Najlepsze wiadomości video z Radomia znajdziesz na naszym kanale na YouTube - TUTAJ.
Organizatorki i organizatorzy dzisiejszego protestu kobiet nie przewidują żadnego marszu. Przystanek Kobiet – happening w ramach Międzynarodowego Strajku Kobiet rozpocznie się o godz. 17 przy radomskich fontannach. Wydarzenie ma zwrócić uwagę na problemy kobiet, z którymi spotykają się w życiu codziennym. Są to przede wszystkim ograniczony dostęp do badań prenatalnych, dysproporcje w zarobkach kobiet i mężczyzn, przemoc domowa i ekonomiczna. - A te problemy dotykają praktycznie każdego z nas. Czasem to zauważamy i mówimy o tym głośno, a czasem przymykamy oczy, nawet w najbliższej rodzinie, co w konsekwencji prowadzi często do tragedii – mówi Małgorzata Stankowska, jedna z organizatorek protestu. - Te tragedie dzieją się i za ścianą i za rogiem ulicy. Ale kiedy dotykają nas w sposób bezpośredni dopiero wtedy napotykamy na tę prawdziwą ścianę problemów, przede wszystkim prawnych. Najlepiej wiedzą o tym te kobiety, które były ofiarami gwałtów, codziennie są ofiarami przemocy domowej. Nie ma naszej zgody na to, aby kobieta była traktowana przedmiotowo. Nie ma naszej zgody na przemoc i niesprawiedliwość, dlatego zachęcamy kobiety i przyszły i były z nami. Solidarność naszą bronią.
Radomskie wydarzenia jest jednym z prawie stu, które odbywają się dziś w całym kraju. Na świecie, kobiety z ponad pięćdziesięciu krajów solidaryzują się dzisiaj z Polkami. Podobnie było w październiku ubiegłego roku, gdy tysiące kobiet zaangażowało się w #Czarny Protest. Jak podkreślają organizatorzy, również i tym razem wydarzenie ma mieć charakter ponadpartyjny. - Radom był chyba jedynym miastem w kraju, w którym październikowe protesty odbyły się bez żadnych szyldów partyjnych. Tak będzie i dziś, choć zdajemy sobie sprawę, że bez dobrej woli polityków i ich szczerego zaangażowania nie da się zmienić sytuacji, o której mówimy. Największą paranoją jest to, że musimy w tym celu wychodzić na ulice – mówi Karolina Skowron, współorganizatorka.
3 października 2016 r. radomianki i radomianie wspólnie zaprotestowali przeciwko bezpośredniemu zagrożeniu zaostrzenia tzw. ustawy aborcyjnej. 8 marca rozszerzają swój sprzeciow. - Kobiety zarabiają mniej niż mężczyźni, mimo że często są lepiej wykształcone. Stawiane są przed wyborem, kariera czy dom i rodzina. Dziś spotkamy się, by zwrócić uwagę polityków na te problemy. Oczekujemy od nich mądrych decyzji, a od społeczeństwa zmiany mentalności – mówi Katarzyna Kołodziejczyk, jedna z organizatorek.
Przystanek Kobiet, bo tak nazwano radomski protest, zakończy zbiórka podpisów pod petycją do władz miejskich i radnych – zdradza Małgorzata Ziemnicka, jedna z organizatorek protestu. - Mając na uwadze działania długofalowe chcemy wprowadzić do radomskich szkół program edukacyjny skierowany do uczniów, rodziców i wychowawców, związany z profilaktyką ciąż wśród nastolatek, chorób przenoszonych drogą płciową oraz zapobiegania przemocy na tle seksualnym. W szkołach jest realizowany przedmiot wychowanie do życia w rodzinie, gdzie blisko 40 procent uczniów określa, że zajęcia prowadzone są źle lub bardzo źle. Nie chcemy by młodzież czerpała wiedzę z internetu, a skoro szkoła sobie z tym nie radzi, musimy to zmienić – wyjaśnia Ziemnicka.
Petycja zostanie złożona w najbliższych dnia prezydentowi Radomia. Następnie organizatorzy zamierzają rozpocząć dyskusję z radomskimi radnymi na temat wdrażania programu profilaktycznego.
W kontrze do #PrzystanekRadom, także w okolicy fontann o godz. 17, odbędzie się pikieta przeciw aborcji. Event w obronie dzieci nienarodzonych będzie dotyczyć szczególnie nienarodzonych dziewczynek. - W Dzień Kobiet odbędą się feministyczne manifestacje m.in. o prawo do zabijania nienarodzonych dzieci pod hasłami niedyskryminacji i decydowania o sobie – mówi mówi Irmina Boniecka, koordynator radomskiej komórki Fundacji Pro-Prawo do życia. - Widząc hipokryzję i obłudę środowisk feministycznych, postanowiliśmy 8 marca wyjść na ulice polskich miast i pokazać, jaka jest prawda; pokazać, że aborcja zabija. Zabija m.in. nienarodzone kobiety, o które środowiska te powinny się upominać i je bronić. Więcej na ten temat pisaliśmy TUTAJ.
Międzynarodowy Strajk Kobiet 8 marca 2017 roku jest w Polsce realizowany przez Ogólnopolski Strajk Kobiet – nieformalną, bezpartyjną inicjatywę kobiet, należących do różnych organizacji kobiecych.
Najświeższe wiadomości z Radomia i regionu znajdziesz na profilu CoZaDzien.pl na Facebooku - TUTAJ.