9 lipca około południa nad Jankowicami (gmina Jedlińsk) doszło do zderzenia dwóch samolotów typu Cessna 152 Aeroklubu Polskich Lini Lotniczych LOT. Dwie osoby z jednej maszyny zginęły. Według relacji załogi, która przeżyła, w trakcie lotu, po poderwaniu lewego skrzydła, instruktor zauważył pędzący w ich kierunku inny samolot. Instruktor natychmiast przejął stery od ucznia i wykonał ostry zakręt. Doszło jednak do zderzenia. Maszyna wpadła w korkociąg. Na przestrzeni około 50 metrów instruktorowi udało się wyprowadzić samolot z korkociągu i wylądować. Drugi samolot po zderzeniu spadł prawie pionowo w dół
W lipcu informowaliśmy, że prezydent Andrzej Kosztowniak odebrał swojemu zastępcy - Ryszardowi Fałkowi, resorty kultury, sportu i turystyki. Jak informował magistrat, zmiana ta była podyktowana natłokiem obowiązków, które wiceprezydent Fałek miał w związku z przygotowaniem strategii rozwoju radomskiej edukacji na najbliższe lata.
Pod koniec lipca na ulicy Domagalskiego doszło do bójki pomiędzy grupą mężczyzn. - Najpierw między dwoma osobami w barze doszło do ostrej wymiany zdań i szarpaniny, następnie zajście przeniosło się na zewnątrz. Doszło do bójki między dziesięcioma mężczyznami. Jeden z nich zadał ciosy nożem trzem osobom. Dwóch mężczyzn zostało przewiezionych do szpitala - informowała Justyna leszczyńska z zespołu prasowego Komendy Miejskiej Policji w Radomiu. W czynnościach na miejscu zdarzenia brali udział policjanci służby prewencyjnej i kryminalnej. Funkcjonariusze w sumie zatrzymali ośmiu uczestników bójki w wieku 17- 30 lat, w tym 23-letniego mężczyznę, który zadawał ciosy nożem. Wszystkich osadzono w policyjnym areszcie.
Kilka godzin intensywnych opadów deszczu wystarczyło, aby w Radomiu i okolicach wystąpiły liczne podtopienia. Strażacy byli wzywani do wypompowywania wody z prywatnych posesji oraz piwnic domów jednorodzinnych. Najgorsza sytuacja była na ulicy Bulwarowej w Radomiu oraz w miejscowości Cerekiew.
W sierpniu dowiedzieliśmy się, że Miejski Zarząd Dróg i Komunikacji w Radomiu nie mógł dojść do porozumienia z wykonawcą przebudowy ulicy Żółkiewskiego. Firma, która wygrała przetarg, nie zorganizowała na czas remontu wcześniej ustalonego objazdu. Jak się później okazało, konieczne było zerwanie umowy i ogłoszenie nowego przetargu na realizację inwestycji.
Pod koniec miesiąca okazało się, że obwodnica południowa Radomia nie zostanie ukończona na czas. Pierwotnie inwestycja miała być gotowa do 31 sierpnia. Jednak problemy z kładką dla pieszych na pierwszym etapie inwestycji oraz przedłużenie się prac związanych z budową przepustu przez nasyp kolejowy spowodował, że do tej pory nie możemy w pełni korzystać z nowej trasy.
WRZESIEŃ
8 września swoją działalność rozpoczęło Centrum Onkologii Ziemi Radomskiej. Jako pierwszy uruchomiono pion diagnostyki. Od razu do szpitala zaczęły zgłaszać się tłumy pacjentów. Jednak kilka tygodni później dowiedzieliśmy się, że lecznica nie uzyskała kontraktu na 2015 rok z Narodowego Funduszu Zdrowia i będzie musiała na razie pomagać chorym jako podwykonawca innych placówek.
15 września prezydent Bronisław Komorowski powierzył dotychczasowej marszałek Sejmu - Ewie Kopacz misję tworzenia rządu. Premier z Radomia kilka dni później podała nazwiska swoich ministrów. Radomianka Maria Wasiak zaczęła odpowiadać za infrastrukturę i rozwój.
"Wspólnie dla Radomia" - to hasło wyborcze, które pod koniec września zaprezentował prezydent Andrzej Kosztowniak. Ówczesny gospodarz miasta przekonywał, że stawia na współpracę z różnymi środowiskami politycznymi i społecznymi.
PAŹDZIERNIK
Na początku października pisaliśmy o tym, że Prokuratura Okręgowa w Radomiu wszczęła śledztwo w sprawie niedopełnienia obowiązków przez urzędników magistratu przy umarzaniu podatku od nieruchomości. Zrobiono to po kontroli delegatury Centralnego Biura Antykorupcyjnego w Łodzi.
Również w październiku informowaliśmy, że w Radomiu zakończył się proces wdrażania karty miejskiej. Na przystankach i w autobusach pojawiły się specjalne tablice, w kilku punktach miasta zamontowano biletomaty. Koszt całego systemu to prawie 9 mln zł.
Na jednej z sesji radni zgodzili się na ustanowienie hipoteki dla nieruchomości przy ul Tochtermana. Oznaczało to, że Radomski Szpital Specjalistyczny będzie mógł zaciągnąć pożyczkę w wysokości 20 mln zł.
Przedstawiciele PKP PLK S.A., którzy byli obecni na konferencji Naczelnej Organizacji Technicznej poinformowali, że najwcześniej linia kolejowa nr 8 łącząca Radom z Warszawą zostanie w całości zmodernizowana w 2020 roku. Powodem opóźnień były problemy z firmą, która miała opracować projekt przebudowy linii.
22 października po północy doszło do dwóch pożarów przy ulicy Tytoniowej. Z kamienicy ewakuowano 30 osób. Dziesięcioro dzieci i troje dorosłych trafiło do szpitala z objawami zatrucia.
To był wyjątkowo gorący miesiąc, a to za sprawą wyborów samorządowych. Konferencje prasowe, briefingi, rozdawanie ulotek, spoty wyborcze - tym żył Radom. Ostatecznie po uporaniu się z problemami podczas liczenia głosów okazało się, że 14 mandatów w radzie miejskiej zdobyło Prawo i Sprawiedliwość, 12 Platforma Obywatelska, a po jednym Radomianie Razem i Sojusz Lewicy Demokratycznej. W pierwszej turze wyborów na prezydenta Radomia wygrał Andrzej Kosztowniak (zdobył ponad 27 tys. głosów), drugie miejsce zajął Radosław Witkowski (ponad 21 tys. głosów), a trzecie Wojciech Bernat (ponad 7,5 tys. głosów). Konieczne było przeprowadzenie drugiej tury głosowania.
30 listopada mieszkańcy Radomia ponownie poszli do urn, aby podjąć decyzję, kto będzie rządził miastem przez najbliższe cztery lata. Okazało się, że tym razem wygrał Radosław Witkowski, który zdobył 32 tys. 805 głosów (52,01 proc.). Na Andrzeja Kosztowniaka głos oddało 30 tys. 275 osób (47,99 proc.). Tym samym po ośmiu latach doszło do zmiany na stanowisku prezydenta Radomia.
2 grudnia wieczorem dyżurny Państwowej Straży Pożarnej w Radomiu otrzymał zgłoszenie o pożarze opuszczonego budynku przy ulicy Osiedlowej. Niestety, w wyniku zdarzenia zginęły dwie osoby. Jedna w stanie ciężkim została przetransportowana do szpitala.
Rafał Rajkowski, Anna Maria Białkowska, Karol Semik oraz Konrad Frysztak zostali nowymi zastępcami prezydenta Radosława Witkowskiego.
Od 11 grudnia na radomskim lotnisku w pełni zaczęła funkcjonować radiolatarnia DVOR/DME. Urządzenie zostało wpisane także do rejestru AIP Polska. Za realizację inwestycji odpowiadała Polska Agencja Żeglugi Powietrznej.
29 grudnia podczas sesji rady miejskiej został uchwalony budżet Radomia na 2015 rok. Nie obyło się bez dyskusji i polemik. W sumie za przyjęciem dokumentu opracowanego jeszcze przez poprzednie władze, zagłosowało 26 radnych.
30 grudnia wcześnie rano doszło do pożaru poddasza budynku mieszkalnego przy ulicy Żeromskiego 50. Ewakuowano ponad 35 osób. Na miejscu pracowało ponad 10 wozów strażackich.