Najlepsze wiadomości video z Radomia znajdziesz na naszym kanale na YouTube - TUTAJ.
Już na pierwszy rzut oka widać, że jest pani uśmiechniętą i bardzo życzliwą kobietą.
- Dziękuję za taką ocenę mojej osoby. Rzeczywiście praca, którą wykonuję, wiąże się z pewnymi smutnymi sytuacjami, ale generalnie jestem zadowolona z tego, co robię i z tego, że możemy naszym pacjentom nieść pomoc.
Czy taka pomoc może być skuteczna?
- Jestem o tym przekonana i mam nadzieję, że przekonam do tego państwa.
Czym jest radioterapia i kiedy się ją stosuje?
- Radioterapia to leczenie z użyciem promieniowania jonizującego. Promieniowanie, przechodząc przez tkanki zaatakowane przez raka, uszkadza je i powoduje, że to komórki tracą zdolność do jakiegokolwiek namnażania. Po pewnym czasie po prostu obumierają.
I to, w dużym skrócie, jest sens działania radioterapii?
- Radioterapię dzielimy na dwie odnogi. Jedna z nich to teleradioterapia a druga nazywa się brachyterapia. Teleradioterapia to metoda, która polega na tym, że źródło promieniowania ustawiamy w pewnej odległości od pacjenta. Pacjenci mówią wtedy, że chodzą „na lampy”. Codziennie przez kilka tygodni przychodzą do nas i tam się leczą. Natomiast stosując drugą metodę – brachyterapię, lekarz umieszcza źródło blisko guza albo w samym guzie by guz napromieniowywany został z niedużej odległości.
A czy można wyleczyć raka za pomocą samych tylko napromieniowań?
- Jak najbardziej tak. Radioterapia jest metodą alternatywną dla chirurgii w bardzo wielu nowotworach, zwłaszcza u chorych, którzy mają wczesny stopień zaawansowania.
Czyli bardzo ważny jest moment takiej naszej „wewnętrznej prewencji”, kiedy czujemy, że coś może być nie tak, albo po prostu powinniśmy dla świętego spokoju zrobić badania i upewnić się co do stanu naszego zdrowia. A nawet jeżeli coś badanie wykaże, to wcześnie zdiagnozowany problem nowotworowy, a wraz z tym tego typu terapia, o której teraz mówimy, mogą pomóc?
- Oczywiście. Moi nauczyciele zawsze powtarzali, że pacjenta należy słuchać. Jeśli więc pacjent przychodzi i mówi, że wydaje mu się, że coś w jego organizmie dzieje się nie tak, to powinno się zrobić badania przesiewowe w kierunku wykrycia ewentualnych chorób. Bo bardzo często pacjent ma rację.
Pytanie może naiwne, ale zapewne powtarzane często: czy chorzy po zabiegach radioterapii świecą?
- Gdyby tak było, to ja - pracując tyle lat w zakładzie radioterapii - pewnie oszczędziłabym trochę na rachunkach za prąd. Nie, nie jest to możliwe - pacjenci nie świecą i nie stanowią również źródła promieniowania dla otoczenia. Czyli po naszym leczeniu mogą swobodnie kontaktować się z rodziną, z małymi dziećmi, a nawet z kobietami w ciąży.
Czy to wszystkie metody, o których rozmawiamy, są dostępne w Radomskim Centrum Onkologii?
- Tak. W RCO mamy możliwość zastosowania zarówno teleradioterapii, jak i brachyterapii. W zakładzie radioterapii mamy trzy nowoczesne maszyny, zwane przyspieszaczami liniowymi; to są te tzw. lampy i jednego dnia możemy napromienić nawet 120 chorych.
Czy to boli?
- Nie. Pacjent tego nie odczuwa. Promieniowanie przechodzi przez pacjenta jak powietrze i uszkadza tylko te komórki, na uszkodzeniu których nam zależy, czyli komórki nowotworowe.
Czy są to metody skuteczne?
- Tak. To są metody bardzo skuteczne. Poziom wyleczalności miejscowej dorównuje poziomowi leczenia chirurgicznego. Zarówno radioterapia, jak i chirurgia są metodami leczenia miejscowego. Oczywiście w dzisiejszych czasach bardzo często łączy się różne metody – takie, jak chemioterapia, radioterapia i chirurgia - po to, by uzyskać najlepszy efekt leczenia. I pacjentom, których wyleczymy, zapewnić bardzo dobrą jakość życia.
Czy każdy z pacjentów ma możliwość skorzystania z radioterapii?
- Jak najbardziej. Oszacowano, że w przebiegu choroby nowotworowej prawie wszyscy chorzy będą mieli w którymś momencie wskazania do radioterapii – radykalnej, czyli takiej, kiedy możemy pacjenta wyleczyć lub tzw. paliatywnej, kiedy możemy załagodzić skutki choroby. Dobrym przykładem jest zmniejszanie poziomu bólu po radioterapii u chorych, kiedy oni mogą odstawić środki przeciwbólowe lub zmniejszyć ich dawki.
Nikomu nie życzę, aby musiał skorzystać z przekazanej dziś przez naszego gościa wiedzy, ale kiedy będziecie państwo chcieli porozmawiać z panią doktor, możecie to zrobić, zapisując się na wizytę pod nr tel. 48 377 90 20. Bardzo dziękuję za rozmowę.
Najświeższe wiadomości z Radomia i regionu znajdziesz na profilu CoZaDzien.pl na Facebooku - TUTAJ.