzi i podtopień, poprawa jakości wód powierzchniowych i mikroklimatu.