Najlepsze wiadomości video z Radomia znajdziesz na naszym kanale na YouTube - TUTAJ.
Zbiórka podpisów pod petycją do prezydenta Radosława Witkowskiego i radnych rozpoczęła się w Dniu Kobiet, na zakończenie protestu #Przystanek Radom. Środowiska związane z se strajkiem kobiet #CzarnyProtest i #Przystanek Radom chcą, by program edukacyjny był finansowany przez miasto.
Pomysłodawcy argumentują, że obecnie funkcjonujący w szkołach program „Wychowanie do życia w rodzinie” nie spełnia oczekiwań młodzieży. - Z analiz Instytutu Badań Edukacyjnych, opublikowanych w 2015 roku pod tytułem „Opinie i oczekiwania młodych dorosłych oraz rodziców w wieku 6-17 lat wobec edukacji dotyczącej rozwoju psychoseksualnego i seksualności” wynika niestety, iż jedna trzecia rodziców nie rozmawia ze swoimi dziećmi na temat seksualności, natomiast aż 38 procent młodych dorosłych uznało, że zajęcia prowadzone w gimnazjum z zakresu wiedzy o życiu w rodzinie były złe lub bardzo złe. Tak samo oceniło te zajęcia realizowane w szkołach ponadgimnazjalnych 29 procent respondentów – podają inicjatorzy programu.
Młodzież zalewana jest dziś treściami płynącymi z popkultury, brakuje jej elementarnej wiedzy na temat ciała, seksualności, a także radzenia sobie w świecie i stawianiu granic. Program edukacyjny, o który jest w przedmiocie petycji, powinien przekazywać młodym ludziom wiedzę, jak dbać o swoje zdrowie, jak mądrze i z troską wchodzić w romantyczne i intymne relacje z drugą osobą, jak podejmować odpowiedzialne, samodzielne decyzje, jak przewidywać konsekwencje swoich działań, i jak nie dać się zmanipulować grupie rówieśniczej.
„Z analizy treści zawartych w podręcznikach szkolnych do „Wychowania do życia w rodzinie” wnika, że szerzą one często mity i stereotypy, nie podają żadnych źródeł badań naukowych czy faktów. Odnoszą się często do przekonań religijnych, a role płci w nich reprezentowane są silnie ugruntowane w kulturze patriarchalnej – kobieta przedstawiana jest w podręcznikach przede wszystkim jako matka, a mężczyźni nie są przedstawiani w sposób akcentujący role ojcowskie. Dostępne podręczniki rzadko też podejmują problematykę profilaktyki prozdrowotnej.
Wynika z tego, że tak prowadzone zajęcia nie dają odpowiednich rezultatów, skoro polskie nastolatki mają znikomą wiedzę na temat seksualności i zagrożeń związanych z życiem płciowym. Brak rzetelnej wiedzy tak samo odczuwają dziewczęta jak i chłopcy. Celem wprowadzenia programu edukacyjnego na temat życia i zdrowia seksualnego do radomskich szkół jest ochrona osób szczególnie narażonych w tych sferach. Rzetelna edukacja na tym polu, wolna od przesądów opartych na idei niższości kobiet, bazująca na wiedzy płynącej z badań naukowych jest podstawą do ukształtowania odpowiedzialnego społeczeństwa w przyszłości i tworzenia satysfakcjonujących związków o charakterze partnerskim. Rzetelna edukacja zapobiega patologiom, z którymi spotykają się nie tylko nastolatkowie, ale również i dzieci” - czytamy w treści petycji.
W programie edukacyjnym powinny być poruszone tematy o aspektach biologicznych, psychologicznych, społecznych i prawnych tej dziedziny ludzkiego życia, jakim jest zdrowie seksualne: „Przy realizacji programu powinni współpracować lekarze ginekolodzy, seksuolodzy, prawnicy, a także edukatorki i edukatorzy odpowiedzialni za aspekty pedagogiczne, psychologiczne, antropologiczne, socjologiczne i kulturoznawcze programu.
Wdrożenie programu edukacyjnego w radomskich szkołach służyłoby upowszechnianiu nowoczesnych metod edukacyjnych, kształtowaniu refleksyjnego, niezależnego myślenia i odpowiedzialnych postaw, propagowaniu wiedzy niezależnej światopoglądowo oraz kształtowanie postaw tolerancji i równości”.
Pełny tekst petycji wraz z możliwością podpisania jej przez
mieszkańców Radomia znajduje się TUTAJ.
Najświeższe wiadomości z Radomia i regionu znajdziesz na profilu CoZaDzien.pl na Facebooku - TUTAJ.